Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kultura postaje jedan od gradskih prioriteta

16.07.2016. 20:25 11:39
Piše:

Neće titula Evropske prestonice kulture rešiti sve probleme Novog Sada, ali će biti

ogroman zamajac koji kada se jednom pokrene - više ne staje. Jer ona podstiče sveže, inspirativne, kreativne procese i energije koji jedni druge guraju, pri tome šaljući poruku da kultura nije nepotreban trošak već načinživota kojim se simboli, vrednosti, ideje... prenose s generacije na generaciju – otkrio nam je Nemanja Milenković, predsednik Organizacionog odbora projekta „Novi Sad 2021”, dok smo razgovarali o završnoj fazi priprema kandidature najvećeg vojvođanskog grada za titulu evropske prestonice kulture za 2021.godinu.

– Naša je namera da do sredine sledeće sedmice završimo srpsku verziju aplikacionog dokumenta i potom sledi njen prevod na engleski jezik. Potom će o tom tzv. „bid book-u” svoj sud dati tri stručna konsultanta, koji su bili uključeni u EPK projekte u Pečuju, Plzenu, Marseju i Košicama, a poslaćemo ga i našem bratskom gradu Dortmundu, te Monsu, koji je lane bio EPK, kao i Rijeci, koja će tu titulu poneti 2020. Do sredine avgusta očekujemo njihove sugestije, smernice, kritike... nakon čega sledi finalizacija i sadržaja dokumenta i samog dizajna. Ceo taj posao mora biti završen do 5. septembra.

Poslednji rok za predaju aplikacionog dokumenta je 9. septembar, a već se sada zna da 28. septembra članovi panela nezavisnih eksperata Evropske komisije na čelu sa Stivom Grinom dolaze u posetu Novom Sadu da se uvere u ozbiljnost novosadske kandidature. Dve sedmice kasnije, 13. oktobra, u Briselu će ona i formalno biti predstavljena, a očekuje se da istog dana bude i saopšteno hoće li Novi Sad postati prva Evropska prestonica kulture iz grupe zemalja kandidata, odnosno potencijalnih kandidata za članstvo u EU – Istambul jeste poneo tu titulu 2010. godine, ali su tada propozicije bile drugačije.

– S godinama se menjala i sama institucija Evropske prestonice kulture. U početku su to bile kulturne metropole, kasnije manji gradovi, a sada je definisano da će 2021. biti tri prestonice, dve iz Evropske unije i jedne iz zemlje koja želi da postane deo EU. Međutim, kada danas pitate stanovnike i Linca, i Plzena, i Pečuja... šta je to što im je nakon svega ostalo od titule EPK, odgovori su gotovo po pravilu istovetni i u prvi plan se stavljaju nematerijalne vrednosti, a pre svega ponos i zadovoljstvo. Što, naravno, ne znači da se ne cene i oni „opipljivi” benefiti, naprotiv. Pokazalo se da je, dugoročno gledano, EPK u svakom smislu dobit za grad, pa i finansijskom. Maribor je na svaki svoj uložen evro dobio 3, Linc 7 evra...

Ušavši prošle godine u finale, Novi Sad će tog 13. oktobra jedinog takmaca imati u Herceg Novom. Možda, kao Novosađani, mislimo da smo u tom duelu izraziti favoriti, ali Milenković upozorava da ne treba potceniti crnogorskog predstavnika, podsećajući na to da je jedna „mala” Matera svojevremeno pobedila Ravenu, Peruđu, Kaljari i Sijenu, dok se Rijeka našla ispred Dubrovnika, Pule i Osijeka!

– Suština je u tome da su gradovi, koji su pobedili mnogo poznatije i bogatije od sebe, izašli s dobrim konceptima koje su evropski eksperti prepoznali. A parametri su najrazličitiji. U svakom slučaju, mi se trudimo da ispoštujemo sve kriterijume, od transparentnosti, participativnosti, evropske dimenzije, sve do široke palete programa. Pri tome mislim da naš programski moto „Za nove mostove” zaista otvara mnoge prostore, poput stvaranje novih modela komunikacije i promocije kulturnih sadržaja korišćenjem novih tehnologija, promovisanja kulture kao načina rešavanja konflikta, podsticanja kreativnih industrija i omladinskog aktivizma, zaključno sa razvojem novih i revitalizacijom postojećih kapaciteta kulturne infrastrukture...

Pod okriljem projekta „Novi Sad 2021” našlo se i nekoliko građevinskih projekata: u prvom redu to su Novi pešački most prema Ribarskom ostrvu, te Baletska i muzička škola sa koncertnom dvoranom, čija je gradnja već počela na Limanu IV , a predviđeno je i uređenje mnoštva većih ili manjih gradskih „yepova”, poput trga kod Nikolajevske crkve, koji će biti modifikovani i postati tačke na kulturnoj mapi Novog Sada, s tim da ostaje još da se do kraja definišu lokacije i prostori. Ipak, moglo bi se reći da je srce novosadske kandidature Youth creativ Polis...

– Na prostoru tzv. Kineske četvrti, koji će koliko sutra prerasti u uzavreli Youth creativ Polis, mogao se naći kakav ekstra-mega šoping mol. Međutim, „Novi Sad 2021” je uverio u neophodnost ideje da grad tamo dobije centar mlade samonikle kretivne industrije, omladinskih aktivnosti, nevladinog sektora, gde će se ljudi povezivati, zapošljavati, samozapošljavati i kreirati nove vrednosti po kojima će i sam grad postajati još prepoznatljiviji. Konačno, verujem da će sama lokacija predstavljati u budućnosti novu turističku mikro destinaciju. Vrednosti ulaganja u infrastrukturne projekte, kao i one programske, organizacione i promotivne još uvek treba da se definišu, ali i razdvoje. Primera radi, Rijeka je predstavila svoj buyet, mimo infrastrukture, u vrednosti od 30 miliona evra. To je, prema nekim ranijim iskustvima, najskromniji buyet do sada i pri tome se odnosi na ulaganja u periodu od 6 godina. Moramo biti svesni činjenice da je „zlatno” doba, kada je Pečuj, recimo, mogao da računa na buyet od preko 100 miliona evra – iza nas. I zato je naš koncept Youth creativ Polis-a značajno skromniji od tamošnje Žolnai kulturne četvrti, ali smo uvereni u to i da je dugoročno održiviji.

Na pitanje kako pomiriti s jedne strane uverenje kulturnih poslenika da se njihov rad poslednjih godina sistematski gura u stranu, a sa druge intenciju da Novi Sad bude “prestonica kulture”, Milenković je odgovorio da je upravo zato ovaj projekta i toliko dragocen. Po njegovim rečima, gde je fokus tamo se ulaže i energija.

– Otuda slogan „Za nove mostove” najbolje definiše željeni pravac. Kultura postaje jedan od fokusa, gradskih prioriteta. Nova strategija razvoja kulture, uspostavljanje dijaloga sa nezavisnom scenom, međusektorska saradnja itd. već u samom procesu kandidature donose svoje rezultate upravo zahvaljujući projektu „Novi Sad 2021”. Ti „novi mostovi” traže od svih nas da komuniciramo. Ne moramo se obavezno složiti u svemu, ali smo svakako bliži jedni drugima, kao i rešenju postojećih i potencijalnih problema. Otuda su fokus na kulturu i dijalog o njoj i u njoj najveći benefit koji može da ima kultura Novog Sada.

Po rečima prvog čoveka projekta „Novi Sad 2021”, iskustva prethodnih Evropskih prestonica kultura govore u prilog tome da prestižna titula jednom gradu ne donosi samo benefite u oblasti kulture, već i u sociloškom, ekonomskom, pa i političkom smislu. To je za sve države čiji su gradovi bili evropske prestonice kulture bio jedan od značajnijh projekta od nacionalne važnosti, naročito iz ugla brendiranja destinacije: grada, regiona, države.

– To se naravno odnosi direktno na veći priliv turista iz zemlje i inostranstva, ali indirektno i dugoročno i na same investicije. Ilustracije radi, nedavno se grupa kineskih investitora tokom obilaska srednje i jugoistočne Evrope fokusirala isključivo na prestonice kulture. Kako su objasnili, vodili su se logikom da su to po pravilu manji gradovi, pa su u tom smislu verovatno i niže cene nekretnina, građevinskog zemljišta... a sa druge strane, da su u pitanju toponimi koji su s titulom EPK postali itekako vidljivi i pri tome su još pokazali i izuzetan kreativni potencijal. Svaki grad danas ima trgove, pozorišta, orkestre... suština je da po nečemu budete drugačiji, kreativniji, novi, da budete prepoznatljivi. Uostalom, zar nećete, recimo, nekog Amerikanca ili Japanca lakše zainteresovati za vaš grad kada mu kažete da je bio Evropska prestonica kulture, Omladinska prestonica Evrope, da je domaćin najboljeg evropskog muzičkog festivala... ili ako ga samo predstavite kao tek još jednu destinaciju, jednu od mnogih, u Evropi. Koji bi ste grad radije posetili?

Miroslav Stajić

 

Stefan Milenković u Katoličkoj porti

Kao deo promotivnih aktivnosti pred finale trke za Evropsku prestonicu kulture sutra će, u okviru programa „Za nove mostove”, u dvorištu Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj” tačno u 20.21 početi koncert Simfonijskog orkestra Slobodnog univerziteta iz Amsterdama, a u četvrtak u isto vreme, ali u Katoličkoj porti, nastupiće naš proslavljeni violinista Stefan Milenković u pratnji „Kamerate akademike”. „U okviru Egzita je predstavljen novi vizuelni identitet projekta, a u narednom periodu će fokus biti i na programima koji će isticati značaj mostova kao simboličnih stubova programskog koncepta EPK 2021.Sa finalizacijom aplikacionog dokumenta promotivne aktivnosti će se dodatno intenzivirati, počev od zajedničkog projekta sa Akademijom umetnosti u Novom Sadu ’KulturLica”, u okviru kojeg će neka od najznačajnijih imena ovdašnje kulturne scene govoriti o tome kako oni vide Novi Sad 2021. Sve to ima zacilj da učini ideju Novog Sada kao Evropske prestonice kulture 2021. što vidljivijom. Drago mi je da vidim i čujem da Novosađani sve više prepoznaju celu ideju i njen značaj. A upravo su oni ključni faktor za uspeh. Iako projekat „Novi Sad 2021”, po prirodi stvari, rade pojedini timovi ljudi, to je pre svega projekat svih nas Novosađana koji volimo naš grad.

Piše:
Pošaljite komentar