Mališani iz vrtića posetili Dunavski park (foto)
Mešovita grupa Predškolske ustanove „Ljubav, vera, nada” uzrasta od tri do pet godina juče je, zajedno s predstavnicima JKP „Gradsko zelenilo”, posetila Dunavski park, gde je desetoro mališana imalo priliku da se upozna s različitim vrstama cveća i drveća, kao i da sazna zašto je bitno bacati otpad u kantu i da se na taj način čuvaju zelene površine unutar urbanih sredina, gde preovladava asfalt.
– U okviru akcije „Patrola sa šapicama”, zaposleni u JKP „Gradsko zelenilo” govorili su o značaju očuvanja okoline – kazala je psihološkinja PU „Ljubav, vera, nada” Gorana Vidović. – Važno nam je da se deca iskustveno upoznaju s Dunavskim parkom, različitim vrstama drveća, kao i o pravilima ponašanja koja je potrebno poštovati.
Po njenim rečima, značajno je da deca stiču nova saznanja već u najranijem uzrastu, te da im se sve može objasniti na način koji je u skladu s njihovim uzrastom.
– Nastojimo da edukujemo najmlađe o značaju zelenila za našu urbanu sredinu da bi već od malih nogu aktivno učestvovali u čuvanju parka, ali i da nauče da se smeće odlaže u kante za otpad – kazala je pomoćnica direktora JKP „Gradsko zelenilo” Jelena Budimčić. – Pored te akcije, imamo i edukativni centar u rasadniku na Temerinskom putu, gde želimo da dovodimo decu predškolskog i školskog uzrasta da bismo ih upoznali s procesom rasta drveća od semena, pa do odraslih sadnica.
O vrstama drveća u Dunavskom parku najmlađima, koji su na prslucima imali značke „Patrolnih šapa”, govorila je diplomirana inženjerka Svetlana Kuzmanov. Tokom šetnje parkom, ona im je objasnila vrste drveća i važnost svakog pojedinačnog, kao i istoriju najstarijeg drveća.
Da se o cveću i drveću treba brinuti, slaže se mala Olivera, koja je kazala da je i ranije bila u Dunavskom parku, kao i da zna da se smeće ne sme bacati na travu, već u kante za otpatke.
D. Andulajević