Metadonski centar i Kineska četvrt kao trn u oku
Dešavanja oko Metadonskog centra, tačnije, narušavanje javnog reda i mira od zavisnika –korisnika pomenute ustanove, te nesnosna buka koja dolazi iz lokala smeštenih u Kineskoj četvrti, i dalje, očigledno, predstavljaju trn u oku dela Novosađana, čiji su se predstavnici juče pojavili u Skupštini grada na sednici Komisije za predstavke i predloge građana.
Posle jednomesečne pauze, pošto avgustovska sednica nije održana zbog godišnjih odmora, Komisija se juče suočila s dva, kako je izneto, očigledno ozbiljna problema. Naročito je apostrofiran onaj u vezi s Metadonskim centrom u Ulici Mikole Kočiša, a po rečima stanara te ulice Strahinje Bojovića, krajnje je vreme da se pomenuti objekat izmesti na drugu lokaciju.
"Ne smeta nama problem zavisnika – njih treba lečiti, ali u ustanovama pod nadzorom, a ne da svaki dan strepimo od provala, tuča, svađa, dilovanja i drogiranja na javnom mestu", jasan je bio Bojović. On kaže da je ovde je reč o evidentnom kršenju javnog reda i mira, koji policijska patrola ne može da reši. To mora da učini Grad.
Bojović kaže da ga je posebno zabrinula izjava za RTV načelnika Kliničkog centra Vojvodine prof. dr Nikole Slankamenca, koji je za korisnike centra najavio postavljanje saletle i klupa da bi se prijatnije osećali. On se zapitao kakva su onda prava žitelja okolnih kuća naglasivši da njegova porodica, kao i komšijske, postaju taoci metadonskih zavisnika i njihovog neprimerenog ponašanja.
"I sama pripadam rokenrol generaciji, ali ovo što mi čujemo noću nije muzika, već samo dobovanje basova, od kojih ne možemo mirno da spavamo", rekla je Slavica Mučibabić, i dodala da je lično otišla da porazgovara s korisnicima jednog od klubova, ali je dobila nepristojan odgovor. Ona kaže da joj je najgore kada se četvorogodišnji unuk probudi u tri sata ujutro i plače, a nešto starija unuka je moli da „utišam muziku” jer ne može da spava od buke. To nije normalan život.
Ona je istakla da je u klubu zatekla 11 korisnika kojima je „omogućeno da celu noć terorišu” na desetine hiljada stanovnika.
"I taman kada dočekate dan i pomislite da ćete se odmoriti, mašine „Gradskog zelenila” pred našom zgradom počinju da seku drva, što stvara novu buku. Ni u popodnevnim satim nije bolje, pošto u pomenutim klubovima u Kineskoj četvrti već kreću tonske probe za večernje događaje i tako iz dana u dan", požalila se Slavica Mučibabić, u nadi da će Grad nešto preduzeti po tom pitanju.
Na sugestiju da je pokrenut „Divan” o Kineskoj četvrti, rekla je da je brzo odustala od učešća jer je zaključila da su tamo najzastupljeniji vlasnici zanatskih radnji, koje samo interesuje na kojoj lokaciji će dobiti novo mesto za rad.
Predsednik Komisije za predloge i predstavke građana Marko Jovanović obećao je da će iznete probleme članovi razmotriti i obratiti se nadležnim inspekcijama i institucijama u cilju njihovog rešavanja, a odgovori će u pisanoj formi uslediti za mesec dana.
Na jučerašnjoj sednici se, zbog problema sa zahtevom za „izmeštanje dečjeg igrališta iz Ulice Stevana Čalenića”, pojavio i podnosilac predstavke Miroslav Nikolić, kome je rečeno da je Komisija dobila predmet, te da pisani odgovor može da očekuje za mesec dana, a slučaj je produžen zbog avgustovske pauze.
Pošto usmeno nije mogao da dobije traženi odgovor, Nikolić je potom demonstrativno napustio salu.
Peticija i zbog građana
Stanar Ulice Mikole Kočiša, Strahinje Bojovića doneo je video-materijal snimljen na licu mesta i peticiju 123 stanovnika iz Mikole Kočiša, Drinske, Ledinačke i okolnih ulica koji zahtevaju izmeštanje centra. Svi oni brinu za ličnu bezbednost i bezbednost svoje dece, usled čega je najavljen i zbor građana njihove mesne zajednice.
S. Savić