Na opremanje đaka ode cela plata
Nova školska godina počeće za manje od tri sedmice. Đaci sigurno nisu srećni što im se završava letnji raspust, ali ni roditelji, koji uveliko preračunavaju koliko novca će i ove godine morati da izdvoje za školski pribor.
U budžet za opremanje školarca ulazi ranac, sveske raznih veličina, peratonica, lenjiri, šestari, pribor za likovnu kulturu, oprema za fizičko vaspitanje i, naravno, set novih ili polovnih udžbenika.
Većina novosadskih knjižara i radnji je pre nekoliko dana u asortiman uvrstila školski pribor. Ranci u knjižarama koštaju u proseku oko 2.000 dinara, ali mogu dostići i više od 5.000. U tom slučaju, kako su nam objasnili prodavci, radi se ili o specijalnim kolekcijama, odnosno dezenima, ili o anatomskim torbama. Još jedna bitna stavka je i peratonica, koja, u zavisnosti od modela i kvaliteta izrade, košta između 600 i 2.000 dinara.
Najjeftinije sveske su one s mekim koricama, a staju između 45 i 70 dinara, dok je za one sa spiralom ili tvrdim povezom potrebno izdvojiti čak više od 250. Hemijskim olovakama, bojicama, gumicama, lenjirima i šestarima knjižare su tokom čitave godine dobro snabdevene. Po rečima prodavaca, takav pribor je preporučljivo kupovati u knjižarama jer je mnogo boljeg kvaliteta nego na drugim prodajnim mestima.
Čini se da najveći izbor za sada nude megamarketi, koji su se potrudili da potrošačima obezbede školske kataloge u kojima nude velika sniženja na proizvode. Set u koji su uključen ranac, dve peratonice (jedna popunjena priborom za crtanje, a druga prazna), novčanik i torba za patike, moguće je pazariti za 4.000 dinara. Sudeći po ponudi, u modi su razni crtani junaci, cvetni i šareni dezeni. Najjeftiniji ranac košta oko 1.000 dinara, a za one s dubljim yepom ima ih i po 5.500. Peratonice su za đake bitne jer svako voli da se pohvali novom. U zavisnosti od modela, njihova cena se kreće od 250 dinara, koliko je potrebno izdvojiti za model koji nalikuje na mekanu vrećicu, pa do 1.600, koliko staje ona na rasklapanje. Zanimljivo je to da prodavci nude i „pune peratonice”, koje umnogome olakšavaju roditeljima nabavku školskog pribora, te mogu da preskoče kupovinu olovaka.
I garderoba se mora obnoviti
Osim toga, novu školsku godinu valja početi i u novom ruhu, zbog čega se spisak troškova može samo proširiti. Dečje patike koštaju uglavnom između 2.000 i 3.500, ali se mogu naći i modeli čija cena prelazi 5.500 dinara. Za komplet trenerku potrebno je izdvojiti od 2.000 do 5.000, za majice od 300 do 2.000, za haljine od 690 do 2.100, za farmerice i pantalone oko 2.000, a za košulje oko 1.500 dinara.
Većina svezaka je na sniženju koje traje do polovine septembra. One se mogu pazariti već za deset dinara, koliko staju male ili 20, koliko koštaju velike. Đaci mogu da biraju sveske raznih šara, ukrašene šljokicama, omiljenim junacima, a za koje je potrebno izdvojiti od 70 do 200 dinara. Megamarketi su za kupce pripremili i sveske s tvrdim povezom i spiralom, koje su skuplje i koštaju između 115 i 250 dinara. Naravno, ne treba zaboraviti ni tempere, koje su upakovane u setove od deset ili 12 boja, a koštaju od 120 do 250 dinara, te bojice, za koje je potrebno izdvojiti između 80 i 300, za set gumica za brisanje od 90 do 150, za set lenjira 80 do 100, za šestar od 180 do 400 dinara...
Osim osnovnih stvari, tu su i dodatni troškovi za blok za crtanje, vežbanke, notne sveske, uvijače za sveske i druge sitnice koje se u prvi mah čine jeftinim. Ipak, i te sitnice se „nakupe” kada se saberu, pa često koštaju i više od 1.000 dinara.
Kada se napravi računica, za pribor za novu školsku godinu potrebno je izdvojiti između 10.000 i 15.000 dinara. Toj sumi treba dodati i cenu seta uybenika, koja je takođe oko 15.000 dinara, pa se može zaključiti da se svakog septembra na đaka potroši bar jedna plata.
S. Kovač