Manje pedijatara zbog manjka prostora
U javnosti se spekuliše o tome da li Dom zdravlja „Novi Sad” ima dovoljan broj pedijatara, s obzirom na to da su neki lekari iz objekta na Novom naselju otišli u penziju, a novi ne dolaze.
O tome smo razgovarali s načelnicom Službe za zdravstvenu zaštitu dece Doma zdravlja „Novi Sad” dr Vesnom Vuleković, koja kaže da na Novom naselju za sada radi sedam perdijatara, a problem je nedostatak prostora za dolazak novih lekara.
– Na Novom naselju su pre pojave epidemije kovida-19 postojala dva građevinska odvojena dela pedijatrije: školski i predškolski, u kojima je radilo deset pedijatara – kaže dr Vuleković. – Međutim, s pojavom epidemije, prostor je ustupljen za formiranje kovid i non-kovid ambulanti u početku, da bi se kasnije oformile dve kovid-ambulante. To što je manje pedijatara i što neki odlaze u penziju nije nikakav problem, imamo dovoljan broj pedijatara da pokrijemo nedostatke, ali je problem u tome što sada na Novom naselju ne može raditi deset lekara, kada nemamo dovoljno prostora zbog kovid-ambulanti. Kako kaže, sedam pedijatara u objektu na Novom naselju radi u teškim uslovima. Za sada nema gužvi, ali kada krene ozbiljnija situacija s ostalim virusima i bakterijama karakterističnim za ovaj period, biće problema.
– Grad nije veliki, te postoji mogućnost da se roditelji s decom, koji su se do sada lečili u objektu na Novom naselju, obrate bilo kom pedijatru u gradu u ostalim objektima Doma zdravlja „Novi Sad” – objašnjava naša sagovornica. – Planira se i otvaranje novog Doma zdravlja na Adicama, te će još jedan objekat biti dostupan za pružanje kvalitetnih zdravstvenih usluga. Po broju kartona, odnosno po broju dece koja se leče u Domu zdravlja „Novi Sad”, imamo dovoljan broj pedijatara i roditelji ne moraju da budu u panici da će ostati uskraćeni za zdravstvenu uslugu.
Po njenim rečima, za sada su se sa specijalizacije vratila tri lekara-specijalista pedijatrije, a očekuju do kraja godine da dođu još dve koleginice, tako da će pet novih lekara raditi u Službi za zdravstvenu zaštitu dece.
– Svi treba da budemo svesni situacije koja nas je zadesila, te ako neko ne može da zadovolji zdravstvene potrebe u najbližoj ambulanti, rešenje može potražiti u drugim objektima u gradu, sve dok se ne obezbede uslovi da se prostor Novog naselja vrati u prvobitnu funkciju Službe za zdravstvenu zaštitu dece – kaže dr Vuleković, i dodaje da se mora voditi računa i o epidemiološkoj situaciji. Stoga, u čekaonicama ne sme biti veliki broj ljudi, a moraju se obezbediti sve zdravstvene usluge, od vakcinacije i savetovališta, do pregleda i lečenja bolesne dece.
I. Bakmaz