Na Čeneju održan 15. BIN festival (foto)
Tradicionalna gastro-manifestacija „BIN festival”, 15. po redu, uz originalan i kvaltetan program, druženje, igru i muziku, održana je danas na Salašu 137 na Čeneju.
Centralni deo svakako je bio međunarodno takmičenje u kuvanju pasulja, u kojem je ove godine učestvovalo 95 ekipa. Takmičari su pristigli iz Novog Sada i cele Srbije, a s obzirom na međunarodni karakter, bile su tu i inostrane ekipe iz Švedske, Italije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Bugarske i Severne Irske.
Prvo mesto pripalo je ekipi „Suncokreta“ iz novosadske OŠ „Sonja Marinković“, drugo mesto osvojili su „Golubari“ iz Kaća, dok je nagradu za treće mesto ponela ekipa „Srećković“ iz Beograda. Nagrada za najudaljenijeg takmičara otišla je u ruke ekipe „Vino fino“ iz Nove Pazove.
– I ove godine pripremili smo bogat program – istakla je portparolka „Bin festivala” Sonja Bančević. – Ostali smo pri istom konceptu, ali, naravno, oplemenili smo ga i novim sadržajima. Osim glavnog dela i muzičkog programa, imamo školu jahanja Konjičkog kluba „Viking“, Salašarsku pijacu, u okviru koje se „Aktiv žena“ pobrinuo za sve što je aktuelno u ovo doba godine – pečenje paprike, kuvanje paradajza i izložbu jela od pasulja. Manifestacija je iz godine u godinu sve posećenija, a izuzetno je značajna jer predstavlja gastronomsku ponudu Vojvodine. Nastavljamo našu misiju i viziju, a to je promocija i očuvanje jednog od najomiljenijih jela u Srbiji – pasulja.
Pomoć porodici Subotić iz Neradina
Za čuveni veliki pasulj, koji se priprema u humanitarne svrhe, bio je zadužen glavni kuvar Igor Popengov. Cena porcije tog pasulja bila je 200 dinara, a novac je, u okviru akcije „Budi human – pogodi u srce“, namenjen petočlanoj porodici Subotić iz Neradina. Tradicionalno, prava atrakcija manifestacije bile su i „Ravničarske igre“ za najmlađe i nešto starije.
Oko deset zanimljivih igara, poput takmičenja u brzom jedenju pasulja, ispijanju soka od paradajza, nadvlačenju konopca i druge, uvek okupi veliki broj učesnika, što ni ovog puta nije izostalo. I taj deo imao je humanitarni karakter jer je novac od uplaćene kotizacije takođe upućen porodici Subotić.
Vesela atmosfera i druženje uz dobro raspoloženje i ove godine su obeležili popularnu „Pasuljijadu”.
– Volim i mislim da znam da kuvam – raspoloženo i uz duhovite opaske objašnjava jedan od učesnika takmičenja u kuvanju pasulja, predstavnik ekipe „Vino fino“ Mile Mandić iz Nove Pazove. – Ima sigurno pet godina kako se ovde takmičimo i uvek smo na istom mestu. Kuvamo verovatno najbolji pasulj i rekli su nam da je najbolji, mada nismo nijednom pobedili, ali bili smo blizu. Dolaze ljudi, probaju i naš pasulj je jedini koji se ceo pojede. Tajni sastojak ne smem da odam jer ljudi posle neće hteti da jedu.
Iskusni učesnici uvek su raspoloženi da odaju tajne kvalitetnog i ukusnog pasulja.
– Svako ima svoj tajni sastojak, ali mislim da je poenta u tome da se odabere dobar pasulj, u smislu kombinacije dve-tri vrste, uz kvalitetno meso – preporučuje pobednik prvog „Bin festivala“, sadašnji koordinator žirija Mihal Madacki. – Pasulj se kuva polako. Majstor je onaj ko uspe zrno pasulja da sačuva celo, a posle se topi u ustima. Čorbica bi trebalo da izgleda kao redak sos, primarno slana, a ljutkasta u pozadini. Obavezno se mora osetiti ukus pasulja. Mnogi greše jer stavljaju papriku baburu i mnogo zeleniša, onda „ubiju” to nešto osnovno. Ako još stave i začine, poput karanfilića ili majčine dušice, onda ne znamo više šta je to. Muškarci su hedonisti, oni uglavnom vole da kuvaju pasulj, jer ipak je to neka muška priča – kotlić, dim, usput malo alkohola, pa to bude primereno. hedonističkom doživljaju.
B. Pavković