Novosadska hronologija
List „Dnevnik” i izdavačka kuća „Prometej” pokrenuli su akciju u okviru koje svakog dana nagrađujemo
jednog čitaoca knjigom posvećenom Novom Sadu. Povod je skori izlazak iz štampe hronologije Vladimira Vrgovića „Novi Sad 1970–1990”, subjektivne istorije grada koja se umnogome naslanja i na pisanje „Dnevnika” iz tih godina, a donosi priče o interesantnim ličnostima, događajima, urbanističkom razvoju, raznim pojavama, preduzećima, toponimima...
U nedeljnom broju objavljivaćemo delove hronologije, a svakog radnog dana će najbrži čitalac, koji se javi na telefon knjižare „Most” (Zmaj Jovina 22, 021/529-899) između 13 i 13.15 časova i potom dođe s aktuelnim primerkom „Dnevnika”, na poklon dobiti knjigu Nebojše Tatomira „Anđelov dodir”.
Bilo je to u našoj varoši... 1954. Godine
s 31. decembra čak šest od sedam bioskopa ima predstavu od 22 sata.
s 21. decembra Komisija Gradskog saobraćajnog preduzeća za perspektivni razvoj gradskog saobraćaja na svojoj sednici opredeljuje se za trolejbuski saobraćaj, kao zamenu za postojeći tramvajski. Istog dana i Radnički savet GSP-a donosi odluku da se prilikom zamene tramvajskog saobraćaja uvede trolejbuski saobraćaj uz proširene sadašnje linije.
s Krajem novembra Foto-klub „Slavko Vorkapić” menja ime u „Branko Bajić”
s 20. novembra svečano su otvoreni fakulteti u Novom Sadu. Dekan Filozofskog je Mladen Leskovac, a Poljoprivrednog dr Lazar Stojković.
s 22. oktobra na svečanoj sednici odbornika Gradskog veća i Veća proizvođača povodom desetogodišnjice oslobođenja grada, osnovan je Muzej grada.
s 21. oktobra nastaje Tribina mladih, kada je održan prvi program Omladinske katedre pri Narodnom univerzitetu, pod rukovodstvom Milete Pavlova. Bilo je to „Veče mlade vojvođanske poezije”, na kojem su učestvovali Miroslav Antić, Florika Štefan, Mihal Babinka, Branislav Kupusinac...
s 15. septembra u Opštinskom sudu u Novom Sadu počelo je suđenje kolovođama grupe „Crna legija”. Kolovođe su: Rada Slavnić, Andrija Soviš Mandro, Mihalj Erdeši Centi, Đerđ Molnar, Mihalj Koso, Jakob Paličko, Šandor Astaloš, Pavle Balog, Ivan Devald, Peter Jung, Bela Kiš, Janoš Serza i dr. Suđenje je trajalo svaki dan od srede, 15, do subote, 18. septembra, a presude su izrečene u utorak, 21. septembra.
s 22. avgusta, u nedelju, na Bećarcu se udavilo troje kupača.
s 13. avgusta je završena nova stambena zgrada na uglu Maksima Gorkog i Stevana Musića, prva u tom kraju posle rata. U nju se uselila nova gradska elita, sudije, tužioci, direktori nekih značajnih preduzeća…
s 11. avgusta „Dnevnik” opisuje tuče na Detelinari. Banda sebe naziva „Divlji zapad”, pojavljuju se tetovaže s imenom bande, a momci treniraju boks. Poprište tuča je kafana „Meksiko”. Stari Novosađani se sećaju i milicije na konjima, naoružane šmajserima, pred „Meksikom”. Mnogo godina kasnije kafana će se zvati „Kolubara”.
s 4. avgusta u „Dnevniku” se spominje Škola igranja „Kaćanski” u Pap Pavla, igranke su četvrtkom, subotom i nedeljom. Igranke su retko bez tuče, okršaji su često krvavi, lete stolice, a koriste se i bokseri, pa i noževi.
s Krajem jula u Novom Sadu je visok vodostaj Dunava, na nekoliko mesta su manje poplave, a u Šangaj se može samo čamcem.
s 23. jula pronađen je kostur ispod Izložbene dvorane Matice srpske (u Ulici Matice srpske 1). Stručnjaci tvrde da je to nizak teren i nekad je tu bila velika bara, a na takvom tlu nikada nije formirano groblje.
s Tokom juna u Dunavskom parku radi čuvar u lepoj zelenoj radnoj uniformi i ne dozvoljava čak ni maloj deci da gaze travu. Uveče iz parka izbacuje mlade parove iz zavučenih mesta.
s Krajem maja u gradu su, zbog nehigijene, dva velika trovanja ovčijim sirom, sirom s Futoške pijace otrovano je 20 osoba, a onim s Riblje pijace 51.
s 21. maja, na 22. sednici Narodnog odbora grada Novog Sada, poslednja, 22. tačka dnevnog reda, glasi: „Donošenje rešenja o formiranju Gradske državne arhive”. Tada je Arhiv grada Novog Sada ugledao svet.
s Početkom maja nastavljena je izgradnja Dečje bolnice, prekoputa ulaza u Glavnu pokrajinsku bolnicu.
s 14. marta Narodna tehnika se useljava u zgradu na Lenjinovom trgu, u kojoj ostaje sledeće pola veka.
s Tokom marta Gradsko veće menja nazive ulica, Aleksandra Rankovića u Narodnih heroja, a Edvarda Kardelja u Bulevar revolucije.
s 28. februara Radio Novi Sad dobija novi 100-kilovatni predajnik na nova talasnoj dužini – 236,6 metra. Antena je visoka 120 metara i nalazi se na zgradi Elektrocentrale – kod stadiona FK „Vojvodina”. Počeo je da radi i II program Radio Novi Sada, i to samo ujutro, a namenjen je za inostranstvo.
s Polovinom februara je zavejana cela Vojvodina, međugradski saobraćaj je u prekidima, a fudbalsko prvenstvo je neredovno. Na pijacama i dalje funkcioniše točenje alkohola na čaše.
s U januaru je počela izgradnja stanova u Platonovoj ulici. Popunjavanje prostora Malog Limana se nastavlja.
s Novogodišnji broj „Dnevnika” prepun je reklama, ima ih na 16 listova. Tri godine ranije zbog nestašice hartije u zemlji te novine štampane su na četiri strane. U ovu godinu grad je ušao s 83.233 stanovnika.
S. Savić
(Foto: arhiva Dnevnika)