Modularni sistem za izbeglice
Osim u paviljonu Srbije, jedne od 29 zemalja-učesnica šestomesečne, najveće smotre arhitekture u svetu, na ovogodišnjem 15. bijenalu arhitekture u Veneciji, posetioci imaju priliku da vide projekat srpskih arhitekata
i na izložbenom prostoru Nemačke. Rad dvoje mladih arhitekata iz Novog Sada, Sonje Krastavčević i Ivana Kalca, izložen je u nemačkom paviljonu kao jedan od najboljih pristiglih na međunarodni konkurs „Berlin Anjard 2016 – Heimat in der Fremde”, koji je Ministarstvo za urbani razvoj i životnu sredinu Nemačke raspisalo za stambene objekte u kojima bi privremeno bio smešten veliki broj izbeglica koje su utočište potražile u toj zemlji.
– Glavna ideja projekta je bila da se, osim samog smeštaja, izbeglicama pruže uslovi za uključenje u nemačko društvo tako što će im se istovremeno ponuditi škole jezika, obuke za poslove i slično – kaže Sonja Krastavčević. – U konvencionalnom odvajanju funkcija, u svakom trenutku je polovina prostora nekorišćena jer u toku radnog vremena ljudi nisu u stanovima i obrnuto. Stoga smo mi u određenom delu objekta predvideli preklapanje dveju funkcija, čime su dobijeni prostori koji se koriste non-stop. Proračunom potrošnje energije za funkcionisanje objekta pokazana je ukupna ušteda veća od 40 odstu odnosu na pravljenje dva zasebna objekta.
Prednost tog objekta je, objašnjavaju oni, u tome što je projektovan od modularnih stambeno-radnih jedinica, što pruža mogućnost brze izgradnje, a s druge strane i fleksibilnost u veličini objekta u zavisnosti od potrebnih kapaciteta na lokaciji. U svojoj osnovnoj varijanti objekat prima oko 100 ljudi, s tim što se kapacitet može proširiti na 500. Njegova prednost je i to što umesto neuglednih privremenih hala, koje vrlo često ostanu trajno na lokaciji, predstavlja solidan objekat koji nakon perioda od deset godina, koliko se predviđa da će izbeglice ostati u njemu, postepeno može prerasti u objekat namenjen lokalnom stanovništvu, kao prostor za start-ap kancelarije, radionice, dnevnu negu za stare, hostel. Osim toga, svojom nenametljivom formom i materijalizacijom, objekat se lako uklapa u različito, još neodređeno okruženje.
Učešće na venecijanskom Bijenalu arhitekture, najpriznatijoj svetskoj izložbi u toj branši, za Sonju i Ivana, koji su završili specijalističke studije, ona u Novom Sadu, a on u Norveškoj i Švedskoj i zajedno projektuju, najveće je priznanje za njihov dosadašnji rad. Specijalnost su im energetska efikasnost i stambena arhitektura i iza sebe imaju već nekoliko visoko kotiranih projekata na konkursima.
– U praksi smo samo u određenoj meri mogli razviti svoje ideje i upotrebiti stečeno znanje jer se uglavnom radi po ustaljenim šablonima i, nažalost, teži ka što jeftinijim rešenjima – kaže Ivan Kalc. – Zato smo se odlučili za konkurse. Oni su nam izazov jer možemo da razvijamo kreativnost i ideje za koje nema sluha u praksi. To je, inače, put koji mlade arhitekte može dovesti do priznanja i način da postnu poznati u svetu arhitekture.
Prvi zajednički rad bio im je na beogradskom „Mild Home” konkursu za arhitektonsko-urbanističko rešenje eko-naselja, na kojem su dobili pohvalu za projekat. Lane je na finskom međunarodnom konkursu njihov rad bio među prvih 20 od više od stotinu prijavljenih. Trenutno rade na još jednom.
Sonjin i Ivanov projekat kojim pokazuju kako oni vide objekat za privremen smeštaj velikog broja izbeglica, moći će da se vidi u Veneciji do 27. novembra, kada se ta međunarodna smotra arhitekture, koja je ovog puta stavila u prvi plan realne probleme s kojima se čovečanstvo suočava, počevši od ekonomske, stambene i imigrantske krize, završava.
Z. Milosavljević