Novosadska hronologija
List „Dnevnik” i izdavačka kuća „Prometej” pokrenuli su akciju u okviru koje svakog dana nagrađujemo jednog čitaoca knjigom posvećenom Novom Sadu.
Povod je skori izlazak iz štampe hronologije Vladimira Vrgovića „Novi Sad 1970–1990”, subjektivne istorije grada koja se umnogome naslanja i na pisanje „Dnevnika” iz tih godina, a donosi priče o interesantnim ličnostima, događajima, urbanističkom razvoju, raznim pojavama, preduzećima, toponimima... U nedeljnom broju objavljivaćemo delove hronologije, a tokom naredne nedelje, povodom „Salona knjiga” (12–18. aprila) svaki posetilac Sajma s primerkom „Dnevnika” ili kuponom iz lista, na štandu „Prometeja” dobiće poklon-knjigu o novosadskim mostovima. Kroz tu akciju „Dnevnika” i „Prometeja” tokom sajma biće podeljeno 3.500 knjiga.
Bilo je to u našoj varoši... 1968.
31. decembra Predškolska ustanova „Radosno detinjstvo” konstituisana je kao radna organizacija pod tim imenom. Ustanova se finansira iz budžeta Grada Novog Sada, iz buyeta Republike Srbije, uplatama neposrednih korisnika usluga – roditelja, kao i sredstvima donatora i sponzora.
29. novembra otvara se nova autobuska linija Liman – centar – nova železnička stanica, a na liniji je četiri autobusa.
10. novembra Novosađani su odlučivali o uvođenju samodoprinosa namenjenog za izgradnju i proširenje dečjih ustanova, igrališta, đačkih kuhinja, plivačkih bazena i klizališta. Po gradu su plakati sa slikom dečaka gde piše: „Tata, potpiši”.
Od 1. do 10. novembra na Sajmu se održava Prvi novosadski vašar, gde se prodaje roba široke potrošnje iz cele Jugoslavije. Ima oko 100.000 posetilaca, a polovinu prihoda ostvarilo je novoformirano TP „Stoteks”.
Početkom oktobra renoviran je „Muzički magazin” u Dunavskoj 5. Pored visoke stolice je gramofon za preslušavanje velikog izbora ploča svih žanrova.
21. septembra „Dnevnik” opet piše o „Poligonu za zabavu” u zgradi hotela „Vojvodina” u tekstu novinara Petra Deđanskog. „Poligon” se pretvorio u legalnu kockarnicu. Ista lica se takmiče na automatima, a pobednik dobro zarađuje.
6. septembra na Beogradskom keju je počelo rušenje Svilare, a na tom mestu gradiće se oko 400 stanova za potrebe novosadskog vojnog područja.
22. avgusta održava se miting solidarnosti s narodom ČŠR-a u Beogradu. Prisustvuje oko 250.000 ljudi. Vojnici JNA su već u rovovima na granicama s Mađarskom i Bugarskom, a novosadske mostove branila su mitraljeska gnezda.
17. jula novosadski Jevreji proslavljaju 250 godina postojanja u Novom Sadu.
2. jula pojavljuje se prvi saobraćajni milicioner u gradu obučen u belo (beo je i letnji šlem). Reguliše saobraćaj na raskrsnici Ulice narodnih heroja i Bulevara maršala Tita. Za ovo leto je uređena bašta JNA na keju. Svira VIS „Amfibije”, a „čupavcima” je zabranjen ulaz u baštu! Dežurni vojnik na ulazu proverava frizure mladića.
24. juna otvorena je „Novitetova” prodavnica na uglu Zmaj Jovine ulice i Katoličke porte.
20. juna 450 radnika preduzeća vodnih puteva „Heroj Pinki” i Preduzeća pristaništa i skladišta, referendumom odlučuju o integraciji.
Krajem maja doneta je odluka o mestu gde će se graditi pijaca na Detelinari – biće pored samousluge u Ulici Janka Veselinovića.
10. maja na Tvrđavi se okupila umetnička i politička elita Novog Sada. Otvorena je izložba 15 skulptura, dela vajara Jovana Soldatovića (1920–2006).
29. aprila 1968. u saobraćajnoj nesreći gine Stevan Nešticki (1944–1968), fudbaler „Vojvodine” i reprezentativac SFRJ. Vozio je „pežo 204” i na izlazu iz Kamenice na Paragovski put, velikom brzinom udario je u bedem. Nekoliko sati ranije kao kapiten učestvovao je u pobedi mlade reprezentacije nad ČŠR-om od 2 : 1.
1. marta 1968. počela je izgradnja „Betonove” kule na Limanu II, poslovne zgrade „Agrovojvodine”, a 15-spratnica će biti najviša zgrada na Balkanu.
26. februara, posle više saobraćajnih nesreća s kobnim posledicama, „ukinut” je pešački prelaz kod Izvršnog veća Vojvodine, prema poslastičarnici „Carigrad”.
5. februara deset restorana Ugostiteljskog preduzeća „Zvezda” dobijaju aparate za mali ručni fudbal iz Velike Britanije. U noći između 27. i 28. januara pokradena je Saborna crkva, nestala je čuvena slika Paje Jovanovića „Krunisanje Stefana Prvovenčanog”.
8. januara počinje snimanje „Čuvara zamka” u Kameničkom parku. Dvorac je od penušavog betona, stvoreno je veštačko jezero, a glavni glumci su Bert Lankester (1913–1994), Piter Fok (rođ. 1927) i Žan-Pjer Omon (1910–2001). Režiser debitant je Sidni Polak (1934–2008).
S. S.