Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Koncertna dvorana kao opšte dobro

26.09.2016. 21:14 09:06
Piše:

Nova Baletska i Muzička škola s koncertnom dvoranom projekat je koji obe škole već dugo iščekuju, a njihovom izgradnjom taj deo Limana, ali i ceo grad, dobiće jedinstveni umetnički centar.

Baletska škola, čiji problemi s prostorom traju već neko vreme, tada će konačno dobiti odgovarajući broj sala za vežbanje, biblioteku, prostoriju za čuvanje kostima, kao i sav ostali neophodni prostor. Ipak, obema školama najviše će značiti, kako kaže direktorka Baletske škole Sanja Vučurević, koncertna sala, koja će učenicima omogućiti više nastupa, a kulturnoj sceni Novog Sada pružiti bogatiji kulturni život i pristupačniji prostor za nezavisne umetnike.

– Gradnja nove zgrade svakako znači mnogo za obe škole, s obzirom na to da su se obe našle u problemu nakon vraćanja zgrada i Zakona o restituciji – kaže Sanja Vučurević. – Na teritoriji nekadašnje Jugoslavije niko, osim Slovenaca, nije namenski zidao Baletsku i Muzičku školu. Zbog toga, svima nama koji smo uključeni u projekat to predstavlja izazov. Najvažnija je koncertna dvorana, koju će koristiti obe škole, jer Novi Sad trenutno nema prostor gde bi naši učenici mogli što češće da izlaze na scenu i borave na njoj. Nova zgrada će, tako, rešiti mnoge naše probleme, počevši od organizacije događaja kao što su takmičenja ili koncerti povodom različitih praznika… Naravno, moći ćemo i mnogo više da sarađujemo s učenicima Muzičke škole, što je i osnovna ideja.

Baletska škola u Novom Sadu, koja pruža mogućnost za osnovno, ali i srednje obrazovanje, postoji od 1947. godine, a smeštena je u zgradi u Jevrejskoj ulici, koju iznajmljuje od Jevrejske opštine, a u kojoj su danas dosta stešnjeni. U gotovo sedamdeset godina postojanja, znatno se proširivala, te je 2003. godine Srednja baletska škola otvorila dva nova smera – za savremenu igru i za narodnu igru. Samim tim, broj učenika se povećao, kao i potreba za prostorom.

– Sve to, a najviše sluh Grada i Pokrajine, uticalo je na to da se krene u tako veliki projekat kao što je gradnja tog umetničkog centra – kaže Sanja Vučurević.

Ipak, dok se ne završe sve tri predviđene faze gradnje, koja bi trebalo da traje tri godine, učenici i nastavnici Baletske škole upućeni su na Srpsko narodno pozorište, koje im ustupa scenu u okviru dugogodišnje saradnje, a povremeno i Pozorište mladih. Ipak, Sanja Vučurević napominje da to nije dovoljno, niti omogućava budućim baletanima i balerinama sve potrebne uslove.

– Ako želimo da se baletska umetnost kod nas razvija i da idemo u korak s vremenom, moramo misliti i o prostoru gde će ta deca nastupati. Dogodine Baletska škola je domaćin Republičkog baletskog takmičenja, koje se održava svake dve godine. Ako nam nekim slučajem SNP ne ustupi malu scenu, u problemu smo. Radi se o najmanje 150 učesnika i inostranom žiriju, koji moraju imati odgovarajući prostor za smeštaj i za takmičarski program – naglašava  direktorka Baletske škole.

U novoj zgradi učenici će dobiti više baletskih sala i garderoba, kao i prostoriju gde će moći da sednu u pauzama i pojedu nešto, što je, imajući u vidu njihov zahtevan raspored, naročito srednjoškolaca koji su tu po ceo dan, veoma značajno. Kao kaže naša sagovornica, to neće biti klasična škola, te će u velikoj meri doprineti čitavoj okolini, a sam deo oko objekta biće kultivisan zelenilom i klupama, bez ograđenog školskog dvorišta te će taj prostor moći da koriste i stanari okolnih zgrada, kao i ostali sugrađani, a sportski tereni koji su tu stajali pre gradnje, biće vraćeni. Iako na istom placu, Sanja Vučurević kaže da će nove Baletska i Muzička škola ostati zasebne, povezane koncertnom dvoranom, te neće biti integrisanja u jednu veliku ustanovu. Novi prostor znači i nove mogućnosti te naša sagovornica kaže da je već u planu proširenje kapaciteta osnovne škole da bi se odatle mogao crpsti što bolji kvalitet za dalje školovanje. Više mesta za upis đaka u neki od tri postojeća srednjoškolska smera – klasičan balet, savremena igra i narodna igra – ostavlja se za neko vreme jer to, po rečima naše sagovornice, povlači mnogo drugih pitanja. 

D. Ristić

Imena koja treba zapamtiti

Protekla školska godina u novosadskoj Baletskoj školi bila je, po rečima direktorke Sanje Vučurević, jedna od najuspešnijih od 2011. godine, kada je doneta strategija o kvalitetnijem i ozbiljnijem radu sa đacima. Ove godine učenici i nastavnici pobrali su plodove svog rada te je Baletska škola u Novom Sadu na ovogodišnjem Republičkom takmičenju dobila čak 42 nagrade, od čega čak osam prvih. Među njima, četiri je laureata – Dejana Bajić i Katarina Zec sa Smera za klasični balet i Milica Mučibabić i Teodora Vujkov sa Smera za savremenu igru. Među prvonagrađenima bio je i talentovani osnovac Aleksa Žikić, koji je sada učenik prvog razreda Srednje baletske škole, na Smeru za klasični balet.

– Početkom jula, Aleksa je s Katarinom Zec i Dejanom Bajić išao i na veoma značajno međunarodno baletsko takmičenje u Zagreb, na kojem je bio izuzetno zapažen te je dobio dvonedeljnu stipendiju na Baletskoj akademiji u Budimpešti – kaže Sanja Vučurević. –Katarina Zec je osvojila treću nagradu, a Dejana Bajić diplomu za izuzetno učešće. Ti uspesi su i nama potvrda da se kvalitetno radi s decom.

 

Piše:
Pošaljite komentar