Novi Sad kao centar tamburaške kulture i čuvar ravničarskog zvuka
Osnivanjem Centra tamburaške kulture (CTK) 28. februara prošle godine Novi Sad je od nezvaničnog postao zvanični grad tamburaštva, dodajući sebi tako još jednu titulu s kojom može da se ponosi.
Inicijativa za to potekla je od osvedočenih zaljubljenika u muziku ovog drevnog instrumenta na čelu sa Zoranom Bugarskim Bricom, koji su najpre oformili pre pet godina Gradski tamburaški orkestar „Vasa Jovanović“, koji je sa svojim uglavnom mladim članovima do sada ostvario više od 60 zapaženih nastupa i koncerata u Srbiji, Rumuniji, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Republici Srpskoj, Crnoj Gori i Hrvatskoj predstavljajući svoj grad na najbolji način i uspostavljajući kulturnu saradnju sa drugim centrima u regionu.
Želeći da tamburašku muziku podignu na viši nivo pre godinu, uz podršku brojnih poklonika tamburaških instrumenata, osnovali su udruženje Centar tamburaške kulture. - Želja i namera osnivača Udruženja jeste da tamburu i tamburašku muziku, prepoznatljive i autentične motive sa vojvođanskih prostora, jedan od brendova ovih ravničarskih krajeva, neguje, razvija i nadograđuje – kaže veliko ime tamburaške muzike danas i umetnički rukovodilac i dirigent Gradskog tamburaškog orkestra Zaran Bugarski Brica. - Poznato je da su u Novom Sadu ponikli i radili mnogi istaknuti umetnici iz sveta tambure ostavivši iza sebe bogato kulturno nasleđe, poput Marka Nešića, Andreja Mudroha, Vase Jovanovića, Save Vukosavljeva, Isidora Bajića, Janike Balaža...
Koncert za manastir u Vrdniku
Za samo godinu orkestri CTK-a su održali desetak koncerata u Novom Sadu, Somboru, Beogradu, ali i u Rumuniji i Mađarskoj. Gradski tamburaški orkestar „Vasa Jovanović“ nastupio je na prošlogodišnjem „Tamburica festu“ na kome im je dodeljena Specijalna nagrada za negovanje tamburaške tradicije. Samostalne koncerte održali su u „Studio M“, a u Temišvaru i mađarskom gradu Desku obeležili su Svetosavske proslave. Neki od nastupa imali su humanitarni karakter kao što je predbožićni koncert u Somboru orkestra „Vasa Jovanović“ i Novosadskog tamburaškog kvarteta sa kog je prihod prosleđen je za spas orgulja u somborskoj karmelićanskoj crkvi Sv. Stjepana kralja. Humanitarni koncert održali su i polaznici Škole tambure, a prikupljeni prilog usmerili su za nabavku nove tambure. Namera im je da i dalje pomažu onima kojima je to potrebno, zbog čega su za 6. mart zakazali humanitarni koncert u Sinagogi, kada će svirati za obnovu manastira Ravanice na Fruškoj gori.
Muzička tradicija Vojvodine je bogata i raznovrsna, a tamburu u ovoj srpskoj Pokrajini svirali su i sviraju svi, počev od Srba, Mađara, preko Roma, Hrvata, Rusina, Bunjevaca, Šokaca, Slovaka... Mnoge porodične, seoske, pa i gradske svečanosti bile su praćene svirkom tamburaških sastava. Gotovo da nije bilo sela u Vojvodini koje nije imalo svoj amaterski sastav. U okviru Udruženja, pored Gradskog tamburaškog orkestra, deluju i Škola tambure “Sava Vukosavljev” i Omladinski tamburaški orkestar “Marko Nešić” koji okupljaju najmlađe, koji ovde uče prve taktove, ali pre svega da vole ovaj instrument. Umetnički rukovodioci Škole tambure i Omladinskog orkestra su Stefan R. Mihailović i Marko Parčetić, dok je tamburaš Dušan Marić predsedsednik CTK.
Probe skoro svaki dan
U Centru tamburaške kulture sa izuzetkom petka, svakog dana održavaju se probe. U prostorijama Mesne zajednice „Dunav“, na Beogradskom keju 19a, ponedeljkom od 20 sati vežba Gradski tamburaški orkestar „Vasa Jovanović“. Utorak i četvrtak od 19 do 21 čas rezervisani su za najmlađe tamburaše, koji su prema znanju podeljeni u dve grupe – početnike i one koji su već stekli određeno znanje, a sredom od 20 sati probu ima Omladinski tamburaški orkestar “Marko Nešić”.
Prema rečima Zorana Bugarskog, ovo je privremeno sedište centra, jer se uskoro očekuje od grada prostor za rad.
- Članovi CKT žele da prezentuju tamburu kao instrument i tamburašku muziku, kao deo vojvođanske multikulturalne tradicije – objašnjava Zoran Bugarski. - Neki od ciljeva i planiranih aktivnosti Udruženja, pored formiranja navedenih orkestara i škole, jesu sistematsko i stručno obučavanje članova tamburaških orkestara, prezentovanje edukativnih programskih sadržaja, organizacija i realizacija stručnih skupova, savetovanja, seminara i drugih oblika edukacije, prikupljanje, obrada i objavljivanje naučne i stručne literature, izdavanje i reprodukcija zvučnih i video zapisa, muzičkih edicija, publikacija i monografija. Namera nam je da promovišemo tamburašku kulturu kroz audio-vizuelne medije, kao što su radio emisije, dokumentarni i igrani filmovi. Među ciljevima su i organizacija javnih nastupa, festivala, formiranje nototeke, fonoteke, videoteke, biblioteke, muzeja tambure, kluba prijatelja, saradnja sa univerzitetima, Departmanom za etnomuzikologiju Akademije umetnosti u Novom Sadu, školama, stručnim udruženjima, muzejima i drugim organizacijama u zemlji i inostranstvu.
Zoran Bugarski kaže da se za Novi Sad se s pravom može reći da je dvesta godina bio centar tamburaštva, otuda i želja Udruženja je da tako ponovo bude. Kako kaže za ostvarenje takve vizije neophodna je i podrška šire društvene zajednice i saradnja sa svim poklonicima tamburaške muzike, ali i ostalima koji su u mogućnosti da, na neki način, podrže rad Udruženja. A iz Udruženja koje okuplja mahom mlade poručuju da će u ovoj godini, kada je naš grad Omladinska prestonica kulture, kao i 2021. kada će nositi i titulu Evropske prestonice kulture, Evropi i svetu pokazati šta imamo i šta umemo.
Z.Milosavljević
foto: Privatna arhiva