Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ljubimci, voće, začini, cvetnice... koliko košta egzotika u Novom Sadu?

24.01.2023. 12:58 13:02
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Široka ponuda egzotičnih proizvoda u našem gradu, počevši od voća, začina i morskih plodova, pa do ukrasnog bilja i kućnih ljubimaca, omogućuje sugrađanima da prividno otputuju u daleki svet tako što će probati neobične ukuse, dekorisati prostor retkim cvećem ili se upoznati sa nesvakidašnjim životinjskim vrstama.

Kada govorimo o egzotičnom voću i povrću, moguće ih je pronaći u piljarnicama, ali i marketima širom grada, dok pijačne tezge oskudevaju u ovim proizvodima. U specijalizovanim prodavnicama kilogram tropske voćke avokado možete priuštiti po ceni od 950 dinara, dok je u marketima cena komada od 160 do 180 dinara. Cena citrusne voćke limete kreće se od 700 u marketima do 950 dinara u piljarnicama. Kilogram manga košta 750, dok komad staje od 100 do 190 dinara. Voćka kumkvat dostupna je isključivo u piljarnicama, a cena kilograma iznosi 900 dinara. Jedan kokosov orah staje 130 dinara, a može da se kupi samo u marketima. Šparglu, zeljastu biljku koju narodi širom sveta koriste kao prolećno povrće, trenutno možemo pronaći isključivo u marketima, i to u smrznutom stanju. Pakovanje od 450 grama dostupno je po ceni od 680 dinara. Cvetajuća, aromatična i začinska biljka komorač, iz porodice šargarepa, nalazi se na rafovima gotovo svih piljarnica, a cena kilograma iznosi 350 dinara. Kineski krompir batat dostupan je i u domaćoj proizvodnji. U gradskim piljarnicama kilogram ovog povrća košta 400 dinara, dok je u velikim trgovinskim lancima dostupan po ceni od 230 do 270 dinara.

Prodavnice zdrave hrane u našem gradu nude širok izbor egzotičnih začinskih biljaka i njihovih mešavina, ali i specijaliteta nalik kompotima, dopremljenih sa raznih strana sveta. Kako otkrivaju trgovci, najprodavaniji su povoljni začini poput karija i kurkume, čije su postojbine južni delovi Azije. Veliko interesovanje kupaca za tim proizvodima pospešile su, verovatno, niske cene. Kilogram karija košta 540 dinara, dok je ista količina kurkume dostupna po ceni od 480 dinara. Mleveno seme zeljaste biljke kumin, koja raste na Mediteranu, u Indiji i Kini, dostupno je po ceni od oko 730 dinara po kilogramu. Začin karanfilić, koji se dobija sušenjem cvetnih štapića sa tropskog drveta, može da se nabavi za oko 80 dinara, što važi za količinu od 200 grama. Jednogodišnja zeljasta biljka anis raste u Sredozemlju, a kao začin dostupna je i u našem gradu po ceni od 930 dinara. Lekovito seme biljke sadrži eterično i masno ulje, a može da bude zvezdastog oblika. U tom slučaju kilogram će koštati oko 1.200 dinara. Jedan od najskupljih egzotičnih začina u ponudi jeste piment, a predstavlja plod drveta koje potiče sa Jamajke. Kilogram ove biljke, nalik cimetu i jakog ukusa poput bibera, košta oko 2.350 dinara. Dva i po grama vanilinih štapića, začina koji se ubacuje u likere i druga slatka pića, košta 560 dinara, dok je 30 grama kombinacije začina za kuvano vino dostupno po ceni od 240 dinara. Najfinijim zelenim čajem, poreklom iz Japana i poznatim pod nazivom mača čaj, kupci neretko zamenjuju kafu. Pakovanje od 50 grama staje 1.200 dinara. Kao jutarnji napitak, koji pruža energiju i pospešuje koncentraciju, može da posluži i spirulina. U pitanju je alga koja raste u slatkoj i slanoj vodi, a 100 grama proizvoda u prahu košta 860 dinara.


Retke „zverke”

Prodavnica egzotičnih životinja u prigradskom naselju Veternik broji različite vrste guštera, paukova, zmija, škorpija i stonoga, koje vlasnici odgajaju sami. Cene im se kreću u širokom rasponu, i to u zavisnosti od starosti i varijacija vrste. Najčešće prodavan egzotični ljubimac je gušter, podvrsta leopard gekon, čija je najniža cena 3.500, ali raste i preko 15.000 dinara, kao i bradati agami, koji košta od 3.000 do 5.000 dinara. Među traženijim gmizavcima su i zmije, od kojih su najčešći kukuruzni smuk, ali i loptasti piton. Najniža cena je 3.000, a najviša 60.000 dinara. Kada su u pitanju tarantule, najjeftiniji su mladunci i staju oko 500 dinara, dok odrasli pauci mogu da koštaju i do 20.000 dinara. U ponudi su i škorpije, čija se cena kreće od 1.200, što se odnosi na bebe, a 3.000-4.000 dinara odrasle jedinke. Džinovski puževi, veličine dlana, čija je postojbina Afrika, mogu da se kupe za 2.000, a dostupne su i stonoge, koje staju od 1.500 do 2.500 dinara.


Marketi širom grada nude širok izbor egzotičnih morskih plodova. Pola kilograma smrznutog mesa rakova košta oko 750 dinara, dok je 250 grama najrasprostranjenijih račića – gambora moguće kupiti po ceni od 800 do 850 dinara. Patagonijska lignja, dostupna u pakovanju od 400 grama, košta od 1.350 do 1.400, a kilogram dagnje iznosi 2.000 dinara. Razne mešavine morskih plodova mogu da se kupe za 900 dinara, što se odnosi na pakovanje od 250 grama.

Egzotika je svuda oko nas, pa i u rasadnicima biljaka i cvetnih vrsta, za kojima je najveća tražnja u periodu od aprila do juna. Kako navode vlasnici jednog novosadskog vrta, kupcima je najatraktivnije drveće nara (540 dinara), banane (540) i limuna (600), od kojih je najnoviji u ponudi ginko biloba, koji staje 950, kao i himalajski kedar po ceni od 2.050 dinara. Najprodavanija egzotična cvetnica je bugenvilija u beloj i lila boji, dostupna po ceni od 650 dinara. Tu su i dipladenija i tropski hibiskus, a koštaju od 400 do 550 dinara. Drvo eukaliptusa po dolasku u rasadnik koštao je 680 dinara, dok mu je aktuelna cena 800.

Tekst i foto: D. Klašnja

Piše:
Pošaljite komentar