Najviše havarija na vodovodu u Adicama, Kaću i Novim Ledincima
U Begeču je prošle nedelje došlo do havarije na vodovodnoj mreži, usled čega je prestala da radi pumpa na izvorištu pitke vode, koju je ekipa Javnog komunalnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija” zamenila, kao i cev koja je, kako navode iz tog preduzeća, bila stara i dotrajala.
Iz „Vodovoda” ističu da je njihova ekipa odmah izašla na teren i utvrdila kvar na izvorištu vode, koji je rešen u toku istog dana.
S obzirom na to da je pumpa postavljena veoma duboko, njeno saniranje bilo je otežano, a i više godina nije održavana u skladu s potrebama pa je, samim tim, morala biti zamenjena, a radila se i zamena cevi, saopštavaju iz tog preduzeća. Dok su trajali radovi, u naselju su bile postavljene dve cisterne s pijaćom vodom da bi se stanovnici Begeča mogli bar na taj način snabdevati vodom. Pumpna stanica je odmah po završetku radova puštena u pogon pa je nakon stabilizacije vodosnabdevanja u toku popodneva celo naselje imalo vodu.
Kada su u pitanju havarije na vodovodnoj mreži u celom gradu i svim prigradskim naseljima, u poslednjih pet godina 63 havarije su se dogodile u Veterničkoj ulici na Adicama, čime je zadobila titulu ulice s najviše kvarova. Kako iz „Vodovoda” navode za naš list, u Njegoševoj ulici u Kaću je bilo 53 havarije, dok je Ulica Živojina Ćuluma na Vidovdanskom naselju imala 46 havarija na vodovodnoj mreži. Sledeći u nizu je Donji put u Ribnjaku sa 43 havarije, nakon čega sledi Ulica Desanke Maksimović na Adicama s 35.
Po broju havarija izdvojile su se i ulice u Novim Ledincima, posebno Liparije s 34 havarije i Dunavska s 29. Osmo mesto zauzima Ulica mitropolita Stratimirovića u Sremskim Karlovcima s 28 havarija, dok je deveto zauzela Karađorđeva ulica u Bukovcu s 26. Kao deseta u nizu ulica s najvećim brojem havarija na vodovodnoj mreži u poslednjih pet godina, istaknuta je Ulica Narodnog fronta u Novom Sadu s 26.
Smanjen broj krađa poklopaca na šahtovima
Javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ je prethodnih godina imalo problem sa krađom poklopaca na šahtovima, što, kako navode, više nije slučaj. To Preduzeće je polovinom prošle godine započelo i u međuvremenu završilo radove na postavljanju poklopaca na šahtovima blokovske kanalizacije na mestima gde nedostaju. Podsećamo, radovi su obuhvatali i uklanjanje betonskih ploča koje su bile privremeno postavljene na mestu ukradenih poklopaca kako bi se predupredile eventualne povrede i štete koje mogu biti posledica otvorenih šahtova. Kako iz “Vodovoda” ističu, više od 150 poklopaca je postavljeno uglavnom na Limanima i Novom naselju i to većinom u dvorišnim delovima stambenih blokova jer su tamo u najvećoj meri nedostajali. Postavljeni su duktilni poklopci sa unutrašnjim zaključavanjem što će sprečiti krađu, a iz tog Preduzeća otkrivaju kako je i ove godine u planu postavljanje novih poklopaca tamo gde nedostaju.
Iz „Vodovoda i kanalizacije” naglašavaju da su razlozi čestih havarija u pomenutim i drugim ulicama najčešće bespravno izgrađene vodovodne mreže, kojih u našem gradu ima u dužini od oko 200-300 kilometara. Oni ističu da su te mreže izgrađene od loših materijala, koji su, kako kažu, uglavnom reciklirani, plitko ukopani, preasfaltirani, kao i loše ugrađeni – bez tampon-sloja peska oko njih. Kao dodatni razlog nabrajaju stare mreže, kao i izvođenje određenih građevinskih radova blizu njih, pri kojima dolazi do rastresanja zemljišta oko cevi, kidanja mreže i tako dalje.
Podsećamo, izgradnja nove glavne crpne stanica (NGC 1) kod „Žeželjevog“ mosta jedan je od preduslova za izgradnju centralnog prečistača otpadnih voda. To je investicija vredna 860 miliona dinara, koja podrazumeva izgradnju i opremanje objekta. Kako saznajemo, na NGC 1 je već montirana hidromašinska oprema, odnosno pumpe, tablasti zatvarači i rešetke, a cela investicija je 80 odsto završena. Kako navode iz „Vodovoda”, trenutno se završava izliv i gradi uliv, a očekuje se da ceo posao bude gotov do maja.
K. Ivković Ivandekić
Foto: ViK