O prekomernoj buci prvo morate da obavestite upravnika zgrade
Vreme za odmor propisano Odlukom o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama na teritoriji grada Novog Sada namenjeno je relaksaciji nakon posla, obavljenih dnevnih dužnosti, ili opuštanju nakon ručka, a uzeti su u obzir i Novosađani koji ne rade vikendom i žele da dremnu duže.
Ipak, kršenje ovih pravila mogu napraviti probleme komšijama koji žele da spavaju ili odmaraju popodne sa porodicom, a prekomerna buka predstavlja problem i po fizičko i mentalno zdravlje čoveka.
Prema toj odluci, period dnevnog i noćnog odmora je radnim danima od 16 do 18 časova i od 23 do 5 časova narednog dana, a vikendom od 16 do 18 časova i od 23 do 7 časova narednog dana. Kako se navodi, u tom periodu stanari moraju da se ponašaju na način koji obezbeđuje potpuni mir i tišinu u zgradi, odnosno, tada ne sme biti vike, trčanja, skakanja, igranja loptom i slično, što bi narušilo odmor stanara. Izuzetak od pravila su porodične proslave koje mogu trajati do 1 čas iza ponoći, a dva dana pre slavlja je potrebno postaviti obaveštenje ostalim stanarima na vidnom mestu u zgradi, dok 31. decembra, 1. i 13. januara nema dnevnog i noćnog odmora od 16 do 4 časa narednog dana.
Na terasi, balkonu, lođi i u zajedničkom hodniku nije dozvoljeno odlagati stvari poput otpada, starog nameštaja, ogreva i slično, dok se sa prozora, terasa, balkona i lođa ne smeju tresti tepisi, posteljine i druge stvari, a nije dozvoljeno ni bacati otpad. Ukoliko se prekrše ova pravila, kazna je 5.000 dinara.
– U slučaju da dođe do kršenja kućnog reda i mira, građani prvo obaveštavaju upravnika stambene zajednice koji je kao prva instanca dužan da reaguje po prijavi stanara. Ukoliko ne dođe do rešenja, upravnik ili stanar mogu pozvati komunalnu miliciju/inspekciju – objasnili su iz Gradske uprave za inspekcijske poslove. – Ono što je veoma važno istaći je da službenici komunalne milicije moraju zateći lice u prekršaju kako bi došlo do primene ovlašćenja i da u skladu sa Zakonom o prekršajima svoja ovlašćenja mogu primenjivati samo prema punoletnim licima.
Kazne za kršenje kućnog reda i mira u vreme odmora je 10.000 dinara, a ukoliko je stanar pravno lice, kazna iznosi 50.000, odgovorno lice u tom pravnom licu plaća 10.000, dok je novčana kazna za preduzetnike 30.000 dinara.
Razne popravke i buka od bušilica i majstorisanja učestale su pojave u novosadskim zgradama još od proglašenja vanrednog stanja prošle godine, te iako su takvi radovi dozvoljeni, postoje pravila koja se moraju poštovati. U zavisnosti od vrste radova, vlasnik posebnog dela treba da traži rešenje i prijavi početak radova u Gradskoj upravi za urbanizam i građevinske poslove.
– Za krečenje i farbanje, zamenu stolarije i bravarije, zamenu radijatora, sanitarija, podnih i zidnih obloga, kao i zamenu instalacija istog kapaciteta nije potrebno ishodovati rešenje nadležnog organa – rekli su iz Gradske uprave za inspekcijske poslove. – Radovi koji proizvode buku ne mogu da se izvode u periodu dnevnog i noćnog odmora, osim u slučaju hitnih intervencija.
Žalbe na buku i probleme sa komšijama našle su se i u Izveštaju Lokalnog ombudsmana za 2020. godinu, a kako smo ranije pisali, buka utiče na socijalno ponašanje jer može da izazove agresivnost i neprijateljstvo, te ljudi u tim situacijama osećaju uznemirenost i neprijatnost, što je više izraženo kod introvertnih, neurotičnih i hronično obolelih osoba.
D. Andulajević