Toplana ulaže dvostruko više u rekonstrukcije nego lane
Letnju pauzu između dve grejne sezone, kao i svake godine, „Novosadska toplana“ koristi za rekonstrukciju delova tehničkog sistema, a, kako navode u preduzeću, ove godine lista zacrtanih poslova je prilično duga.
U „Toplani“ su zadovoljni prethodnom grejnom sezonom, za koju kažu da je protekla s minimalnim brojem havarija zbog obimnih radova u međusezoni 2016. godine, a direktor preduzeća Dobrosav Arsović ističe da se kao rezultat dobrog poslovanja pojavila mogućnost izdvajanja 1,15 milijardi dinara samo za radove na rekonstrukciji vrelovodne mreže, što je dvostruko više nego lane.
Po njegovim rečima, iz gradskog budžeta izdvojeno je 76,3 miliona dinara za rekonstrukciju 1.250 metara trase vrelovoda i vrelovodnih priključaka u Kosovskoj ulici, gde je planirana zamena 2,5 kilometara starih čeličnih cevi u betonskom kanalu novim predizolovanim cevima, dok sve ostale investicije preduzeće obavlja svojim novcem.
Planiranim tempom odvijaju se radovi na 750 metara trase vrelovoda na Bulevaru Slobodana Jovanovića, potom u bloku ulica Arse Teodorovića i Masarikove, gde je u toku rekonstrukcija 600 metara vrelovodne mreže. Započela je i rekonstrukcija 1.250 metara vrelovoda u Ulici Novosadskog sajma i 1.100 metara vrelovoda u bloku ulica Janka Čmelika, Milana Protića i Boška Vrebalova, kao i bloku Trga Ferenca Fehera i ulica Maksima Gorkog, Jovana Đorđevića, Vladike Platona i Polita Desančića.
Već odrađen posao
Do sada su završene rekonstrukcije vrelovoda i priključaka u bloku ulica Kornelija Stankovića, Janka Čmelika i Teodora Kračuna, potom u bloku ulica Jovana Boškovića, Maksima Gorkog i Jovana Đorđevića, kao i na neparnoj strani Šekspirove ulice. Mreža je rekonstruisana i u Ulici Omladinskog pokreta i na Bulevaru Jaše Tomića.
Radi se i na kilometru trase magistralnog vrelovoda na Bulevaru oslobođenja i Bulevaru Slobodana Jovanovića, potom u bloku Almaške i Ulice Pavla Stamatovića, a planirana je i izgradnja 20 vrelovodnih priključaka za novoizgrađene objekte širom grada.
Do kraja građevinske sezone „Novosadske toplane“ planirane su i rekonstrukcije deonica vrelovoda i vrelovodnih priključaka u bloku Marodićeve ulice i ulica Bogdana Garabandina i Sestara Ninković. Posla će biti i na vrelovodima u bloku ulica Miroslava Antića, Vase Stajića, Milete Jakšića i Vojvođanskih brigada, potom u Ulici Stanoja Stanojevića, takođe i u bloku Bulevara vojvode Stepe i Bulevara kneza Miloša, kao i u bloku ulica Janka Veselinovića, Kornelija Stankovića i Ilije Birčanina. Za ovu godinu planirano je i proširenje vrelovodne mreže u Kopernikovoj ulici za oko 200 metara.
" Ništa manje radno leto neće biti ni na konzumnom području Petrovaradina, gde vrelovod broji najviše godina starosti, čak više od 35. Držeći se principa da su deonice vrelovoda koje su najstarije i najnepouzdanije i gde je zabeležen najveći broj havarija, prioriteti za rekonstrukciju, planirani su i radovi na podmlađivanju vrelovoda u Petrovaradinu ", napominje direktor Arsović.
Pored redovnih radova na remontu i revitalizaciji vrelovodne mreže, u ovoj godini „Novosadska toplana“ će, sopstvenim novcem, finansirati realizaciju nekoliko velikih projekata, između ostalih, još jedno kogeneraciono postrojenje u toplani „Jug“
Kako je naglasio, rekonstrukcijom vrelovoda, od 2012. do 2016. godine, stepen korisnosti distributivnog sistema povećan je s 88 na 90 odsto, što je, po Arsoviću, veliko dostignuće u odnosu na dužinu vrelovodne mreže u Novom Sadu, kao i na broj objekata i kućnih podstanica.
On naglašava i da su u toku pripreme za izgradnju kogeneracionog postrojenja u toplani „Jug“, instalisane snage 4,5 megavata.
" Najjači motiv za izgradnju još jednog kogeneracionog postrojenja je ideja da se u potpunosti iskoristi pogodnost Uredbe o podsticajnim merama za proizvodnju električne energije, koja je na snazi do kraja 2018. godine. Dakle, nastavljamo plasiranje električne energije u elektrodistributivnu mrežu po stimulisanoj ceni, kao povlašćeni proizvođač " kaže Arsović, dodavši da je procenjena vrednost investicije 384 miliona dinara i da će u potpunosti biti finansirana „Toplaninim“ novcem, dok će se radovi izvoditi u drugoj polovini tekuće godine i prvoj polovini naredne.
Kada je reč o toplotnim izvorima, direktor „Toplane“ kaže da je u toku priprema izgradnje novog kotla u toplani „Istok“, nakon čega će istočni deo grada imati u potpunosti novu i tehnički savremenu toplanu, koja će i pri niskim temperaturama raditi samostalno, bez spregnutog režima rada s TE-TO „Novi Sad“. I taj projekat „Toplana“ će u potpunosti finansirati sopstvenim novcem, s 325 miliona dinara.
" Nastavljamo i automatizaciju kućnih podstanica radi povezivanja na sistem daljinskog nadzora i upravljanja. Za ovu godinu planirali smo automatizaciju još 400 kućnih podstanica velike snage, što ćemo finansirati iz sopstvenih izvora " napomenuo je Arsović.
Tim radovima obuhvaćena je zamena svih mašinskih elemenata u podstanici (regulatora pritiska, sigurnosnih ventila, kombi-regulatora protoka itd.) i ugradnja novih, zamena kompletne električne instalacije i ugradnja novog razvodnog ormara podstanice, automatizacija regulacionih krugova grejanja i tople potrošne vode, komunikaciono povezivanje merila toplote, kao i povezivanje podstanice na sistem daljinskog nadzora i upravljanja. I taj posao „Toplana“ sama finansira s 350 miliona dinara.
S. Krstić