NA REGIONALNOM TAKMIČENJU „POSLOVNI IZAZOV” Učenice Poljoprivredne škole među najboljima
Na regionalnom takmičenju „Poslovni izazov”, koje realizuje organizacija „Dostignuća mladih”, drugo i treće mesto osvojili su timovi, u kojima su bile Marina Popov i Viktorija Gajić, učenice Poljoprivredne škole sa domom učenika u Futogu.
Mentor im je bila profesorica Dijana Kulačanin, koja je za „Dnevnik” pojasnila da su se na takmičenju nadmetali đaci iz okruga Vojvodine, kao i da im u januaru predstoji republičko takmičenje u Beogradu.
– Predajem Preduzetništvo četvrtoj godini, a, iako su drugi i treći razred, njih dve su bile moj izbor, jer sam želela da na takmičenju, osim maturanata, imam i đake iz nižih razreda – kaže Kulačanin, koja predaje i predmete biljne proizvodnje i preduzetništvo. – Do samog takmičenja nismo znali teme, pa đake u školama podučavamo kako da izrade biznis plan, dok je sve ostalo njihova mašta, trud i organizacija na licu mesta.
Timovi se oforme taj dan od učenika iz različitih škola, koji se trude da zajedničkim snagama osmisle rešenje postavljenog problema. Uz pomoć poslovnih volontera, takmičari kreiraju biznis planove, koje na kraju predstavljaju publici i članovima žirija, a najbolji dobijaju nagrade i plasman na sledeći nivo takmičenja. Ovogodišnje teme su u fokusu imale rešenje problema u oblasti ekologije i zaštite životne sredine, a Poljoprivrednu školu predstavljalo je sedam đaka.
Dobar tim ključ uspeha
Kroz biznis plan koji razvijaju u školi, mentorka, prof. Kulačanin ukazuje učenicima na greške, upućuje ih na šta bi najviše trebalo da obrate pažnju i daje smernice za razvoj što praktičnijeg plana.
– U suštini, koliko će neki biznis plan biti uspešan umnogome zavisi od tima koji na njemu radi – složile su se Viktorija i Marina. – Uz sebe uvek moraš imati ljude od poverenja, na koje ćeš moći da se osloniš. To nije teško, ako imamo isti cilj.
– Naš tim osmislio je aplikaciju „circular concept” i kreirali smo ponudu za belu tehniku – priča Marina Popov, koja ide u treći razred, smer veterinarski tehničar. – Aplikacija nudi kreiranje profila zarad sticanja bodova koje smo nazvali „cirkovi”. Takođe, u ponudi je odabir aktivnosti, odnosno da li uređaj želite da prodate ili reciklirate, kao i ponudu kompanija koje se bave belom tehnikom. Tako bi se i dobijali određeni bodovi, koji bi se mogli zameniti za popuste u datim kompanijama.
Viktorija Gajić, takođe veterinarski tehničar, sa svojim timom je osvojila drugo mesto za osmišljavanje biznis plana za pokretanje aplikacije „E – community”, a, kako kaže, ideja je bila da osmisle nešto što će povezati starije i mlađe generacije, u ekološkom pogledu. Aplikacija je zasnovana na mapiranju mesta sa divljim deponijama, a dotiče se i segmenta reciklaže i povezivanja ljudi iz bliže okoline, koji su sličnih interesovanja.
– Naša ideja je bila da osmislimo biznis plan za aplikaciju koja će sarađivati u nekoliko smerova i biti dostupna za sve uzraste – poručila je Gajić. – To je na neki način spoj održive ekonomije, ekologije, ekonomije deljenja i cirkularne ekonomije.
I. Bakmaz