Nastavljen popis bespravne gradnje u Karlovcima
Nakon gotovo jednomesečnog prekida, popis nezakonito izgrađenih objekata u Sremskim Karlovcima je nastavljen. Kako saznajemo od potpredsednika popisne komisije Aleksandra Andrića,
ujedno i načelnika opštinskog Odeljenja za inspekcijske poslove u Sremskim Karlovcima, do prekida je došlo zbog toga što je izostala novčana podrška za rad komisije, usled čega ona nije mogla da ide na teren i popisuje bespravnu gradnju što je svaka lokalna samouprava dužna po Zakonu o ozakonjenju da uradi. Da ne bi trošili sredstva i gorivo namenjeno za rad inspekcije, odlučenoje da do uspostavljanja redovnog finansiranja, posao bude obustavljen, da bi nakon normalizacije plaćanja, 10. juna popis bio i nastavljen.
Popis bi trebalo da bude završen najkasnije do 27. novembra. Radi lakšeg rada teritorija opštine Sremski Karlovci, koju čini naseljeno mesto, atar i vikend područja, podeljena je na osam zona.
Prva zona obuhvata Petrovaradinsku ulicu, Ulicu patrijarha Rajačića, Trg Branka Radičevića, Trg patrijarha Brankovića, naselje Rovine i objekte od Varadinske česme uz put II-A 100 reda. U drugoj zoni nalaze se naselja Doka i Čerat, do Ulice patrijarha Rajačića, Karlovačkih đaka i naselja Dudara.
Treću popisnu zonu čine naselje Dudara, Magarčev breg i Belilo, do Nacionalnog parka „Fruška gora”, u četvrtoj zoni su objekti uz put II-A 100 reda od Trga patrijarha Brankovića i Trga Branka Radičevića, ulice Mitropolita Stratimirovića, Svetozara Markovića, Karlovačkog mira, Matoševa, Ivana Filipovića do naselja Ćušilovo i Ešikovac, do Vinogradarske ulice i Andreja Volnog. Ćušilovo, Ešikovac i Zanoš su svrstani u petu zonu.Šesta zona je podeljena u dve podzone. U prvoj su Srednji Matej, Remetnica i Krivac, a u drugoj Banstol, Veliki Matej i Karaš.
U sedmoj zoni se nalaze Belješevo, Krstuševine, Kurjakovac, Doboševac, Lipe, Vrhovi, Dobrilovac i Lipovac. Poslednja, osma zona obuhvata potese Manastirište, Zaguljanac, Rašu i Dimišin do.
Sudeći prema Andrićevim rečima, do sada je komisija obišla oko dve stotine lokacija, što je četvrtina od planiranog.
Nakon obavljenog popisa, građevinski inspektor će za svaki pojedinačni objekat doneti rešenje o uklanjanju. Na taj način se pokreće postupak ozakonjenja, a građevinski inspektor ima obavezu da u zakonskom roku donese rešenje o odlaganju rušenja objekta do okončanja postupka ozakonjenja.
Investitorima je po zakonu ostavljena mogućnost da i sami podnesu prijavu nezakonito izgrađenih objekata. Prijave se podnose Odeljenju za inspekcijske poslove, u zgradi Magistrata, kancelarija br. 50.
Z. Milosavljević