Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kroz sport deca razvijaju zdrave psihičke, fizičke i sociološke navike

16.09.2019. 12:41 12:48
Piše:
Foto: Različite fizičke aktivnosti probati do puberteta Foto: www.sportisimo.org  Različite fizičke aktivnosti probati do puberteta Foto: www.sportisimo.org

Predispozicija za zdrav i jak organizam u budućnosti je, između ostalog, i bavljenje sportom i fizičkom aktivnošću u najranijem uzrastu.

Veoma je bitno da deca od malih nogu steknu zdrave navike, od kojih je jedna bavljenje sportom. Danas su deca opterećena svim i svačim, jer im roditelji guraju mnogo bespotrebnih obaveza u kojima se oni ne snalaze i počinju da gube samopouzdanje. Nemaju vere u sebe i često brzo odustaju jer se ne pronalaze u nametnutim aktivnostima. Stoga je bitno pustiti dete da samo odluči kojim sportom želi ili ne želi da se bavi.

Kako nam je rekao profesoro fizičke aktivnosti Nenad Radonjić iz Sportske porodice „Sportišimo” ne treba žuriti s upisivanjem deteta na sport, jer mališani kroz njega treba da razvijaju i druge sposobnosti, a ne da ih gube.

– Onog trenutka kada dete hoće da negde ostane samo, bez prisustva roditelja, ono postaje svesno svog postojanja i donošenja odluka, stoga je to najbolje vreme da se počne baviti nekim sportom – kaže Radonjić. – U suštini je za decu najbolje da se bave različitim fizičkim aktivnostima do puberteta, jer što više njih prođu, to stiču i razvijaju više motoričkih navika te im je šira i njihova primena. Nakon napunjenih deset godina, može se krenuti s odabirom nekog sporta, dok su do tog perioda najbolji izbor bazične sportske aktivnosti, poput atletike, plivanja, školice sporta, gimnastike, plesova, poligona svestranosti i slično.

Po njegovim rečima, klinci treba da se bave sportom iz više razloga: zbog stvaranja kreativnih navika i zdravijeg pogleda na život, socijalizacije s okolinom, razvoja fizičkih i motornih sposobnosti, kao i mentalnih, ali i stvaranja predispozicija za zdraviji organizam u odraslom dobu i srećniji život. Međutim, potrebno je voditi računa o mnogo drugih aspekata u životu dece, da bi se i na zdravlje moglo uticati kroz sport. Treba razlikovati fizičku aktivnost od fizičkog vaspitanja, jer vrhunski sport jeste odličan, ali rekreativni pruža mnoge prednosti koje su u prvobitnom zabranjene ili redukovane.

– Fizička aktivnost podrazumeva šetanje, igranje na igralištu ili vožnju biciklom, dok je čas fizičkog vaspitanja, odnosno trening, osmišljen, realizovan, praćen i iskontrolisan od stručnjaka – kaže naš sagovornik. – Analiziraju se svi pokreti i dešavanja na treninzima i na osnovu toga se dalje postupa u oblikovanju njihovog pravilnog izvođenja. Za bavljenje sportom nikada nije kasno, imamo brojne slučajeve da se rađaju vrhunski sportisti, koji su počeli da treniraju tek u srednjoj školi. U sportu je najbitnije predano raditi, zalagati se, truditi i posvetiti se određenoj aktivnosti, a talenat je sposobnost da nešto brže, bolje ili lakše savladamo, pri tom trošeći daleko manje energije, razmišljanja i fizičkog rada.


Besplatno vežbanje za predškolce i osnovce s Detelinare

Sportska porodica „Sportisimo” realizuje projekat besplatnog fizičkog vaspitanja već treću godinu zaredom i na treninge dolaze deca iz vrtića i osnovnih škola s Detelinare. Program nije obavezan, ali je besplatan, i deca dolaze na čas fizičkog vaspitanja, odrade nastavnu jedinicu zajedno s vaspitačicama ili učiteljicom i to u sali „Sportisima”. 

- Mi obezbedimo potrebne rekvizite i salu smo i namenski napravili tako da deca dolaze kod nas – kaže Nenad Radonjić. – Šetnja od ustanove do sale doprinosi socijalizaciji sa sredinom u kojoj žive, upoznavanju kvarta u kojem se kreću, a s druge strane ostvarujemo i saradnju s lokalnom samoupravom, s mesnim zajednicama, roditeljima, klubovima i privatnicima iz okruženja. Deca izlaze iz svog svakodnevnog okruženja, upoznaju nekog drugog te će kasnije u nekim drugim aktivnostima moći da povežu delove naselja i razviju osećaj orijentacije. Sama ta promena im mnogo znači jer je primetno da su vedriji, srećniji i produktivniji u svojim redovnim aktivnostima.


Kako kaže, samopouzdanje se kod dece gradi ceo život, a dovoljan je jedan nesiguran pogled od osobe kojoj najviše veruje da se ono sruši. Stoga je u odrastanju deteta, naročito u sportu, podrška najbitnija. Tu roditelji znaju da prelaze granice, pa su suviše nametljivi, previše zaštitnički nastrojeni, dok su neki suviše neoprezni, pa lažno podržavaju svoje dete. Iskrenost i umerenost su najbolja preporuka za delovanje svakog roditelja.

Kako nam je rekao Nenad Radonjić, „Sportisimo” nudi grupne treninge za decu svih uzrasta i s njima rade stručnjaci, posvećeni ispravljanju njihovih deformiteta. Mališani su danas nerazvijeni emocionalno i mentalno, motorički su zakržljali, nemaju samopouzdanja i te tri stavke vode do toga da su deca danas puna deformiteta. Kriva kičma je veliki problem, stoga u „Sportisimu” imaju program razvojne gimnastike. Atletika je za predškolski uzrast od pete do osme godine, jer je to neka prva granica kada deca mogu početi da je treniraju. Osim toga, dostupna je i Školica sporta i predstavlja sveobuhvatan program rada na razvoju svih motoričkih sposobnosti. Džez-balet za devojčice se pokazao kao veoma dobar program, a tu je i ritmička gimnastika za devojčice. Oba sporta, između ostalog, utiču na razvoj gracioznosti pokreta.        

I. Bakmaz

Projekat „Novi Sad – Sportom do zdravlja” realizovao je DVP Digital uz podršku Grada Novog Sada, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.

Piše:
Pošaljite komentar