Matica srpska i Opština Sremski Karlovci potpisale protokol o saradnji
Najstarija kulturna i naučna ustanova srpskog naroda, Matica srpska i Opština Sremski Karlovci sklopile su protokol o saradnji kojim su se obavezale na unapređenje kvaliteta književnog, umetničkog i obrazovnog rada kroz delovanje u okviru zajedničkih projekata u oblastima u kojima ostvaruju svoju delatnost.
Potpise na taj dokument 21. juna u karlovčakom Magistratu stavili su predsednik Matice srpske Dragan Stanić i prvi čovek Sremskih Karlovaca Aleksandar Saša Stojkečić, na čiju inicijativu je i došlo do sklapanja sporazuma.
– Tokom angažmana u Odobru za obnovu i razvoj Sremskih Karlovaca i saradnje koja je na toj bazi nastala, ukazala se prilika da nešto što postoji u nešem narodu i kulturi u dugom kontinuitetu formalizujemo – rekao je Stojekčić prilikom potpisivanja protokola. – Kroz ovaj dokument zapravo stvaramo pravne okvire da bismo mogli tu saradnju da unapredimo i damo joj stabilnost i sigurnost kako bi u narednom periodu donela što više koristi.
Predsednik Matice srpske Dragan Stanić je naglasio da su Karlovci bitan činilac u delatnosti ustanove na čijem je čelu, i napomenuo da su mnogi Karlovčani utkali sebe u njen rad počev od Georgija Magaraševića, profesora Karlovačke gimnazije, pokretača Letopisa Matice srpske, najstarijeg živog časopisa u Evropi, ali i značajna tačka u identitetu srpskog naroda.
– Sa posebnim zadovoljstvom smo preuzeli na sebe obavezu da utičemo ili izvodimo deo programa za koji se pokaže zainteresovanost u Karlovcima – kazao je Dragan Stanić. – Nama je čast i zadovoljstvo da tako nešto i bude. Na početku smo ozbiljne istoriografske sinteze koja treba da pokaže na oko 2.000 stranica šta je Karlovačka mitropolija učinila za opstanak srpskog naroda u celini i zašto su Karlovci značajni u raznim domenima društvenog i kulturnog života. U pitanju je činjenica da je srpski narod posle Velike seobe našao utočište na prostoru Habzburškog carstva, gde je i ranije živeo, ali ne u takvoj brojnosti i tolikim stepenom samosvesti i organizacije koji je počeo sam da stvara, i onda u tim novim okolnostima prihvatio nešto što je novo u civilizacijskom i kulturološkom smislu ,ali je čuvao kontinitete koji su činili da se ne raspe i ne postane deo koji je stran ostatku naroda iz kog potiče.
Potpisnici su saglasni da opština u skladu sa mogućnostima podržava kulturnu, naučnu, umetničku i izdavačku delatnost Matice srpske, održavanje naučnih skupava, predavanja, tribina i okruglih stolova i druge aktivnosti za koje se utvrdi da predstavljaju obostrani interes.
Potpisivanje protokola o saradnji bilo je prilika da se predstavi Letopis Matice srpske, najstariji časopis u Srba, osnovan 1824. godine kao i rad njene Bibiloteke. Promocija u Sremskim Karlovcima deo je priprema Matice srpske, koju sprovodi širom zemlje, za obeležavanje dva veka časopisa. Pored Dragana Stanića, na promociji su učestvovali glavni i odgovorni urednik Letopisa Đorđo Sladoje i Selimir Radulović, direktor Biblioteke Matice srpske.