Mesto kupovine i učenja o zaštiti životne sredine
Na tradicionalnoj manifestaciji „Novosadsko proleće” do subote, 19. marta, građani imaju prilike da na jednom mestu pogledaju i kupe sve ono što im je potrebno za prolećno uređenje bašte.
Ove godine ima više od 230 izlagača iz grupe proizvođača sadnica cveća, četinara, lišćara, ukrasnog grmlja, a u ponudi su i semenska roba, zaštitna sredstva i prateća oprema za prolećno uređenje vrtova i enterijera. Na prodajnim štandovima mogu se naći i proizvodi od meda, zdravstveno bezbedna hrana i rukotvorine starih zanata.
Sadnice ruže i šipurka (divlje ruže) staju oko 120 dinara, po tri sadnice maline i kupine se prodaju za 350, ribizle su 250, stubaste jabuke 400, koliko i patuljaste kruške. Za sadnice borovnice treba izdvojiti oko 800 dinara, aronija stara dve godine je 400, dok su sadnice trešnje i višnje 200 dinara. Kaktusi staju od 150 do 400 dinara, dok se cene začinskog bilja, perena i malih čuvarkuća kreću oko 100 dinara.
Zemlja za cveće je od 130 do 280 dinara, u zavisnosti od kilaže, a od saksijskog cveća u ponudi su kroton po 550 dinara, mini-kala po 400, zumbuli po 200, veći fikus je 900, difenbahije su 350, a ljubičice 380 dinara. Cene begonija su od 350 do 550 dinara, orhideje su oko 1.100, ciklame oko 200, narcis u saksijici 50 dinara, lale, mala žalfija i primule su 100, muškatle 150 i 200, stevija 200 i dan i noć u malim saksijama 30 dinara.
Na štandu Udruženja „Inžinjeri zaštite životne sredine“, u želji da promovišu i podstaknu sugrađane na reciklažu starog papira, organizovana je akcija zamene starog papira za reciklažu sadnicama cveća ili drveća. Prošle godine, tokom manifestacije, sakupljeno je oko tri tone starog papira za reciklažu, pa se iz Udruženja nadaju da će i ova godina biti pođednako uspešna. Samo prvog dana akcije sakupljeno je 150 kilograma.
– Tokom ove akcije građani koji donesu deset kilograma starog papira dobiće na poklon primule, dok za 60 kilograma papira poklanjamo sadnice drveća koje građani sami mogu da biraju – rekla je članica Udruženja „Inžinjeri zaštite životne sredine“ Jovana Anđelković. – U ponudi su kruška, jabuka, šljiva, trešnja, kajsija i dunja. Smisao akcije je da se podigne ekološka svest građana o tome koliko je značajno čuvati našu planetu, a da je jedan od načina upravo reciklaža.
Prošle godine manifestaciju je posetilo oko 70.000 ljudi, te se organizatori nadaju da će i ove godine ostvariti približno interesovanje. Pozivaju sve da dođu i upoznaju se s aktuelnim temama kroz stručne tribine i predavanja stručnjaka u oblastima ekologije, zaštite životne sredine, hortikulture, pejzažne arhitekture, pčelarstva...
I. Mikloši