Na završetku volonterskih kampova, Dunavac otkriva svoje čari
U okviru dva međunarodna volonterska kampa na potesu Karlovačkog Dunavca, pod nazivom „Sačuvajmo rit”, četrdesetak domaćih i stranih volontera od 27. jula do danas, zajedno s radnicima JKP „Belilo”, Patrijaršije SPC i JP „Vojvodinašume”, uređivalo je taj deo Specijalnog rezervata prirode „Koviljsko-petrovaradinski rit”, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare Pokreta gorana Vojvodine, koji je i organizator kampova, okupivši predstavnike institucija koje su podržali taj njihov projekat.
Tokom prvog kampa, u kojem je učestvovalo dvadesetak tinejyerki iz Velike Britanije, kako je rečeno, uklonjene su invazivne biljne vrste i uređena površina od 12.000 kvadratnih metara između atarskog puta i vode. Uklonjeno je 252 kubnih metara podrasta, komunalnog i drugog otpada i obavljene pripreme za podizanje drvenog mosta preko odlivnog kanala na Dunavcu. Volonteri drugog kampa, koji se danas završava, uredili su još 15.540 kvadratnih metara od nasipa do Dunava, uklonivši više od 500 kubnih metara biljnog i drugog otpada. Rezultat njihovog rada su i postavljena dva seta drvenog mobilijara, završen mostić preko kanala, ofarbana otvorena učionica i pripremljeno 25 kubnih metara drva za sindikalnu organizaciju „Belila”. Oni su pripremili i teren za postavljanje tri informativne table, još dva seta drvenog mobilijara i korpi za otpatke.
Načelnica za zaštićena područja i ekološke mreže u Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode Nataša Pil istakla je da je ovde na delu saradnja Zavoda za zaštitu prirode, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine i Pokreta gorana Vojvodine i uprljavljača područja – JP „Vojvodinašume”.
– Kada se neki prostor stavi pod zaštitu, kao što je slučaj s ovim, to je tek početak – rekla je Nataša Pil. – Ono što sledi je upravo to što se ovde dešava – saradnja, koja podrazumeva različite vidove, a aktivnosti koje se pet godina na ovom području dešavaju jedan su od njih. Revitalizacija staništa i restauracija, koja podrazumeva i uklanjanje invazivnih vrsta, naša je obaveza po Konvenciji o biološkoj raznovrsnosti, ali država nema novca i mogućnosti da se tome posveti na odgovarajući način. Ovakvi vidovi kooperacije su ono što je potrebno da bi SRP „Koviljsko-petrovaradinski rit” bio lepši i zaživeo u prirodnijem svetlu.
Zamenik pokrajinskog sekretara za urbanizam i zaštitu životne sredine Aleksandar Andrić je podsetio na to kako je taj prostor izgledao pre pet godina kada je Pokret gorana Vojvodine počeo da ga uređuje, i naglasio da će Sekretarijat nastaviti da podržava tu organizaciju u nastojanjima da od tog prostora načini kutak koji će pohoditi i turisti i domaće stanovništvo.
Kampove su podržali i Ministarstvo zaštite životne sredine, Ministarstvo omladine i sporta te Mladi istraživači Srbije.