Mesto okupljanja i negovanja kulture Slovaka
Kulturni centar “Kisač” je od grada Novog Sada dobio kuću iz 1908. godine, koja će sledeće godine biti turistička tačka, mesto gde će biti prezentovana istorija i kultura Kisačana, ali i okupljalište svih udruženja i društava iz ovog mesta.
Kako saznajemo od direktora Kulturnog centra “Kisač” Pavla Surovog rekonstrukcija kuće koja je izgrađena u austrougarskom stilu, počela je prošle godine. Uređenje unutrašnjeg dela kuće trenutno je u toku. Do oktobra sledeće godine bi obnova kuće trebalo da bude završena.
- Sledeće godine, kada će Novi Sad biti evropska prestonica kulture, kuća iz 1908. godine će biti tačka okupljanja u Kisaču, gde će biti prezentovana slovačka kultura. Želimo da svaki predmet u ovoj kući priča neku priču, da ove prostorije, između ostalog, služe i za prijem inostranih delegacija. Kisač nema prostor u kom bi turistima mogli nešto da prezentujemo na ovaj način, kako planiramo to da radimo ubuduće. Imamo Kulturni centar i tamošnju galeriju, ali ne i prostorije ovakvog tipa. Ovde ćemo imati mogućnost da ih vratimo nekoliko decenija unazad i da im na slikovit način prezentujemo kulturu naroda – kaže Surovi.
U kući ima pet prostorija, kao i vinski podrum. Tavanski prostro i veliko dvorište. Zamišljeno je kako Pavel otkriva za “Dnevnik” da u sobama budu unikatni stari etno predmeti, svih Slovaka, ne samo kisačkih.
- Pošto su bašta i dvorište veliki imamo mogućnost da tu napravimo postavku svih slovačkih nošnji na jednom mestu. Sledeće godine ćemo da napravimo nacrt projekta za tu ideju – kaže Surovi.
Po njegovim rečima za vreme pandemije Kultruni centar “Kisač” je bio najaktiviji od svih u celoj slovačkoj zajednici.
- Toliko projekata, izložbi koje smo odradili nije odradio ni jedan KUD ni opština gde živi slovačko stanovništvo. Jako smo ponosni što smo za vreme pandemije prezentovali Slovake, posredstvom izložbe “Slovačke svadbe” koja je već pet meseci na Kalemegdanu u Beogradu. Izložbu je videlo više od 400.000 ljudi. Tu izložbu je radio Kulturni centar, a ja sam autor – pojašnjava Pavel.
Pomenuo je i drugi projekat rađen tokom korone, a to je istoimena izložba. Naime, u novembru prošle godine je otvorena umetnička etno art izložba “Korona”. Autor i fotograf je upravo Pavel Surovi.
Ovaj umetnički etno art projekat je nazvan “Korona” (kruna) iz razloga što je stvaran u vreme pandemije izazvane virusom , a drugi razlog je činjenica da je Pavel etnografskim istraživanjem otkrio da su stare arhaične slovačke narodne nošnje podsećale na kraljevsku evropsku odeždu. Svi motivi sa originalnim materijalima i slovačkim nošnjama samo dokazuju i potvrđuju tu teoriju da su bile pod uticajem tadašnjih trendova austrougarske, francuske, nemačke, španske, engleske i danske mode, kao i trendova iz susednih država i prenosile su se i na slovačke nošnje.
- Zovu nas iz Moskve, Njujorka, Francuske, da gostujemo sa izložbom. Čekamo da se malo stiša sve ovo u vezi sa koronom, pa da krenemo sa gostovanjima – kaže Surovi.
Podsetio je i na to da je obeleženo 60 godina od osnivanja ženske i muške pevačke grupe. Grupa je, kaže naš sagovornik, prva od svih Slovaka snimila ploču i bila aktivna, a ove godine će biti izdat jubilarni cd.
Pojasnio je da 30 godina ništa nije menjano u Kulturnom centru “Kisač”.
- Od šupe smo napravili najbolji galerijski prostor kod Slovaka. Planiramo da sledeće godine završimo obnovu prostorija gde se Kulturni centar Kisač nalazi - zaključuje Surovi.
Pojašnjava da je Kisaču posle Drugog svetskog rata nuđeno dosta toga, poput aerodroma, fabrika, ali da je sve odbijano zbog konzervativizma.
- Zatvorenost ne donosi ništa dobro. Otvoren sam prema svim narodima i idejama i spreman na saradnju, a sve u cilju prosperiteta mesta u kom živim i radim - zaključuje Pavel.
S. Aničić Ilić
Foto: F. Bakić