Lokalna zajednica ključna za sprečavanje diskriminacije
Uvodna konferencija pojekta „Novi Sad za jednakost devojaka i devojčica romske nacionalnosti”, koji ima za cilj da podstiče aktivnosti lokalne zajednice usmerene ka romskom stanovništvu radi sprečavanja diskriminacije, s posebnim akcentom na devojčice, devojke i žene, održana je u Plavoj sali Skupštine grada.
Prezentaciji projekta prisustvovala je pomoćnica gradonačelnika Ljiljana Koković, koja je istakla da je reč o lepom primeru saradnje gradskih institucija i organizacija civilnog društva na rešavanju zajedničkih potreba i problema, gde svako u svom domenu delovanja može doprineti zajedničkom cilju.
– Vrednost projekta je 63.814 evra, traje devet meseci, a finansira ga Evropska unija kroz IPA program 2016, u okviru programa „Podrška EU inkluziji Roma – osnaživanje lokalnih zajednica za inkluziju Roma” – objasnila je Ljiljana Koković. – Nastojimo da kroz projekat stimulišemo aktivnosti lokalne samouprave da bi romska populacija imala veću podršku i da bismo sprečili diskriminaciju, te da im obezbedimo bolje uslove za život. Prezentacijom programa građani će imati priliku da se upoznaju s ciljevima i projektnim aktivnostima te da se uključe i daju doprinos.
Koordinatorka terenskog rada iz Udruženja „Centar za proizvodnju znanja i veština” Vesna Cvjetanović istakla je da je osnovna ideja projekta podsticanje pozitivnih akcija lokalne zajednice, a da su ciljne grupe devojke, devojčice ali i dečaci romske nacionalnosti, lokalni mediji, predstavnici intersektorske mreže za decu „NS mede”, kao i stručnjaci iz oblasti socijalne zaštite, zdravstva i obrazovnog sistema.
– Naši terenski radnici aktivnosti sprovode od 2014. godine i svakodnevno organizuju razvojno-stimulativne radionice, i nastoje da motivišu roditelje za upis dece u predškolsku ustanovu i osnovnu školu –istakla je Vesna Cvjetanović. – Projekat se sastoji iz četiri dela. Prvi je edukativni rad s decom romske nacionalnosti u Velikom ritu i na Adicama, drugi je prevencija napuštanja obrazovanja, odnosno koordinacija školskih timova koji rade na prevenciji napuštanja školovanja. Treća komponenta je preventivni, edukativni i savetodavni rad s devojčicama i devojkama, a četvrta je edukacija lokalnih medija i intersektorske mreže o prevenciji porodičnog i rodno zasnovanog nasilja, kao i maloletničkih brakova.
Konferenciju je organizovala Gradska uprava za socijalnu i dečju zaštitu u partnerstvu s Udruženjem „Centar za proizvodnju znanja i veština”.
Tekst i foto: S. Kovač