Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Na dečjoj "zelenoj" akademiji najmlađi uče kako se voli i čuva priroda

02.05.2019. 13:21 13:25
Piše:
Foto: Katarina Vuksanović

NOVI SAD: U Novom Sadu od 2015. godine postoji Dečja ekološka akademija. Okuplja decu od pet do 11 godina i koja kroz radionice uče o važnosti ekološke kulture, a sa druge strane, praktičnim delovanjem im se usađuje ekološka svest.      

To je najbolji način da usvoje znanja o različitim ekološkim temama poput pametnog korišćenja obnovljivih prirodnih resursa, zašto je reciklaža važan segment ekologije, šta su to otpadne vode, kako se pravi kompost i zašto ima važnu ulogu za organsku baštu i slično, kaže edukator u Akademiji Marija Caran Pavlović.

Kako dodaje, deca su veoma zainteresovana za ekologiju i zaštitu životne sredine.

Za sada, po našoj proceni, učestvovalo je oko 2.000 mališana u raznim ekološkim  aktivnostima. Od decembra prošle godine realizovane su i radionice u osnovnim  školama “Jožef Atila”, “Prva vojvođanska brigada ” i “Žarko Zrenjanin”. Osim toga, u rad su bila uključena i deca iz  PU “Zlatokosa” i “Zemlja čuda”, ali i iz privatne OŠ “Tvrđava”, podseća naša sagovornica.

Održali smo više od 130 radionica, a učestvovali su svi đaci od prvog do trećeg razreda, priča Marija i dodaje da se konkretno radi o projektu “Eko kultura” i u prvom polugodištu su radili radionice o reciklaži, dok su u drugom aktuelne radionice “Bašta i voda”.

Kroz praktični rad deca su dosta naučila o značaju vode i biljaka za nas, a samim tim su stekli osnovu za realizaciju sledećih projekata. Sa svim učesnicima nastavljamo saradnju kroz projekte  “Totalna reciklaža” i “Moja bašta može svašta”, koja predstavlja promociju organske bašte, navodi naša sagovornica.

Kako kaže Marija, u okviru projekta “Totalna reciklaža” svako odeljenje će dobiti po dve kutije i radiće separaciju otpada. Uglavnom će to biti papir i pet ambalaža, jer deca to najčešće koriste. Pošto su ostvarili saradnju s Papir servisom “FHB”, oni će zatim dolaziti i odnositi reciklažni materijal.

Projekat “Moja bašta može svašta” je nastavak prethodnih  i deca će prvenstveno ukrašavati gajbice u kojima će saditi biljke, učestvovaće u pripremi  zemljišta, a kasnije i u samoj sadnji, kaže naša sagovornica.

Kako navodi, sad je prava sezona za to, a cilj je da deca i nakon sadnje nastave da vode brigu o svojoj bašti i time se uče odgovornosti, upoznaju se sa raznim ekološkim problemima, ali i saznaju šta je sve potrebno za zdrav rast biljke.


Udruženju potrebni novi članovi

Za sada Udruženje ima skroman organizacioni tim, ali su svakako dobrodošli novi članovi koji žele da se priključe ostvarivanju postavljenih ciljeva i edukaciji najmlađih. Dodatne informacije za priključivanje ili učešće, mogu se dobiti preko fejsbuk strane ili zvaničnog sajta Dečje ekološke Akademije.

Marija Caran Pavlović kaže da je Akademiji kao neprofitnom udruženju teško doći do para, pa se prijavljuju  na razne konkurse u nadi da će neko prepoznati njihov rad i doći do novca za realizaciju planova.


Kada te radionice nisu u školama, otvorenog su tipa, i svi koji žele da njihova deca učestvuju i postanu mali ekolozi, mogu da se prijave putem našeg sajta ili sajta Zabavnog parka “Starli”, gde se inače one i održavaju, pozvala je Marija.

Na kraju svake školske godine pravi se završna svečanost za sve škole koje su učestvovale u realizaciji projekata. Povodom obeležavanja Evropske nedelje održivog razvoja biće organizovan „Zeleni festival”  od 3. do 7. juna. Više informacija biće poznato  kada se približi taj značajan datum.

I. Mikloši

Piše:
Pošaljite komentar
Završen ekološki IPA projekat: Eko-škola za vršnjake iz dve zemlje

Završen ekološki IPA projekat: Eko-škola za vršnjake iz dve zemlje

23.04.2019. 11:45 11:47