Mladi kreiraju film o vršnjačkom nasilju
Projekat „Neću da...“, u organizaciji Centra za omladinski rad, bavi se vršnjačkim nasiljem i okuplja mlade koji će osmisliti film na tu temu.
Kroz taj projekat mladi će naučiti kako se pravi film, ali i savladati određene socijalne veštine koje će ih spremiti za dalje korake u životu. Program se odvija kroz radionice jednom sedmično, a koordinatori projekta na radionice često dovode stručnjake iz oblasti filma i psihologe.
– S mladima smo počeli da radimo u februaru, sad smo već u fazi konkretnih ideja i stvaranja scenarija za film, i nadamo se da ćemo sve završiti do kraja juna – kaže koordinator projekta Aleksa Stanišić. – U projektu učestvuje 11 mladih, na koje sam zaista ponosan jer su izuzetno inspirisani, a mojoj partnerki u projektu Alisi i meni na taj način daju motivaciju da kreiramo što bolji program za njih. Vidim da imaju veliku želju da ukažu na to kako se nasilje ponekad pogrešno promoviše i žele tako nešto da spreče, imaju sjajne ideje za film, ali za sada ne možemo da ih otkrivamo.
Film će trajati 10 do 15 minuta, mladi će se, osim scenarijskog dela, oprobati i u glumačkim vodama.
– Sve što budu napravili, biće njihovo u potpunosti i s filmom će raditi šta god žele – objašnjava Aleksa. – Ako budu želeli, na kraju će moći da postanu neformalna grupa, prijavljuju se na konkurse, pišu projekte... Najviše bih voleo da postanu udruženje za borbu protiv vršnjačkog nasilja, a projekat je tu da ih podstakne da vide šta zapravo mogu uraditi kroz aktivizam i želju za promenom u društvu.
Iako nimalo pozitivna, ipak je značajna činjenica da i među učesnicima projekta „Neću da...” postoje oni koji su prošli kroz neku vrstu vršnjačkog nasilja.
Tema o kojoj treba više pričati
– Vršnjačko nasilje postoji u školama, ali i među mlađima, baš kao i na fakultetima, koliko god čudno zvučalo – ističe Aleksa Stanišić. – Reč je o specifičnoj temi o kojoj bi trebalo da se uči i da se što više o tome razgovara. Mi nemamo dovoljno novca da, recimo, realizujemo emisije o tome i neprestano obučavamo mlade, ali ako naša sadašnja grupa bude imala volju i mogućnost, zaista će moći da naprave talas novih generacija koje su spremne da menjaju ovo društvo.
– Kako je vreme odmicalo i bolje smo se upoznavali, postali su otvoreniji. Alisa i ja smo se zapitali nad činjenicom da su mladi, koji su to preživeli, na prvi pogled izuzetno pozitivni, a zapravo imaju i neku drugu priču. Veliki broj njih je doživeo elektronsko nasilje. Teško je čuti sve to, ali na kraju je motivišuće jer znamo da sad imaju priliku da to izraze i pošalju izuzetno značajnu poruku protiv nasilja. Da budem iskren, i ja sam doživeo vršnjačko nasilje i smatram da bi trebalo što više razgovarati o tome. Naši učesnici će imati zadatak da rade i ankete, tako da ćemo čuti još iskustava. Svako iza sebe ima drugačiju priču – razmisli pre nego što osudiš. Mala rečenica može mnogo lošeg drugome da učini, razmisli želiš li nekome da ulepšaš dan ili ga pogoršaš – poručuje Aleksa Stanišić.
B. Pavković
Foto: Program „Neću da...”