Kuburović i Vučević obišli Sigurnu žensku kuću
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, koji se obeležava 25. novembra, ministarka pravde Nela Kuburović i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević obišli su Sigurnu žensku kuću Centra za socijalni rad.
Od početka godine u tim prostorijama zbrinuto je 43 žena i 53 dece, što znači da je Grad spasao život svojih 96 građana. Takođe, otkako je lane donet Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, Ministarstvo pravde, zajedno s Tužilaštvom i sudovima, razmatra nešto više od 64.000 prijavljenih slučajeva nasilja, dok je izrađeno 16.300 individualnih planova zaštite, a za nepunih 24.000 sud je izrekao hitne mere.
„S jedne strane, ta statistika pokazuje da imamo prevelik broj prijavljenih slučajeva nasilja, ali pre svega primena tog zakona je ohrabrila žene da nasilje prijavljuju i da traže institucionalnu zaštitu, i, što je bitno, u gotovo svakom od ovih slučajeva, država je hitno reagovala da bi se sprečila eskalacija nasilja“, istakla je ministarka Kuburović.
„Za to vreme smo postigli dva osnovna cilja: brzo reagovanje, s jedne strane, a s druge, ostvarila se multisektorska saradnja i rad svih državnih organa koji primenjuju zakon, što do sada nije postojalo. Pokazali smo da kontinuirano pratimo implementaciju Zakona, pre svega kroz obuke i edukacije, tako da konačno možemo kazati da imamo edukovane policijske službenike, tužioce i sudije koji postupaju u takvim predmetima.“
Kada je reč o međusektorskoj saradnji, to znači da u borbi protiv nasilja učestvuju i ustanove iz oblasti zdravstva, školstva, kao i Nacionalna služba za zapošljavanje jer, osim što je žrtvama neophodno pružiti odgovarajuću zaštitu od nasilnika, potrebno je da se žene ekonomski osnaže da bi samostalno mogle dalje voditi život.
„Svi zajedno treba da radimo na širenju svesti o važnosti borbe protiv nasilja u porodici“, dodala je ministarka.
Uskoro nova Palata pravde
Ministarstvo pravde Republike Srbije će uskoro imati jednu od najvećih investicija u Novom Sadu, zajedno s Evropskom unijom, a to je izgradnja nove Palate pravde na uglu Ulice Maksima Gorkog i Stražilovske. Grad je odredio parcelu, a država i EU će finansirati ceo projekat, čime će biti olakšan rad pravosudnih organa u gradu. Kako je naglasio gradonačelnik Vučević, to će biti jedan od najznačajnijih investicionih poduhvata u oblasti pravosuđa u gradu.
„Nije sramota biti žrtva, sramota je na strani onog koji nasilje primenjuje. Samota je na strani svakog od nas ko za nasilje zna, a ne prijavi ga. Suština pomenutog Zakona upravo je da podigne svest svih nas da prijavljujemo nasilje jer neprijavljivanje predstavlja prekršaj.“
Nedavno je Narodna skupština Srbije usvojila Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, koji će početi da se primenjuje sledeće godine, i upravo zahvaljujući njemu, u potpunosti će biti moguća implementacija Zakona o sprečavanju nasilja u porodici jer će svim žrtvama nasilja biti obezbeđen advokat, stručna odbrana, a teret troškova će snositi država i lokalne samouprave.
„Svaki dolazak, odnosno poseta Sigurnoj ženskoj kući, deluje otrežnjujuće“, rekao je gradonačelnik Miloš Vučević.
„Tako bolje razumemo i shvatamo neke pojave u našem društvu koje nisu prihvatljive, bolje razumemo da se to dešava oko nas, kao i da sve zavisi od svakog građanina, od cele naše zajednice, da to nije pitanje samo administrativnog i izvršnog upravljanja već da neko postupanje i ponašanje nije prihvatljivo ni s moralne tačke, opštedruštvene, niti zakonske.“
Međunarodnu kampanju „16 dana aktivizma protiv nasilja u porodici”, Sigurna ženska kuća tradicionalno obeležava različitim aktivnostima.
„Postoji samo jedan ugao iz kojeg se može posmatrati nasilje u porodici, a to je ugao žrtve, iz kojeg nas ona posmatra i od nas očekuje efikasan, koordinisan i multisektorski odgovor institucija, i očekuje podršku od članova socijalne mreže“, istakla je rukovodilac Sigurne ženske kuće Nada Padejski Šekerović.
„Nasilje prema ženama može se gledati samo iz ugla grubog kršenja ljudskih prava i kao jedan od oblika diskriminacije. Ako svi mi ujedinimo naš pogled na nasilje prema ženama, videćemo da moramo da budemo aktivisti svih 365 dana i da moramo da se borimo za rodnu ravnopravnost svakog trenutka.“
L. Radlovački