Novosađani sve stariji i bolesniji
Po podacima Instituta za javno zdravlje Vojvodine o zdravstvenom stanju Novosađana za 2017. godinu, populacija je sve starija i hronično obolela. Prosečan Novosađanin ima oko 40 godina, kod zubara ode možda jednom godišnje, u proseku živi 73 godine i velike su šanse da će oboleti od nekog kardiovaskularnog i malignog oboljenja, ili bolesti sistema organa za varenje.
Obuhvat vakcinacijom nije dostigao željenih 95 odsto.
- Svaki treći stanovnik ima jednu ili više hroničnih bolesti, a izraženo je i starenje stanovništva iz godine u godinu. U gradu je stopa nataliteta nepovoljna, prirodni priraštaj jeste pozitivan, ali nizak, dok decu rađaju žene između 30 i 34 godine - navodi se u izveštaju Instituta.
Analize su pokazale da su vodeći uzroci smrtnosti u Novom Sadu hronične nezarazne bolesti, poput kardiovaskularnih i malignih, kao i bolesti sistema za disanje i varenje, ali i bolesti žlezda s unutrašnjim lučenjem, ishrane i metabolizma. Zajedno čine blizu 90 odsto ukupnog mortaliteta u gradu. Sve je više građana koji imaju bolesti mišićno-koštanog sistema, što ima za posledice odsustvo s posla, invaliditet i prevremeno penzionisanje. Kada je konkretno reč o ženama, najčešće se javljaju one koje su obolele od tumora na dojci ili materici.
Dalje u izveštaju stoji da su vodeći uzroci oboljevanja dece bolesti sistema za disanje, zarazne i parazitarne bolesti. Kontrola čistoće radnih površina, opreme i ruku zaposlenih u Predškolskoj ustanovi „Radosno detinjstvo” pokazala je da je od 624 kontrolisanih briseva, u deset utvrđeno prisustvo bakterija, što ukazuju na određene propuste u sprovođenju higijene u vrtićima.
- Što se tiče obuhvata imunizacijom, željenih 95 odsto registrovano je samo za be-se-že vakcinu, dok je MMR-om vakcinisano 52 odsto. Epidemiološka situacija je prethodne godine bila stabilna, a smrtnost niska. Međutim, izbegavanje vakcine MMR imalo je za posledicu epidemiju malih boginja. Uz postojeći pad imunizacije svim obaveznim vakcinama, ozbiljno se mogu ugroziti dosadašnji postignuti rezultati u smanjenju oboljevanja od bolesti koje se mogu sprečiti na taj način. Te epidemiolozi preporučuju Domu zdravlja i Pokrajinskoj inspekciji da u budućnosti bliže sarađuju, kako bi se reagovalo na vreme.
Nedostatk kadrova evidentiran je u Službi opšte medicine, polivalentnoj patronaži i zdravstvenoj zaštiti predškolske dece, u kojoj je lekara četvrtinu manje u odnosu na prethodnu godinu, odnosno gotovo 30 odsto. To znači da na jednog lekara sada ide 972 dece, a normativ je 850.
U odnosu na prošlu godinu smanjio se i broj stomatologa i zubnih tehničara, ali zbog činjenice da Novosađani sve ređe posećuju državne stomatologe u državnim službama, okrećući se privatnoj praksi, njihova brojnost je trenutno dovoljna.
I. Mikloši