Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NA PMF-u U TOKU PROJEKAT Nauka u akciji spasavanja starih drvoreda Novog Sada

04.02.2024. 11:05 11:13
Piše:
Izvor: Privatna arhiva

Funkcije drvoreda u urbanim sredinama vrlo su kompleksne i brojne, od produkcije kiseonika, odnosno regulacije nivoa ugljen-dioksida u atmosferi i povećanja vlažnosti vazduha, odnosno smanjenja temperatura leti, do smanjenja buke, povoljnog uticaja na nivo aerozagađenja ...

Međutim, kvalitet starih drvoreda u velikoj meri može biti narušen dejstvom abiotičkih stresora (visokih temperatura, suša, vetrova...), a naročito ako je dejstvo u kombinaciji sa jakim antropogenim pritiskom (industrijalizacija, urbanizacija, povećan nivo polutanata), posebno prisutnim na frekventnim saobraćajnicama i bulevarima.

Očuvanje starih drvoreda u gradskoj sredini od neprocenjivog je značaja sa biološkog i ekološkog aspekta, ali i benefita koje ima za gradsko stanovništvo. Zato su stručnjaci sa Departmana za biologiju i ekologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu pokrenuli projekat „Biološke mere optimizacije fizioloških procesa za očuvanje starih drvoreda u Novom Sadu”, sa ciljem utvrđivanja trenutnog fiziološkog stanja odabranih drvoreda u Novom Sadu. Projekat se odnosi na ispitivanja morfo- fizioloških karakteristika biljaka, koje su usko povezane sa ekološkim uslovima staništa.

– Istraživanja ćemo raditi inovativnim, nedestruktivnim metodama, za odabir kriterijuma koji su neophodni za uspostavljanje kontinuiranog monitoringa fiziološkog stanja drvenastih vrsta, a sve u cilju očivanja i unapređenja vitalnosti starih stabala. U toku je prva faza koja obuhvata odabir frekventnih ulica i bulevara koje se odlikuju starim drvoredima. Tako su izdvojene tri lokacije, odnosno Futoška ulica bogata drvoredima platana, zatim Radnička ulica koju oplemenjuju drvoredi koprivića i Bulevar Jovana Dučića sa drvoredima lipa. Tu ćemo raditi merenja sadržaja hlorofila, zelenog pigmenta koji je prisustan u biljakama i koji ukazuje na produktivnost fotosinteze. Tačnije, njegov gubitak i smanjeni sadržaj mogu da ukažu na stanje stresa biljaka – rekla je za „Dnevnik” dr Danijela Arsenov, naučni saradnik na PMF-u koja radi na projektu.

Po njenim rečima, radiće se i merenja različitih fotosintetičkih karakteristika biljaka, koje imaju veliki značaj u praćenju produktivnosti i adaptabilnosti biljaka. U praktičnom pogledu, ta merenja su izuzetno značajna jer su brza, precizna i nedestruktivna, a daju uvid u fiziološko stanje biljaka i pre uočavanja vidljivih simptoma koji izazivaju različiti abiotički stresori.

– Dobijeni rezultati mogu da posluže kao adekvatni indikatori koji bi kroz kontinuirani monitoring mogli da posluže za procenu vitalnosti drvenastih vrsta u gradskoj sredini. Takođe, rezultati projekta mogu poslužiti za kreiranje strategija koje se odnose na očuvanje i unapređenje zelenih površina, što dugoročno doprinosi boljem kvalitetu života u urbanim sredinama – poručila je naša sagovornica.

Istraživanja će se raditi na Bulevaru Jovana Dučića i ulicama Radnička i Futoška

Dalji razvoj projekta bi se u perspektivi ogledao u uspostavljanju monitoringa velikih zelenih površina, a sve u cilju očuvanja prirodnih dobara od izuzetnog značaja.

Zaključak je, ukoliko ne postoji kontinuirano praćenje kvaliteta, vitalnosti i zdravstvenog stanja starih drvoreda, oni mogu predstavljati potencijalnu opasnost za stanovništvo usled lakog lomljenja grana, dok bolesna i trula debla takođe narušavaju gradsku estetiku. Samim tim nameće se jasna i nedvosmislena potreba za proverom fiziološkog stanja drvoreda u gradskoj sredini.

Realizaciju projekta finansira Grad Novi Sad – Gradska uprava za zaštitu životne sredine.

        Ivana Bakmaz

 

Autor:
Pošaljite komentar