Napušteni i izgubljeni psi posebno ugroženi zimi
Malo kartona, najlona, stiropora i selotejpa dovoljno je da se jedan ulični četvoronožni prijatelj ogreje ove zime.
Pored kućica za pse, nije naodmet češće im izneti sveže vode, jer na niskim temperaturama mrzne, a bogami i nešto toplo i kuvano (bez kostiju!), ili obrok iz kesice, da im stomaci ne budu prazni.
– Na Jutjub kanalima uvek se može pronaći neko jednostavno uputstvo za pravljenje privremenih kućica za pse u ovim hladnim danima – rekla je za „Dnevnik” volonterka novosadskog udruženja za zaštitu životinja „Spans” Milena Brkljačić. – Treba ih postaviti tamo gde neće nikom smetati, dakle, ne na ulazu u zgradu, u haustorima i slično, već na neko mesto koje je uvučeno, u žbunju ili ispod drveta.
Brkljačićeva napominje da privremene kućice za pse, prema gradskim propisima, nisu dozvoljene, te da postoji mogućnost da će biti uklonjene po nalogu komunalne inspekcije, a da se to, nažalost, najčešće dešava po prijavi samih građana.
– Nije predviđeno da kućice budu na javnim površinama i one se postavljaju na sopstvenu odgovornost, a isto važi i za hranjenje napuštenih i izgubljenih životinja – kazala je Milena Brkljačić. – Nakon CNR programa JKP „Zoohigijena i veterina” (steriliši, vakciniši, čipuj), gradski psi su ponovo na ulici, pa građani rizikuju da budu kažnjeni dok im pomažu da prezime.
Ipak, za one koji žele da pomognu hladnim šapama preporuka je da kućicu malo odignu od zemlje, izbegavaju ili češće menjaju sunđere i ćebad za unutrašnjost jer ih vlaga brzo natopi. Da kućica što duže bude suva i topla, bolje je obložiti je stiroporom, a što se tiče hrane, ne treba davati psima pileće kosti, jer pucaju uzdužno i mogu dovesti do ranjavanja i uginuća.
– Najbolje je tople ostatke kuvanog obroka sačuvati u posudicama i odneti napuštenom psu ili kupiti granuliranu hranu, a isto to važi i za mačke, koje su takođe ugrožene, ali manje vidljive – ističe Milena Brkljačić. – Sve to se može uraditi, a da se pritom vodi računa o higijeni grada i o tome da sugrađanima takve aktivnosti ne smetaju.
I posudice sa vodom na temperaturama ispod nule treba češće menjati, a prema rečima naše sagovornice, pas se može i pustiti u kuću ili stan da se ogreje, naravno, ukoliko nije agresivan.
– Mi to stalno radimo kada vidimo nekog promrzlog psa u našem komšiluku – istakla je ona. – Pokušamo da ga dozovemo i pustimo u stan, makar na jednu noć. Takvi psi su veoma umorni, samo se sklupčaju u ćošku i prespavaju celu noć, a ujutru već sami traže da odu napolje.
D. Andulajević