Legla tigrastog komarca u Novom Sadu pronađena u gumama na auto-placu
NOVI SAD: Nakon što su prošle nedelje stručnjaci „Ciklonizacije” prvi put u Novom Sadu otkrili odrasle jedinke azijskog tigrastog komarca (Aedes albopictus), ekipe tog preduzeće su „prečešljale” deo grada u kojem su pronađeni i uspeli da otkriju i legla te invazivne vrste koja se već godinama širi po Evropi.
Legla s jajima, larvama i lutkama tigrastog komarca pronađena su u odloženim gumama na jednom auto-placu.
U prethodnih petnaestak dana otkrili smo više od 40 odraslih jedinki tigrastog komarca na lokacijama u široj okolini Železničke stanice i u Futoškom parku, kaže menadžer „Ciklonizacije” za odnose s javnošću Dario Aćimović.
Kako dodaje, nakon što su izveli seriju tretmana da bi uništili odrasle jedinke, ekipe “Ciklonizacije” su obišle taj deo grada da bi pokušali da detektuju i njihova izvorišta.
Detaljnim pregledom uspeli smo da otkrijemo i njihova legla, a, kao što smo i pretpostavljali, reč je o odloženim auto-gumama, kaže Aćimović.
Kako objašnjava, to je potvrda pretpostavke da su nađene jedinke stigle s nekim transportom robe, a upravo auto-gume su jedan od najčešćih načina kako se azijski komarac širi po Evropi. Ženke polažu jaja na suvu površinu i ona tako mogu da čekaju godinama i pređu hiljade kilometara, a onda kada se guma napuni vodom i jaja dospeju u kontakt s njom, počinje razvoj jaja u larve, potom lutke, a onda i odrasle jedinke komarca.
Zato apelujemo na građane koji imaju gume u dvorištima kuća ili preduzeća da ih pregledaju i isprazne, ako u njima ima vode, ili da pozovu naše preduzeće da izvedemo tretman. Ako su gume suve, bilo bi dobro da ih sklone u zatvoreno, ili prekriju da ne kisnu, kaže Aćimović.
Do otkrića tigrastih komaraca u Novom Sadu se došlo tokom kontinuiranog monitoringa brojnosti i vrsta komaraca koji „Ciklonizacija” sprovodi na teritoriji grada tokom cele sezone, a u saradnji s gradskom upravom. Tigrasti komarac je invazivna vrsta, poreklom iz jugoistočne Azije, koja se poslednjih godina širi po Evropi. Do širenja dolazi zbog povećenog i ubrzanog prometa robe u svetu, ali verovatno i zbog izmenjenih klimatskih uslova poslednjih godina.
Aćimović objašnjava da je ta vrsta komaraca potkrivena ranijih godina u našem okruženju, tako da je bilo samo pitanje vremena kada će se pojaviti i na našim prostorima. To što su pronađeni u drugom delu sezone, kao i lokacija u blizini Železničke stanice, govori u prilog tezi da je reč o jedinkama koje su stigle s nekim transportom robe, odnosno da se još uvek ne radi o vrsti koja se adaptirala na naše uslove. Ipak, kako se klima menja, može se očekivati, kaže Aćimović, da se vremenom ta invazivna vrsta prilagodi i na ovom prostoru.
Tigraste komarce odlikuje činjenica da im je za reprodukciju dovoljna i izuzetno mala količina vode. Takođe, reč je o komarcima koji su obično sitniji od domaćih rečnih i urbanih komaraca, ali i izuzetno agresivni u traženju krvnog obroka. Pri tome, za razliku od domaćih koji imaju pik ujutro i uveče, tigrasti komarci su aktivni i „grizu” veći deo dana.
To što smo pronašli te komarce govori o tome koliko je detaljan i ozbiljan monitoring koji od početka do kraje sezone sprovodimo na celoj teritoriji Novog Sada. Sistem kontinuiranog praćenja Novi Sad je uveo prvi, pre više od decenije, a poslednjih godina to je prvi korak u akciji zaštite zdravlja građana od virusa Zapadnog Nila, kaže Aćimović.
A. Brzak