Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nakon Beograda bez plastičnih kesa i u Novom Sadu

21.01.2020. 10:44 10:48
Piše:
Foto: pixabay.com

Nakon što je u beogradskim prodavnicama od 1. januara zabranjena upotreba plastičnih kesa, a dozvoljeni jedino cegeri, papirne ili biorazgradive kese, i novosadske kolege su se pridružile toj akciji.

Doduše, plastične kese se uglavnom iz svih većih marketa u gradu polako „proteruju” još otkako je 2018. godine počela da se naplaćuje njihova upotreba, a svest građana o njihovoj štetnosti po životnu sredinu počela da raste. Iz kompanije „Delez Srbija”, u čijem su vlasništvu prodavnice „Maksi”, „Tempo” i „Šop&Go”, poručili su da su njihovim kupcima u Beogradu na kasi na raspolaganju samo višekratne kese napravljene od reciklirane plastike, papirne kese i cegeri, a da će takva novina postepeno biti uvedena i u drugim gradovima širom Srbije, između ostalog i u Novom Sadu.

Građani već dolaze u nabavku s cegerima, ali posebno je bitno da imaju i sve veću svest o tome koliko je upotreba višekratnih rešenja važan korak u zaštiti životne sredine, rekli su za naš list u toj kompaniji, dodajući da je uvođenjem sistema naplate plastičnih kesa njihova upotreba smanjena više od 70 odsto.

Kako smo se uverili u jednoj od njihovih „Maksi” radnji u Novom Sadu, već sada su u upotrebi 100 odsto biorazgradive kese, koje se na kasi mogu kupiti za pet dinara, kao i velike šarene za 15 dinara, papirne za 20 i pamučne, koje koštaju 120.

Iz kompanije „Lidl Srbija” poručili su da su po ulasku na naše tržište pristupili plastičnim kesama na nešto drugačiji način od drugih maloprodavaca, nudeći ih, kako kažu, od prvog dana kao deo redovnog asortimana.


Potpuna zabrana od 2021.

Međutim, čini se da se praksi ukidanja plastičnih kesa još uvek nisu priključile manje radnje, pekare i prodavci na pijacama u gradu, koji kupljene proizvode još uvek pakuju mušterijama upravo u tu vrstu ambalaže. To će morati da se promeni već naredne godine jer je Skupština grada 2019. godine donela odluku o tome da se plastične kese u gradu zabrane od 1. januara 2021. godine. Tom odlukom korišćenje plastičnih kesa na mestu prodaje roba i usluga, odnosno u maloprodaji, veleprodaji i na pijacama, biće zabranjeno, a dozvoljeno jedino korišćenje biorazgradivih plastičnih kesa. Pravna lica koja budu nastavila da koriste plastične kese Gradska inspekcija za zaštitu životne sredine kažnjavaće sa 150.000 dinara, odgovorno lice u pravnom s 25.000, koliko će iz yepa izdvajati i fizička lica, a preduzetnici će se kažnjavati s 75.000 dinara.


- Od 1. januara 2020. u sve „Lidl” prodavnice postepeno uvodimo papirne kese, trajne cegere i platnene torbe, kažu u toj kompaniji za „Dnevnik”. Osim toga, u prodavnicama u Novom Sadu nudimo i dve vrste plastičnih kesa, težine više od 50 mikrona, koje su izdržive i pogodne za višekratnu upotrebu. „Lidl Srbija” poziva potrošače da odgovorno i racionalno troše kese i da u kupovinu dolaze pripremljeni.


U pazar sa eko kesama

Proizvodnja jedne plastične kese traje jednu sekundu, njeno korišćenje oko 20 minuta, a njena razgradnja potrajaće 450 godina. Uprkos uznemirujućem podatku i činjenici da se u Srbiji potroši 2,5 milijarde kesa na godišnjem nivou, plastična ambalaža u svakodnevnoj upotrebi Novosađana još uvek prednjači, ali se, kako kažu trgovci, oseti pomak i sve je više građana koji sa sobom nose platnene torbe, cegere ... 


U „Idea” marketima takođe su u upotrebi tanke biorazgradive kese, ali u njihovim prodavnicama one koštaju dva dinara. Isto toliko staju i u „Univereksportu”, koji je, u želji da očuva životnu sredinu, među prvim kompanijama uveo biorazgradive kese. “Univereksport” je u proteklom periodu sproveo nekoliko akcija deljenja cegera, u cilju smanjenja upotrebe kesa, što su Novosađani dobro prihvatili.  U „Lili” drogerijama kese se prodaju za osam i 20 dinara, a može se kupiti i platnena torba. U DM-ovim drogerijama pri svakoj kupovini izdaju se isključivo papirne kese, koje koštaju 15 dinara, i male torbe od reciklirane plastike za 99 dinara ili velike za 129. Mogu se kupiti i pamučne trajne torbe za 199 dinara, za koju njihovi potrošači dobijaju doživotnu garanciju, pa ukoliko se pocepa ili ošteti, uvek je mogu zameniti novom. Ta kompanija je, inače, prva u Srbiji još 14. oktobra prošle godine zabranila prodaju plastičnih kesa u svim svojim objektima. 

V. Bijelić

Piše:
Pošaljite komentar
U Beogradu papirne, eko-kese i cegeri zamenili plastiku

U Beogradu papirne, eko-kese i cegeri zamenili plastiku

03.01.2020. 22:23 22:26