Limun dostigao astronomsku cenu
Za kilogram limuna na novosadskim pijacama i u supermarketima u poslednje vreme treba izdvojiti pravo malo bogatstvo. To južno voće u našem gradu
može se naći po 330 do 370 dinara kilogram.
Kako se može čuti od trgovaca, takva situacija nije nimalo slučajna, i diktira je svetsko tržište. Naime, berba limuna u Grčkoj počinje u septembru pa je zbog toga država prinuđena na to da traži nove dobavljače, i pronalazi ih u Argentini, Brazilu i Turskoj, što uzrokuje više cene transporta.
To iskorišćavaju veliki trgovinski lanci u Evropi koji „pumpaju“ cene kako im odgovara. Po navodima Privredne komore Srbije, uzrok visokim cenama je i gljivično oboljenje koje izaziva crne pege na kori agruma.Bilo kako bilo, takva situacija pogađa i trgovce i potrošače. Najviše se osećaju pogođenim trgovci na pijacama, koji ističu da je potražnja za tim voćem niska čitave godine, a pogotovo sada.
Po rečima prodavca s Riblje pijace Milorada Grozdanova, zarada od tog voća je praktično nemoguća zbog uslova koje postavljaju dobavljači s Kvantaške pijace.
– Zbog toga, logično je da se jeftinije voće bolje prodaje – rekao je Grozdanov. – Najbolje idu breskve, šljive i lubenice. Rado ljudima izlazim u susret pa snižavam cenu robe i do 30 dinara. Ipak je cena ta koja odlučuje.
Teško se snalaze i kupci. Među njima je i penzionerka Svetlana Janković, koja, bez obzira na cenu, zbog zdravlja kupuje po dva-tri limuna.
– Za nas, penzionere, s obzirom na primanja, svaki dinar je bitan – kaže Svetlana Janković. – Zbog toga, pre svake kupovine upoređujem cene i gledam šta je na akciji. Kupujem od svega po malo, koliko mogu.
Slična situacija bila je i lane u isto vreme jer je to doba smene sezona berbi u zemljama Mediterana i Južne Amerike pa se manjak tog agruma i troškovi transporta iz prekookeanskih zemalja neminovno odraze na njegovu cenu.
S. K. – J. R. – K. D.