NIZAK VODOSTAJ MENJA PLAŽE I OBALE DUNAVA Sprudovi ponovo krase čuveni Oficirac
Nada da će se i ove godine formirati sprudovi na plaži Oficirac u Petrovaradinu, na delu toka naspram Šangaja, među kupačima javila se još u julu kada je na tom mestu voda bila tek do kolena.
Međutim, dve superćelijske oluje i obilne padavine u regionu ubrzo su podigle vodostaj toliko da je u jednom trenutku Oficirska plaža gotovo nestala.
No, zbog niskog vodostaja Dunava proteklih dana, na plaži Oficirac ponovo su se formirali sprudovi, tako da se ona i ove jeseni proteže unedogled i pleni svojim egzotičnim izgedom. Nesvakidašnja pojava već sedmicama privlači pažnju radoznalih građana, koji u velikom broju, zahvaljujući ovom prirodnom fenomenu, šetaju do polovine Dunava omiljenom divljom plažom na sremskoj strani Novog Sada.
Zanimljivo je i to da je Petrovaradin “dobio” još jednu malu plažu između varadinskog mosta i drumsko - železničkog, odnosno ona je samo postala izraženija i pogodnija da se tamo komotno smeste pecaroši kojima izgleda riba dobro “grize” ovih dana.
Prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije, na Dunavu od Bezdana do Novog Sada vodostaji se nalaze u domenu niskih i srednje niskih vrednosti. Vodostaj je u stagnaciji i manjem porastu sa tendencijom manjeg i umerenog porasta narednim danima. Kako je za “Dnevnik” kazao Dejan Vladiković iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije trenutni vodostaj Dunava kod Novog Sada iznosi 36 centimetara i nalazi se ispod niskog plovidbenog nivoa.
– Republički hidrometeorološki zavod u vezi sa tim već dve sedmice redovno izdaje upozorenje za otežanu plovidbu zbog niskih vodostaja za deo toka Dunava od Bezdana do Smedereva - napomenuo je Vladiković. - Ipak, hidrološka situacija će se narednih dana i sedmica popraviti, pre svega zbog najavljenog porasta vodostaja na gornjem toku Dunava, na Dravi i na Tisi, te će na našem delu toka Dunava vodostaji biti u umerenom porastu.
Iako deluje ekstremno, po rečima Vladikovića, nije redak slučaj da se od septembra do novembra beleže periode niskih vodostaja. Slični hidrološki uslovi zabeleženi su i 2011, 2013, 2016. i lane. Kada je reč o vodostaju Dunava kod Novog Sada, tokom ove godine je dosta varirao.
– Tokom prva četiri meseca vodostaji kod Novog Sada su uglavnom bili u domenu srednje niskih i srednjih vrednosti, dok su tokom maja bili u većem porastu, zbog obilnih padavina na godnjem toku Dunava, pa su krajem maja su bile proglašene mere redovne odbrane od poplava, koje su bile na snazi nedelju dana – podseća Vladiković. – Zatim je tokom juna i jula vodostaj bio u opadanju i kretao se u domenu od srednje visokih do srednje niskih vrednosti. Početkom avgusta i početkom septembra registrovana su dva veća porasta na Dunavu ko Novog Sada, ali ispod nivoa za proglašavanje mera redovne odbrane od poplava, dok su tokom oktobra vodostaji ušli u domen niskih vrednosti, zbog izostanka padavina na celom slivu Dunava, pa je tada počelo i izdavanje upozorenja na otežane uslove plovidbe.
Podsetimo, istorijski minimum na Dunavu kod Novog Sada zabeležen je 29. decembra 1953. godine pri vodostaju od -48 centimetara, što je mnogo niže od trenutnog.
Silvia Kovač