Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ljubomir Šimić, majstor vatrometa: Ima toliko lepših stvari od petardi

13.01.2020. 12:35 12:38
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Iako svako masovno slavlje ne može da prođe bez njih, pa Nova godina, Badnje veče, Božić i slave bezmalo liče na ratno stanje, niz akcija protiv upotrebe pirotehničkih sredstava donekle je dao rezultate, te je prodaja opala 30-40 odsto.

Vlasnik firme „Šime – specijalni efekti” Ljubomir Šimić, koji delimično od toga živi, kaže da bi sutra ukinuo petrade. – Ima toliko lepših stvari, poput vulkana u boji, koji kao slap idu uvis do pet metara, rimskih sveća, tj. dugačkih cevi koje izbacuju po osam ili 12 komada atraktivnih efekata, ili boksova sa čak 200 pucanja, koji su na fitilj, umesto na kresivo, pa su samim tim i bezbedniji – kaže Ljubomir Šimić Šime, mag spektakularnih vatrometa u kojima građani uživaju od 1993. godine, napominjući da se u tome udružio s lokalnim društvom za zaštitu životinja. – Ranijih godina, prateći s Gradske kuće masu pet minuta pred otkucavanje ponoći, gledao sam kako petarde lete na sve strane. Padnu u kapuljače, džepove, progore i kape... Sada, srećom, postoji mnogo bolja kontrola. Međutim, ne bih toliko krivio decu jer su to sigurno naučili od nekog starijeg. A nagledao sam se svega. Recimo, uzmu lak za kosu i oko njega uviju četiri - pet petardi, od čega, kad grune, leti plamenčina jedno pet metara. U igri dokazivanja stavljaju ih u flaše, čekajući koga će pogoditi u noge, pa i u usta.

I sami njihovi nazivi ukazuju na oprez: mrtvačke glave, zenge, crne udovice, kobre...

– Osnovnu smesu regularnih petardi čine kalijum-florat i magnezijum, koji razvija 900 Celzijusovih stepeni. Na crnom tržištu smesa je prljava jer se umesto magnezijuma stavlja više eksplozivnog punjenja i gvožđa, čiji opiljci lako upadnu u oko i mogu ga trajno oštetiti. Sva roba uglavnom potiče iz Kine, a pošto se proizvode milioni komada, dese se falinke. Zbog toga svu legalnu robu najpre ispituje Institut za bezbednost, a naša obaveza je da, iako postoji uputstvo na proizvodu, posebno jer je napisano sitnim slovima, objasnimo kupcu kako se upotrebljava. Svi trgovci, koji imaju položen ispit iz rukovanja petardama, posavetovaće ih da ne bacaju gde ima kamenja niti pod noge, a ako zataji, glavno pravilo je: nema prilaska jer se pirotehničko sredstvo može aktivirati i posle pet minuta. Pa i ako nije puklo, nakon sata treba ga potopiti u kantu s vodom i tako uništiti – objašnjava Šime, dodajući da je i račun koji se u ovlašćenim prodavnicama obavezno izdaje jedan vid zaštite potrošača ukoliko se dogodi neželjeni incident.

Govoreći o nedostatku kulture upotrebe pirotehničkih sredstava i potrebnoj edukaciji, Šime kaže da im dolaze i roditelji s decom.

– Klincima ne prodajemo, međutim, oni su snalažljivi pa zamole slučajnog prolaznika – napominje Šimić. – Zabranjeno voće je najslađe, a petarde su najpristupačnije i staju 150 dinara već godinama. Čak smo i jeftiniji nego pijace. Ali, evo šta ja radim: godine 1998. doživeo sam nesreću u radionici kada mi se upalilo pola kile smese i prouzrokovalo 72 odsto opekotina. Lice mi je bilo crno kao kora drveta, a na desnoj ruci još se vide tragovi povreda. Kad pitam neko dete jel’ drži petardu dok ne pukne, a ono mi potvrdi, ja mu samo pokažem svoju ruku. Kažu roditelji: „Šime, svaka ti čast, pokušavamo godinu dana da ga odviknemo, a ti si u sekundi uspeo!”

A da je Šime posebno naklonjen najmlađima potvrđuje i objašnjenje šta mu pričinjava najveće zadovoljstvo u tom poslu. – Kad se tokom Zmajevih dečjih igara, koje sam i sponzorisao dve-tri godine, zaorio ceo plato ispred Čika Jovinog spomenika na reči: „Deco, Šime vas ne čuje!”, dok sam čekao u dvorištu Vladičanskog dvora, noge su mi se odsekle od predivnog osećaja – kaže zadovoljno naš sagovornik.

Stroža pravila u inostranstvu

Kako tvrdi, ceo svet koristi petarde, ali su tamo pravila stroža i jasnija.

– Na Zapadu, gde postoje velike žardinjere s peskom u koje se bacaju, samo tri dana pred Novu godinu imaš prava da prodaš, kupiš i upotrebljavaš ih – objašnjava Ljubomir Šimić. – U Evropi se čak poštom šalju kompleti koje čine, recimo, raketica, petarda, zvrk, bumbar i meksički točak. Ne daj bože da se kod nas poštom dostavlja neproverena roba, pa odletela bi sva pisma! Moje kolege i ja zalažemo se za to da bude usvojen predlog po kojem biste, kada želite svetlosni spektakl povodom svadbe, rođendana ili neke druge svečane prigode, mogli odabrati robu, dok bismo mi to prijavili MUP-u uz potvrdu da će to odraditi stručnjak.

S. Milačić

Piše:
Pošaljite komentar