Novi kućni red za novosadske stambenjake: Upravnik zgrade prva adresa za žalbe
Nova gradska Odluka o opštim pravilima kućnog reda u stambenim i stambeno-poslovnim zradama na teritoriji grada Novog Sada usvojena je krajem decembra i uvela je institut upravnika zgrade, fiksni iznos kazni za kršenje odredbi i još neke manje novine u odnosu na prethodne propise.
Stiče se utisak da je upravnik zgrade sada prva adresa na koju se stanari mogu obratiti, a da inspekcijski nadzor dolazi ukoliko upravnik ne može da reši probleme stanara.
Definicija stambene zgrade iz te odluke odnosi se na stambeni objekat s najmanje tri stana, dok stambeno-poslovna zgrada ima najmanje jedan stan i jedan poslovni prostor. Vlasnici posebnih delova zgrade (stana, lokala, garaže, garažnog boksa ili mesta), čine stambenu zajednicu koja ima status pravnog lica, a o kućnom redu dužni su da se brinu stanari i organi stambene zajednice, odnosno skupština i upravnik.
Period dnevnog odmora, kada je zabranjeno dizati bilo kakvu buku (vikanjem, trčanjem, skaknjem, igranjem loptom...), određen je od 16 do 18 časova radnim danima i vikednom, dok je noćni odmor radnim danima od 23 do 5 časova ujutro, dok je vikendom od 23 do 7 sati. I pri obavljanju spoljašnjih aktivnosti, kao što je košenje trave, mora se poštovati vreme odmora. Kućne žurke i slavlja i dalje mogu da traju i u vreme odmora, ukoliko se na vidnom mestu u zgradi postavi obaveštenje, ali ni tada ne mogu trajati duže od sat po ponoći.
Zabranjeno trešenje tepiha i stolnjaka s prozora
Nova odluka zabranjuje odlaganje otpada, starog nameštaja, ogreva i sličnog na terasama, lođama, balkonima i u zajedničkim hodnicima, kao i trešenje tepiha, stolnjaka, posteljine i drugog smeća s prozora, terasa, balkona i lođa. Obavljanje privrednih delatnosti u zgradi omeđeno je dozvoljenim nivoom buke, kao i kontrolisanjem i izolacijom pare, mirisa i dima da ne bi smetali stanarima. Između ostalog, propisuje se i da se ulazi koji nemaju interfon, obavezno zaključavaju ulazna vrata između 23 i 6 sati leti i 22 i 6 časova zimi. Tavani i podrumi takođe moraju da budu zaključani.
Upravnik zgrade ima obavezu da na oglasnu tablu postavi novu odluku o kućnom redu, vreme noćnog i dnevnog odmora, spisak zajedničkih delova zgrade s njihovim namenama, te obaveštenja o tome kod koga su ključevi od zajedničkih prostorija, prostorija s tehničkim uređajima i skloništa, kao i obaveštenje o tme kome je povereno održavanje zgrade. Osim toga, upravnik je dužan i da okači uputstvo za prijavu kvara i oštećenja na zajedničkim instalacijama, opremi i uređajima i druge informacije od važnosti za stanare. Zadatak upravnika je i da ažurno vodi spisak stanara, koji može biti okačen u ulazu ili da postoji obaveštenje o tome kod koga je.
Novi kućni red propisuje da je upravnik zgrade dužan da vodi računa o tome da su pri nepogodama zatvoreni prozori, vrata i svetlarnici u zajedničkim delovima zgrade, da se stara o ispravnosti gromobrana i protivpožarne opreme, kao i liftova.
U slučaju kršenja odredbi navedene odluke, stanar prvo pisanim putem obaveštava upravnika zgrade, koji zatim upozorava prekršioca i obaveštava ga o pravilima kućnog reda, a o svemu tome pravi belešku. Ako se kršenje kućnog reda nastavi, stanari zovu Građevinsku ili Komunalnu inspekciju. Tim inspektorima upravnik zgrade je dužan da pruži sva potrebna obaveštenja o ponašanju stanara i slučajevima kršenja kućnog reda. Za komunalnopolicijske poslove zadužena je Komunalna policija.
Od kazni, novčana kazna za pravljenje buke u vreme odmora iznosi 10.000 dinara za prekršioca. U tom iznosu su i kazne za neodgovarajuće izvođenje radova za potrebe stanara, nezaključavanje ulaza, neprijavljivanje stanara, za škrabanje po zidovima i slično. Ukoliko je stanar pravno lice, iznos tih kazni penje se na 50.000 dinara, odgovorno lice u tom pravnom licu plaća 10.000, a preduzetnik 30.000.
Kazna od 20.000 dinara propisana je za upravnika ukoliko ne istakne potrebna dokumenta i obaveštenja u zgradi, ukoliko su podrumski prozori bez rešetke ili mreže, ukoliko ne postavi obaveštenje o kvaru lifta, ne održava gromobrane, protivpožarnu opremu i slično. Preduzeće koje se bavi profesionalnim upravljanjem za te prekršaje biće kažnjeno sa 60.000 dinara, odgovorno lice s 20.000, a preduzetnik sa 60.000.
Stambenu zajednicu čeka kazna od 50.000 dinara ukoliko ne održava zgradu i njenu neposrednu okolinu ili ne spreči smrzavanje vodovoda i kanalizacije u zajedničkom prostoru tokom zime. Pravno lice koje obavlja posao u zgradi i pri tome krši odredbe o nivou buke platiće 60.000 dinara, koliko i u slučaju da postavi reklame bez saglasnosti skupštine stambene zajednice ili ih ne ukloni nakon iseljenja. Takođe, preduzeće koje održava zgradu, a ne istakne informacije o tome, plaća 60.000 dinara. Odgovorno lice plaća 20.000 dinara, a preduzetnik 40.000.
S. Krstić