Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kompleti udžbenika od 7.000 do 17.000 dinara

08.08.2017. 08:36 09:01
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Polako se zahuktava sezona prodaje školskih knjiga pa je pravo vreme za roditelje da saznaju koliko će to opteretiti njihov buyet i gde mogu bez mnogo lutanja nabaviti sve što treba njihovim đacima.

Prosečna cena udžbenika je 700 dinara, a kompleti za niže razrede osnovne škole s radnim listovima koštaju 6.000 do 7.000 dinara, dok za više razrede treba izdvojiti od 15.000 do 17.000.

Ponudu za sve predmete u srednjoj školi zasad ima jedino Zavod za udžbenike u kojem gimnazijalci komplete plaćaju 9.000 do 10.000 dinara, a đaci stručnih škola nešto manje zbog skromnijeg broja knjiga.

"U našim dvema knjižarama, u Sremskoj 7 i u Ulici Matice srpske 21, prodaju se i naši uybenici i oni ostalih izdavača", kaže pomoćnica direktora prodaje Zavoda za udžbenike u Novom Sadu Dobrila Jovičić. Prema njenim rečima, da bi izašli kupcima u susret, nudimo plaćanje čekovima građana do šest meseci ili putem administrativne zabrane na tri meseca.

Građani se mogu učlaniti u Klub čitalaca i dobiti 10 odsto popusta. Sve što poruče putem imejla, stići će im na kućnu adresu, a troškove isporuke pokriće, kao i dosad, Zavod.

"U Klubu prosvetnih radnika imamo više od 12.000 članova, koji dobijaju 20 odsto rabata za Zavodove uybenike i 30 odsto za vanudžbeničku literaturu, što je ravno sajamskom popustu. Udžbenici su samo mali deo onoga što nudimo, iako smo po njima najpoznatiji- kaže Dobrila Jovičić.

Naša sagovornica tvrdi da njima, kao državnom izdavaču koji ove godine slavi 60 godina postojanja, prioritetni cilj nije da zarade već da deca savladaju bar osnovni korpus znanja da bi kasnije, u srednjoj školi, mogla to nadograditi.

"Ono što nemaju svi izdavači, a mi nudimo godinama, jesu uybenici za decu lako ometenu u razvoju i decu s posebnim potrebama, kao i školske knjige na jezicima svih nacionalnih manjina. Cene su jednake kao izdanja na srpskom. U pripremi je i nešto novo – udžbenici na hrvatskom i bunjevačkom, potrebni najviše Subotici, u kojoj postoji pet škola s nastavom na hrvatskom. Gde god možemo, izlazimo u susret. Za decu koja imaju poteškoća sa čitanjem nastavnici mogu zatražiti pojedinačno uvećan uybenik. Trenutno teku pripreme knjiga za decu u inkluziji", kazala je Dobrila Jovičić.

U Novom Sadu dobru ponudu izdavača udžbenika ima i knjižara „Solaris” na Spensu.

"Trenutno imamo „Klet”, „Novi Logos”, „Gerundijum”, „Eduku” i „Data status”", kaže Bojana Ćurguz iz „Solarisa” i dodaje da stižu još knjige BIGZ-a i Zavoda za udžbenike.

Od manjih izdavačkih kuća, koje nude udžbenike samo za poneke predmete, tu su „Krug”, „Infotehnika” i „Saznanje”. Za niže razrede, na prvom mestu po potražnji je „Klet”, a na drugom BIGZ i „Eduka”. Za više razrede ubedljivo „Novi Logos” i „Klet”.

Po komentarima kupaca, „Novi Logos” je popularan zato što ima dosta pratećih pomagala koja nastavnicima olakšavaju rad. Uz udžbenike, mogu nabaviti sve ono što bi možda sami morali da prave. Priručnike i dodatne vežbe traže čak i oni koji koriste školske knjige drugih izdavača. Dobro su pripremljeni. Za decu ometenu u razvoju ili đake u inkluziji nemamo udžbenike jer ih škole uglavnom same poručuju od izdavača. 

Jovan Tripković iz knjižare „Bulevar buks”, na Bulevaru oslobođenja 60, kaže da sarađuju sa svim izdavačima.

"Nudimo sve izdavače iz Srbije, doduše, još nije sve stiglo jer nemaju obezbeđene količine za ovu sezonu, a i mi nismo hteli da uzimamo jer nam predstoji selidba", kaže Tripković i dodaje da se najviše traže „Klet”, „Novi Logos”, „Kreativni centar”, Zavod za udžbenike i „Gerundijum”, ali on nema knjige za sve predmete. Od retko traženih imaju samo udžbenike na mađarskom koje su izdali „Kreativni centar” i „Klet”.

Savet svakog knjižara je da roditelji i đaci dođu sa spiskom na kojem su jasno navedeni autori knjiga i izdavači.


Dobra vest za one koji imaju od koga da ih naslede jeste da udžbenici nisu menjani od prošle godine, a kao takvi će se koristiti i sledeće.


GDE NABAVLJATE UDŽBENIKE?

Lana Gvozdenac, učenica:

– Knjige za sedmi razred, kao i za prethodne, nabavila sam preko škole. Razlog je jednostavan -  da bih izbegla gužve. Sad sam došla da dokupim nemu kartu, koja mi nedostaje.

Slađana Isakov, nezaposlena

– Već smo nabavili knjige za našeg trećaka. Kupili smo ih u knjižari prekoputa škole. Moram priznati da cene nisu niske. Ali, to je neminovan trošak, to se mora kupiti.

Milana Draganov, učenica:

– Otkad sam krenula u Srednju medicinsku školu, kupujem u knjižarama s polovnim knjigama. Druga solucija jeste da ih nabavim  od đaka iz prethodne generacije.

Aleksandra Marjanov, špediterka:

– Udžbenike za četvrti razred nabavili smo preko škole, u tri rate, na žiro račun „Logosa”. Kad sam ja išla u školu, čekalo se u redovima, a sada to nije slučaj.

S. Milačić

Piše:
Pošaljite komentar