Kolekcijom Ivanke Jevtović u Galeriji Matice srpske otvoren 11. „Serbia Fashion Week”
Izložba kroz koju je prikazana kolekcija visoke mode akademske slikarke Ivanke Jevtović „Sećanje, tuga i lepota” otvorena je u okviru projekta „Nasleđe u modi” u Galeriji Matice srpske, čime je počelo 11. izdanje „Serbia Fashion Week”-a.
Kolekcija je posvećena Milunki Savić, Nadeždi Petrović, Danici Jovanović i svim heroinama Prvog svetskog rata. Posetioci će u naredne dve nedelje u okviru stalne postavke Galerije Matice srpske „Slike velikih formata - svedočanstva epoha“ moći da pogledaju srpsku uniformu i mušku narodnu nošnju stilizovanu u ženski model visoke mode prikazane kroz viziju akademske slikarke i modne dizajnerke. Njene haljine krase ornamenti u obliku srca u dezenu i trodimenzionalnom asocijacijom na ordenje koja su inspirisana srednjovekovnim manastirima. Predstavljeno je devet haljina u crnoj boji i jedna u beloj, što je po rečima autorke kontrast u kom preovladava tuga. Pored ove kolekcije izloženi su i beli ramovi s vizantijskim srcima od pleksiglasa i rukom oslikanim motivima fresaka.
– Želela sam da se odužim našim srpskim heroinama i njihovim velikim delima koja su nam ostavili – objasnila je Ivanka Jevtović i dodala da je crna boja haljina simbolična, te da u toj crnini ima lepote, tradicije i izdržljivosti srpskog naroda, ali i da njima šalje poruku o rastrzanoj sudbini našeg naroda između rata i slobode.
Izložba je, inače, doprinos „Serbia Fashion Week”-a u obeležavanju stogodišnjice prisajedinjenja Vojvodine Srbiji, a prema rečima predsednice Nacionalne komore za modu Srbije i Srpske nedelje mode Svetlane Horvat, veoma je značajno što se i na ovaj način obeležava taj bitan datum.
– Veoma je bitno da se i kroz modu, koja je sastavni deo kreativnih industrija s jedne strane, a s druge strane je vrhunska umetnost i kroz vizuru jednog modnog dizajnera proslavi ovaj veliki jubilej – kazala je Svetlana Horvat. – Ideja o izložbi potekla je od Ivanke Jevtović, koja je napravila kolekciju i prikazala je nekoliko puta – u Parizu a potom i u Srbiji, a onda sam je zamolila da s obzirom na to da mi ovde slavimo sto godina od prisajedinjenja Vojvodine Srbiji, svoje radove pokaže i Novosađanima. Hteli smo da na taj način svečano otvorimo ovogodišnje izdanje Srpske nedelje mode i priključimo se toj velikoj proslavi.
Izložbu je uveličao nastup gudačkog kvarteta „Arsa Longa", a sam naziv kolekcije upućuje na poruku da se ne sme zaboraviti čime su nas sve srpske heroine zadužile, kolika je njihova lepota i veličina bila i koliku su žrtvu podnele boreći se za naš narod. Ona je deo dugogodišnje saradnje Srpske nedelje mode i Galerije Matice srpske, čija je upravnica Tijana Palkovljević Bugarski rekla da veruju u spoj nasleđa i kreativnih industrija, odnosno, u ovom slučaju mode.
– Sarađujemo sa „Serbia Fashion Week”-om jer verujemo da ono što mi čuvamo i ono što jeste naša zbirka i naš osnovni posao, može i treba da bude inspiracija savremenim umetnicima i modnim dizajnerima da stvaraju nova dela i nove kreacije – naglasila je Tijana Palkovljević Bugarski. – Ovoga puta smo se spojili oko jubileja i u Novom Sadu i u čitavoj državi, a koji je autorka izložbe lepo prikazala i u ovim kreacijama i posvetila ih čuvenim srpskim slikarkama čija dela mi trenutno prikazujemo na izložbi „Percepcije. Žena po meri društva”.
Projekat Nacionalne komore za modu Srbije i Galerije Matice srpske počeo je pre godinu i po, kada je potvrđeno da su vrata te institucije kulture otvorena modnim dizajnerima i da moda jeste umetnost. Srpska nedelja mode ove godine svoj program predstavlja i u dvorcu Eđšeg, u kom će se večeras od 18 časova predstaviti mladi dizajneri u okviru „New Now – The Future of Art and Design” takmičenja. Revijalni deo tradicionalno je rezervisan za Novosadski sajam, gde će od petka do nedelje svoje kolekcije predstaviti brojni srpski i inostrani dizajneri.
V. Bijelić