Gradski odbornici usvojili planove za Kampus i Kinesku četvrt
NOVI SAD: Skupština Grada Novog Sada je na sednici, između ostalog, usvojila planove detaljne regulacije Univerzitetskog kampusa i Kineske četvrti, ali i Program korišćenja poljpoprivrednog zemljišta u državnoj svojini, čime su otvorena vrata za formiranje gradske poljočuvarske službe.
Među 19 tačaka dnevnog reda, koje su odbornici većinom glasova sve usvojili, našlo se i deset urbanističkih planova i odluka o izradi ili izmeni postojećih, te izmena odluke kojom se određuju uslovi za dodelu novca iz Lokalnog akcionog plana politike za mlade u svetlu Omladinske prestonice Evrope 2019.
Odbornici i odbornice usvojili su i dugoročni i srednjoročni plan poslovne strategije i razvoja Zavoda za urbanizam, kao i izveštaje o održavanju gradskih puteva u prošloj godini, i investicijama „Puta“ i JGSP „Novi Sad“ iz 2016. godine. Po prvi put Skupština grada formirala je i komisiju od tri odbornika koja bi trebalo da utvrdi razloge da se razreši član Upravnog odbora gradske Agencije za energetiku.
Pošto je rasprava o deset tačaka koje su se bavile urabnističkim planovima bila objedinjena, odbornici i odbornice iz redova SRS-a i DS-a bavili su se uglavnom planovima detaljne regulacije za Kinesku četvrt i Kampus. Što se tiče ostalih planova, Skupština je, između ostalog, izglasala i da se izradi PDR Čardaka, kao i bloka između ulica Stevana Mokranjaca i Veselina Masleše.
Foto: Ilija Ramić
U raspravi oko izmena odluke o potrebama mladih Marina Nedeljković (SRS) istakla je da je formalno s izmenama sve u redu, ali da je upitno da li Kancelarija za mlade može da obavi sve funkcije koje joj se poveravaju kao nosiocu konkursa za dodelu novca za projekte koji su namenjeni mladima.
Član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević potom je obrazložio program korišćenja gradskog poljoprivrednog zemljišta, kojim će se, od oko 5.796 hektara, na licitaciji za ratare i povrtare naći 1.500, dok 516 hektara ide stočarima.
Govoreći o poslovnim planovima Zavoda za urbanizam, članica Gradskog veća za urbanizam Mira Radenović istakla je da oni predstavljaju kontinuitet u poluvekovnom radu tog preduzeća, ali i usklađivanje s planskim dokumentima koje je Grad u međuvremenu doneo, uzimajući u obzir i titule omladinske i kulturne prestonice Evrope.
Što se tiče izvešataja o održavanju gradskih puteva u 2016. godini, šef DS-ovih odbornika Veljko Krstonošić kazao je da će oni glasati protiv, pošto se ne vidi kako je utrošeno nekoliko stotina miliona dinara dodatih rebalansom. Odbornici SRS-a Lazar Kanjerić i Vanja Božić zauzeli su stav da je, i pored više od milijardu dinara izdvojenih za održavanje puteva, putna infrastruktura u katastrofalnom stanju.
Rasprava se rasplamsala pred sam kraj sednice, kada je trebalo da se glasa za formiranje tročlane odborničke komisije, čiji je zadatak, kako je to opozicija predstavila, da razreši člana UO Agencije za energetiku Marka Markovića. Božidar Protić (DS) izneo je podatak sa sednice Kadrovske komisije da se Markoviću zamera što dolazi na svaki sastanak Upravnog odbora, ali ne učestvuje u radu. Odatle se povelo pitanje legitimiteta odbornika koji bi trebalo da odlučuju o postojanju razloga za razrešenje Markovića, kao i postojanja same Agencije. Pominjalo se i učešće pomenutih odbornika u radu Skupštine grada te njihovo „preletanje“ u vladajuću koaliciju, da bi na kraju za govornicu izašao zamenik gradonačelnika Srđan Kružević da bi istakao da pitanje legitimeteta gradskih odbornika ne može biti upitno.
S. Krstić