O domaćoj privredi u uslovima evropske krize
Naučni skup s međunarodnim učešćem Fakulteta poslovne ekonomije, sedmi po redu, koji se na Univerzitetu „Edukons”
tradicionalno organizuje u sklopu „Majskih susreta” i povodom obeležavanja Dana Univerziteta, održan je u svečanoj sali tog univerziteta. Pošto su u fokusu diskusija tog skupa i prethodnih godina bile aktuelne teme koje se odnose na dileme ekonomske teorije, ekonomske politike i primenjene ekonomije, ovogodišnja tema bila je „Reforme i razvoj privrede Srbije u uslovima institucionalne krize Evropske unije”.
– Univerzitet „Edukons” i svi fakulteti u njegovom sastavu kontinuirano teže da kroz takve sadržaje daju svoj doprinos razvoju kritičke misli u Srbiji – rekao je rektor „Edukonsa” prf. dr Aleksandar Andrejević. – Kroz međunarodna učešća predavača, koja privlače, stvara se prostor za dobre komparativne debate na aktuelne teme u regionu i Evropi.
Naučni skup obuhvatio je tematske oblasti računovodstva i finansija, javnog sektora i makroekonomije, preduzetništva, marketinga i menaymenta, kao u turizma. Organizatori su se, kako kažu, postarali da i ove godine izaberu temu koja je aktuelna, a odnosi se na svetsku ekonomsku krizu, institucionalnu krizu Evropske unije, ali i na rezultate i dileme ekonomske politike u Srbiji, poslovne politike na nivou preduzeća i od značaja za ekonomsku teoriju (makroekonomija, ekonomska politika, poslovna ekonomija), kao i za različite aspekte ekonomije kao što su: javni sektor, finansije i računovodstvo, marketing i menayment, preduzetništvo i sektor usluga.
– Neosporno je da u našoj privredi prvenstveno nedostaje i domaći i inostrani kapital, koji bi stimulisao investicije, jer samo tako možemo stvoriti ambijent otvaranja novih ranih mesta i konačno uspostaviti efikasniji privredni rast – rekao je tom prilikom prof. dr Bojan Dimitrijević s Poslovne škole u Beogradu. – Institucionalno i zakonski, Srbija je razvila pojedine atraktivne modele za privlačenje prvenstveno stranih direktnih investicija i zato su se one u proteklom periodu i dogodile. S druge strane, domaći kapital treba najpre da investira država kroz oblast infrastrukture.
Po rečima profesora dr Iva Županovića s Fakulteta za biznis i turizam iz Budve (Crna Gora), stabilnost turističkog proizvoda u uslovima institucionalne krize doveden je u pitanje generalno, ne samo na ovim prostorima. Kako ističe, opstanak turističke ponude sada direktno zavisi od spremnosti zemalja u regionu da se povežu i okrenu jedne drugima.
– Osim krize na globalnom nivou, danas se suočavamo i s nepovoljnim bezbednosnim prilikama, koje su ozbiljno ugrozile turistički razvoj mnogih zemalja – upozorio je dr Ivo Županović.
Univerzitet „Edukons” je do sada objavio šest zbornika s radovima više od 100 autora iz zemlje i okruženja koji su učestvovali na plenarnim konferencijama, sesijama i okruglim stolovima na tom univerzitetu. Osim autora iz inostranstva, učešće na naučnim konferencijama imali su i vodeći ekonomisti i eksperti iz Srbije, kao i predstavnici državnih institucija, ministarstava, profesionalnih tela i udruženja.
D. Ristić