Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Na opremanje đaka ode cela plata

16.08.2022. 13:21 13:31
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

NOVI SAD: Nova školska godina polako se približava. Đaci sigurno nisu srećni što im se završava letnji raspust, ali ni roditelji, koji uveliko preračunavaju koliko novca će i ove godine morati da izdvoje za školski pribor.

Na spisku za nabavku su, ako je potrebno, nov ranac ili torba, sveske raznih veličina, peratonica, lenjiri, šestari, pribor za likovnu kulturu, oprema za fizičko vaspitanje i, naravno, set novih ili polovnih udžbenika. Kako su sniženja na školsku opremu i pribor po nekim knjižarama i papirnicama počela još polovinom prošlog meseca, tako su roditelji i deca požurili su da po nižim cenama pazare nove sveske, knjige, rančeve, pa su zapažene velike gužve što u knjižarama i papirnicama, što u prodavnicama polovnih udžbenika...

Tako je knjižara “Laguna” još polovinom jula pripremila sniženja od 20 do 70 odsto na celokupnu ponudu opreme za učenike, dok postoji i ponuda po kojoj se za svaku kupovinu veću od 1.000 dinara dobija popust od 25 odsto.

- Kod nas su polovinom jula počela sniženja na školski pribor, pa je tada počela i potražnja za istim – kažu u “Laguni”. - Trenutno se najviše prodaju rančevi. Imali smo veliku ponudu i izuzetno kvalitetnih rančeva poznate norveške marke, čije cene su se kretale od 13.000 do 19.000, koji su skoro rasprodati; bez obzira na visinu cena. Oni su anatomski, otporni na vlagu, sa kabanicom i noćnim svetlima, te su cene usklađene s kvalitetom.

U ovoj knjižari mogu da se pronađu i mnogo povoljnije varijante, a najviše je pribora popularne marke “Santori”. Neki rančevi su, na primer, pre sniženja koštali 7.000; pa su sniženi na 5.000 dinara. Prazne “Santori” pernice koštaju oko 2.000, dok su one sa komplet priborom do 4.500 dinara. Ovde se mogu naći i različite pernice po nižoj ceni od oko 600 dinara. Cene različitih planera sežu do 800 dinara, sveske A5 formata koštaju od 100 do 200, dok su one A4 formata od 200 do 350 dinara. Sveske sa kvalitetnijim, debljim koricama koštaju do 600 dinara. U ponudi su rezači različitog kvaliteta, veličine i dizajna, pa im se cene kreću do oko 250 dinara. Gumice mogu da se kupe za oko 30, ali ima i onih koje koštaju po 450 dinara. Prosečna cena školskih lektira je oko 600 ili 700 dinara.

Interesovanje roditelja i učenika za školski pribor ove godine kasni, kažu u knjižari i papirnici “Album”, verovatno zbog toga što su se ljudi nakon perioda pandemije uželeli godišnjih odmora i predaha, pa su, kako smatraju u “Albumu”, ove godine odložili obaveze oko priprema za novu školsku godinu. Cene su slične prošlogodišnjim, jedina razlika je u tome što je papir poskupeo, pa su tako papirne konfekcije nešto skuplje.

Planeri od 230, skeske A4 formata po 100 dinara do 400 za one s debljim koricama, dok su one A5 formata 50 dinara, a 230 sa debljim koricama.

Kartonske fascikle koštaju od 130 do 150 dinara, a najlon fascikle po 6 do 12 dinara. Notne sveske su oko 50 dinara, a atlas može da se kupi po ceni od 1.300 do 1.500. Komplet flomastera staje od 200 do 500, drvene boje od 200 do 500. Markeri mogu da se kupe za 130 dinara, dok hemijske olovke koštaju od 40 dinara, pa naviše...

Školski ženski rančevi mogu se ovde kupiti po ceni od 3.000 pa do 9.000 dinara, koliko koštaju oni s točkićima. Cene muških rančeva se kreću od 2.000 do 4.900 dinara, dok su rančevi za predškolce jeftiniji, pa se mogu kupiti po ceni od 1.500 do 2.000 dinara.

U “Službenom glasniku” interesovanje za školske udžbenike uveliko je počelo, o čemu svedoče velike gužve u knjižari.

- Udžbenici su odavno počeli da se kupuju - otkrivaju oni. - Imamo sve izdavače, a ukoliko nekih od uybenika nema na policama, uvek mogu da se poruče. Cene lektira se razlikuju u zavisnosti od izdavača, pa tako ista lektira za najniže razrede može da košta 200, ali i 400 dinara.


Kada su počele pripreme za novu školsku godinu?

Siniša Karalić, profesor:

Pripreme za predstojeću školsku godinu su počele već krajem prošle, kada je organizovana berza u školi, odnosno, razmena udžbenika. Često se u prodavnicama polovnih knjiga mogu naći skoro nove i očuvane. Uveliko smo krenuli da kupujemo i školski pribor po knjižarama koje nude akcije, a čini se da su cene u odnosu na prošlu godinu bar oko 20 odsto više.

Estika Nešić, trgovac:

U julu smo pokupovali polovne udžbenike, što iziskiju i najviše novca kada je priprema za školu u pitanju. Pribor ćemo početi da kupujemo ovih dana. Pripremamo se celo leto, pomalo kupujemo i tako lakše podnesemo troškove. Imam samo jednog školarca kod kuće, ali su ove godine cene mnogo više u odnosu na prethodnu, pa je potrebno i više novca.

Milena Vedošević, logoped:

U julu sam počela da pripremam decu za novu školsku godinu. Kako živim u Italiji, tamo su učenicima obezbeđeni besplatni, novi udžbenici, a pribor sam kupila u Novom Sadu. Cene pribora su u ovde nešto niže nego u Italiji, a i svuda su po knjižarama dodatne akcije i sniženja, pa smo to iskoristili da se opremimo za školu.

Tina Bugarčić Kaćanski, administrator:

Pripreme još uvek nisu počele, ukoliko ne računam to što smo pre tri meseca počeli da otplaćujemo rate za udžbenike. Rate su nam olakšale kupovinu. Pribor ćemo početi da kupujemo pošto nam učiteljica preda spisak. Nismo još uvek pogledali cene pribora, ali ćemo, svakako, iskoristiti neupotrebljene sveske od prošle godine kako bismo uštedeli.

D. Klašnja i A.Čegar


U prodavnici polovnih udžbenika, smeštenoj u Ulici Vase Pelagića, kažu da je ovih dana potražnja za polovnim uybenicima postala intenzivnija, ali i da je počela ranije u odnosu na prethodnu godinu. Roditelji i deca ovde mogu da biraju uybenike za sve razrede osnovnih i srednjih škola. Dostupni su svi izdavači, a cene su u odnosu na nove uybenike upola manje. Tako je komplet udžbenika koji inače košta 18.000 dinara, ovde otprilike 10.000 dinara.

- Novi kompleti uybenika za osnovnu školu, od prvog do četvrtog razreda, koštaju od 7.000 do 9.000, dok se kod nas mogu kupiti za 3.500 do 4.000 dinara - ističu u prodavnici. - Kompleti udžbenika za srednje škole kod nas mogu da se kupe za oko 9.000 dinara. Kod nas su cene udžbenika porasle za samo pet odsto, a pružamo i mogućnost besplatne dostave knjiga na kućne adrese.

U kineskim prodavnicama, ali i marketima širom grada roditelji i učenici mogu da se pripreme za predstojeću školsku godinu. Cene se umnogome ne razlikuju, osim što se neke sveske, sitan školski pribor ili oprema za likovno mogu pronaći po nešto nižim cenama. Ukoliko je cena pernice viša, uglavnom je prati i bolji kvalitet, te isključivo od kupca zavisi koliko je spreman da izvoji novca za isti.

Kada se sabere šta je sve potrebno za opremanje đaka, neophodno je izdvojiti dosta novca, a ukoliko je u domaćinstvu više školaraca, roditeljima su novčanici sve tanji, kako se septembar približava.

Tekst i foto: D. Klašnja

Piše:
Pošaljite komentar