Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novosadska skupština usvojila rebalans budžeta

30.12.2020. 11:04 11:07
Piše:
Foto: S. Šušnjević/Skupština Novog Sada

Novosadska skupština usvojila je juče i drugi rebalans u ovoj godini, na poslednjoj ovogodišnjoj sednici održanoj u zgradi Skupštine AP Vojvodine.

Obrativši se novinarima pred početak zasedanja, gradonačelnik Miloš Vučević izrazio je zadvoljstvo ostvarenim u ovoj godini, ponovivši da Grad nije odustao ni od jedne investicije, a ujedno je povećao socijalna davanja.

– Moram da iskažem zadovoljstvo kako je grad izdržao sve ovo u vrlo teškim okolnostima, da smo bili sposobni da odgovorimo na zadatke i izazove, pre svega da pomognemo građanima, a potom i svim institucijama i ustanovama i da grad funkcioniše tokom cele 2020. godine. Vodili smo računa o komunalnom sistemu i privredi grada, koja je od marta neprekidno imala pakete gradske pomoći – poručio je tom prilikom Vučević.

On je najavio donošenje gradske odluke kojom bi se popust zakupcima gradskog poslovnog prostora i zakupcima poslovnog prostora na Spensu produžio i tokom januara i februara, koliko bi trebalo da važi i privremeno ukidanje takse za zakup javne površine, uvedeno u avgustu. Time bi, istakao je Vučević, Grad zakupcima poslovnog prostora pomagao neprekidno 12 meseci.


Četvrta industrijalizacija Novog Sada

– Fantastična stvar koja nam se desila je da smo uspeli da prodamo bivšu zgradu Radničkog univerziteta za više od pet miliona evra, u ovom trenutku, u ovim okolnostima, u ovom vremenu... Čestitam svima koji su učestvovali, čestitam kupcima na hrabrosti i odlučnosti! To neće biti samo pitanje prihoda gradskog budžeta već i snažan simbol oporavka grada – istakao je juče Vučević na konferenciji za novinare.

Po njegovim rečima, nakon što je „Vega IT” kupila Radnički, a „Epik gejms” investira u Radničkoj ulici 32, u Novom Sadu se odvija četvrta industrijalizacija.


– To će 55 miliona umanjiti prihode Grada, a 17 miliona dinara prihode Spensa. Mi računamo da ćemo od marta imati koliko-toliko bolju epidemiološku situaciju i da će ljudi moći da se vrate redovnijem poslovanju. Neće to biti mali gubici za Grad i za Spens, ali želimo da još jednom demonstriramo našu odlučnost da pomognemo novosadskoj privredi da lakše izdrži period pred nama – izjavio je novosadski gradonačelnik.

Vučević je potom dodao da je budžet za narednu godinu dobro koncipiran, a da je jučerašnji rebalans tehničkog karaktera, nastao kao rezultat pomnog praćenja budžetskih prihoda i rashoda.

– Prihodi su ostvareni više od 99 odsto, što će dovesti do ostvarenja većeg od 100 odsto i do onog suficita koji je nesporan. Imajući u vidu kakva je ovo godina, malo je reći da je to sjajan uspeh za grad! Čestitke svim građanima Novog Sada i celokupnoj privredi – rekao je Miloš Vučević, na osnovu toga izrazivši umeren optimizam za narednu godinu.

Kako je naveo, Grad je rebalansom pomogao tri najugroženija gradska preduzeća: JGSP „Novi Sad”, SPC „Vojvodina” i „Parking-servis”, 68 miliona dodato je za Evropsku prestonicu kulture, za sudske troškove 120 miliona, 50 miliona za arheološka istraživanja u Kaću. Vučević je istakao i da je za socijalna davanja izdvojeno dodatna 42,4 miliona dinara, a da je upetostručen prvobitni iznos koji je Novi Sad donirao Fondu za lečenje dece u inostranstvu, te da je ovogodišnja suma dosegla 25 miliona dinara. On je za januar najavio prve dogovore o dinamici uređenja Pozorišnog trga i okoline Uspenske crkve.


„Karađorđe” isključivo sportsko-poslovni kompleks

Gradonačelnik Vučević je u skupštinskoj raspravi o rekonstrukciji  stadiona „Karađorđe“, istakao da je u pitanju isključivo sportsko-poslovni kompleks, s manje ugostiteljskih objekata.

– To izaziva ogroman otpor, ali stadioni nisu za noćni život. Lokali na severnoj tribini usporili su proces rekonstrukcije stadiona. Želimo stadion s trofejnom salom, fan-šopom, s restoranom po standardima UEFA, ali ne želimo tržni centar na stadionu. Grad želi da zaradi prodajom poslovne zgrade u kompleksu, ali i da sačuva ostatke centrale, uredi park prema „Promenadi”, sruši ono ruglo od zgrade na Bulevaru oslobođenja i izgradi veliku garažu. Sjajna stvar je što se predviđa podzemni pešački prolaz ispod Bulevara oslobođenja – pojasnio je Vučević, dodavši da novca za taj projekat neće biti, pošto Novi Sad kasni na tom polju.


Opozicija, odnosno odborničke grupe SRS-a i DSS-a, podržale su pomoć preduzećima, ali su ujedno bile protiv rebalansa, uz kritike upućene Predlogu urbanističkog plana za Stadion „Karađorđe” i okolinu. Za Milorada Mirčića iz SRS-a nije logično da Grad ulaže u stadion koji koristi profesionalni klub, a da uloga Grada u FK „Vojvodina” nije definisana. On je kazao i da je stadion potreban, ali da je način upitan. Bojan Radojević iz DSS-a zapitao se da li će biti omogućeno stanovanje u novoj četrnaestospratnici pored stadiona jer bi to opteretilo gradsku infrastrukturu.

Član Gradskog veća Milovan Amidžić na primedbe je odgovorio da finansiranje projekta ide preko Republičke kancelarije za upravljanje javnim nabavkama, koja ne finansira komercijalne sadržaje, te da stanovanje nije predviđeno.

Gradonačelniik je, govoreći o rekonstrukciji  Spensa najavio da se uskoro očekuje projektno-tehnički zadatak koji bi trebalo da stigne s FTN-a, a potom predstoji konkurisanje za novac u programu „Srbija 2025”.

Do kraja zasedanja Skupština je usvojila i programe rada 13 gradskih ustanova kulture. Član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić istakao je za skupštinskom govornicom da Grad izdavaja velikih 9,67 odsto budžeta za kulturu u narednoj godini. U narednoj godni očekuju se, kako je napomenuo, veća ulaganja u infrastrukturu, nakon što je godina Evropske prestonice kulutre i zvanično pomerena za 2022.

– Te godine, veći deo novca za kulturu ići će na programe – naveo je Rožić.

Tokom rasprave o toj temi navedeno je da će prvi koncert u novoj

koncertnoj dvorani u sklopu Muzičko-baletske škole biti održan tokom januara, bez publike. U septembru se očekuje „otvaranje” Kreativnog distrikta, nekadašnje Kineske četvrti. Iz državne kase za obnovu Tvrđave i podgrađa u narednoj godini namenjeno je 300 miliona dinara. Takođe, Muzej grada trebalo bi da udvostruči svoju površinu kada postane korisnik Duge kasarne na Petrovaradinskoj tvrđavi.

S. Krstić

Piše:
Pošaljite komentar