Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Novosađani sve više ulažu u zaštitu i podizanje imuniteta

23.07.2020. 13:13 13:20
Piše:
Foto: Kupuju se pamučne maske, vitamini, etanol... foto: D. Andulajević

U drugom piku epidemije koronavirusa, potražnja za maskama, sredstvima za dezinfekciju ruku, kao i raznim vitaminima porasla je i sve više podseća na period sa početka pandemije.

Za razliku od prvog pika, drugi se razlikuje i po smirenosti građana i povećanoj svesti o značaju nošenja maske, dezinfekcije ruku i podizanju imuniteta.

Kako je u autobusima gradskog prevoza, prodavnicama, marketima, apotekama, a i u samoj pijaci, nošenje maski obavezno, prodavci i građani su se adaptirali, te su mahom one za jednokratnu zamenili pamučnim maskama, koje se, prema rečima prodavaca, mogu otkuvavati, kao i peglati, što je dodatni vid dezinfekcije između dva korišćenja. Novosađani se slažu da su one i zahvalnije za nošenje, te je sugrađanka B. R. kazala da joj je lakše da diše pod pamučnom maskom, pogotovo kada je napolju sparno, kao i da joj ne smeta nosu i ušima dok je nosi.

Ove maske se uglavnom kupuju kod uličnih prodavaca, a ređe u buticima, ili putem interneta, gde postoji mogućnost i da se sašije maska sa motivima koje kupac želi. Najskuplje su dvoslojne i koštaju 200 dinara, dok one sa umetnutom pamučnom pelenom u sredini staju 150, a one obične, jednoslojne pamučne maske cene se od 100 do 120 dinara. Takođe je moguće kupiti i maske manjih dimenzije, za decu. U “Lilly” drogeriji za masku za jednokratnu upotrebu potrebno je izdvojiti 40 dinara, a moguće ih je kupiti i u pakovanju od deset maski po ceni od 400 dinara, dok pamučne staju 130 dinara.

Pored maski, u drogerijama i apotekama, prema rečima farmaceuta,  veoma su tražena i sredstva za dezinfekciju ruku na bazi etanola, koja koštaju od 59 do 299 dinara, dok su ona na biljnoj bazi skuplja, i cene se kreću od 499 do 1.119 dinara. Moguće je kupiti i jednu alkoholnu maramicu za dezinfekciju ruku, koja košta od 9 do 12 dinara.

Police sa vitaminima i dodacima ishrani brzo se prazne, jer se kao jedan od saveta za brzo i efikasno jačanje imuniteta, kupuje i pije cink, selen i vitamin C, koji u kombinaciji ili pojedinačno mogu koštati od 24 do 545 dinara. Kako je farmaceutkinja J.N. kazala, najčešće se traži vitamin C u foliji koji košta 24 dinara, zatim cink koji košta 300 dinara, dok kombinacija cinka i selena staje oko 400 dinara. J.N. takođe je naglasila da hiruške, maske za jednokratnu upotrebu koštaju 50 dinara i da su veoma tražene, ali da kupci negoduju zbog ograničene količine za prodaju po osobi, te se često dešava da ukoliko neko želi više od 10 komada koje je već kupio, izađe do svog automobila i pošalje supruga ili dete da kupi još. Iako je očigledno da te maske odlaze u istu porodicu ili istoj osobi, po rečima sagovornice, u takvim situacijama, farmaceuti su prinuđeni da prodaju više maski, jer ne postoji pravilo koje zabranjuje takvo ponašanje. Kao jedan od problema J.N. navodi da su radnici primetili i porast nabavne cene jednog proizvođača cinka i vitamina D, koji je takođe veoma tražen.


Od „Tik Toka” do cveća

Pošalica da će nam maske postati deo svakodnevnog života, te ih trebamo ulepšati i uskladiti sa našim odevnim stilom, počela je da se obistinjuje, pa se na tezgama ispred Futoške pijace mogu pronaći “Najk”, “Adidas” i “Puma” maske, kao i one sa tigrastim printom, motivima sve popularnijeg “Tik Toka”... Ponuda je šarolika, tako da ima i onih sa cvetnim dizajnom i likovima crtanih junaka.


Kako  je prodavac pčelinjih proizvoda na Futoškoj pijaci kazao, propolis kapi sve manje se kupuju kod njih, a sve više se odlazi u apoteku i prodavnice zdrave hrane. Za  30 mililitara propolis kapi na pijaci je potrebno izvojiti od 100 do 200 dinara, dok su zdravoj hrani “Čardak” nešto skuplje i koštaju 293 dinara.

– Više nego inače se traži “Iva” trava, koja košta 60 dinara za 100 grama, kao i propolis kapi, ali i sladić, dok se nana i kamilica redovno kupuju bez obzira što je leto počelo, jer su ti čajevi izuzetno pogodni za prehlade i smiruju disajne puteve – kazala je radnica zdrave hrane “Čardak” Nevena Batinić.  Na tezgama pijace može se pronaći i i lipov med, koji košta 700 dinara po kilogramu, a za koji se tvrdi da leči pluća i bronhije, kao i da pomaže u borbi sa kašljem, astmom i bronhitisom, te se on češće kupuje u odnosu na ostale proizvode, a koristi se uglavnom kao dodatak čaju ili limunadi.

D. Andulajević

 

Piše:
Pošaljite komentar
Petrović: U Novom Sadu blagi pad novoobolelih, bar još mesec i po do stabilizacije

Petrović: U Novom Sadu blagi pad novoobolelih, bar još mesec i po do stabilizacije

21.07.2020. 18:58 19:01
Gojković: Sve zdravstvene ustanove u Novom Sadu su pune

Gojković: Sve zdravstvene ustanove u Novom Sadu su pune

18.07.2020. 12:19 12:21
DZNS: Testiranje na kovid u svim ambulantama u gradu

DZNS: Testiranje na kovid u svim ambulantama u gradu

17.07.2020. 19:50 19:52