Kisač uskoro slavi 250 godina postojanja
Kisač naredne godine očekuje lep jubilej – proslava 250 godina od postanka naselja. Kako je za “Dnevnik” rekao predsednik saveta Mesne zajednice “Kisač” Jan Vozar, zabeleženo je da su se 1773. godine u Kisač doselili Slovaci iz Slovačke.
– Kisač ima oko 5.400 stanovnika, između 1.500 i 1.700 domaćinstava, a nešto više od 2.000 kuća – rekao je Vozar za naš list. – Nažalost, dosta je praznih kuća u kojima niko ne živi, pošto mladi pretežno odlaze u zapadne zemlje da osiguraju bolju egzistenciju.
Među Kisačanima najviše je Slovaka, oko 75 odsto. Oni svoju kulturu pažljivo čuvaju, što kroz folklor i tradiciju u Kulturnom centru “Kisač”, što umetnošću u Slovačkom domu. Ipak, centar zbivanja je i dalje Novi Sad, koji je od Kisača udaljen oko 15 kilometara, te u samom selu nema mnogo sadržaja za omladinu.
– Objekat u kom su mladi pravili zabave se renovira, zamenili smo krov, fasadu, prozore i vrata, a nadamo se da će se sledeće godine, prema projektu, raditi i unutrašnjost, to bi dalo mogućnost mladima da se organizuju i zabave, a značilo bi i celom selu – istakao je Vozar. – Imamo dosta sportskih sadržaja za mlade, fudbalski i streljački klub, slovački folklor, a želja nam je i da sredimo bivšu školu u naselju Tankosićevo u Kisaču, da bi srpski ansambl “Vuk Karayić” mogao da radi, jer smatram da ima dece koja su zainteresovana za to.
Prema rečima našeg sagovornika, slovački i srpski običaji u Kisaču se prožimaju, dosta je i mešovitih brakova, a odlični odnosi između Slovaka i Srba najviše se vide u poznavanju jezika jednih i drugih, gde je skoro nemoguće uočiti akcenat. Meštani se pretežno bave poljoprivredom, a u novije vreme i voćarstvom. Okupljeni oko zadruge koja dobro funkcioniše, mladi su se odnedavno posvetili proizvodnji i preradi voća.
Što se tiče uređenja Kisača, planovi se samo nižu. Vozar je pobornik ideje izmeštanja spomenika iz centra Kisača kako bi se tu napravio kružni tok, s tim da bi spomenik bio pomeren samo niže niz ulicu, a pritom bi bio i obnovljen, budući da je zub vremena uzeo svoje. Ta ideja dala je prostora novoj – da se oko spomenika napravi park, fontana i prostor za odmor i porodicu. Predlog o uređenju retenzije na ulasku u selo je poslat Gradskoj upravi za građevinsko zemljište i investicije.
Dogovor kuću čuva
– Pored Kisača će prolaziti brza pruga, radi se nadvožnjak, a zajedno sa JP “Urbanizam” i Gradskom upravom za građevinsko zemljište i investicije smo izmenili taj projekat i zaštitili meštane Masarikove ulice – rekao je Vozar. – Kuće od naboja ne bi izdržale vibracije i na ovaj način smo ih, praktično, spasili.
Još jedan nadvožnjak će biti izgrađen u naselju Tankosićevo u Kisaču, kojim će prugu prelaziti traktori i druga poljopivredna mehanizacija, dok će podvožnjak u Janošikovoj ulici biti napravljen za prolaz biciklista, motociklista i pešaka.
Vozar je objasnio da bi se prostor mogao očistiti i urediti, napraviti ribnjak, te bi to bilo još jedno zgodno mesto za porodicu, ali i ribare iz Kisača i okolnih mesta. Postoji i plan za renoviranje zgrade Mesne zajednice “Kisač”, koja je stara više od veka, a na taj način bi i kisačko Likovno-umetničko društvo dobilo svoje prostorije. Gradi se i kanalizaciona mreža, i to oko 34 kilometra, a za sada je urađeno oko 70 odsto mreže, kaže Vozar.
– Zaista smo zadovoljni radovima, nisu ih prekidali do sada, uprkos vremenskim uslovima. Radnici su ozbiljni i očekujemo da će prva faza, primarni deo, biti završen do maja – rekao je Jan i najavio da domaćinstva treba da počnu da se priključuju na kanalizacionu mrežu u junu 2023. godine, te da će do tada imati više podataka o zainteresovanosti meštana i ceni prikljčka.
Ipak, iz Mesne zajednice apeluju da se što više Kisačana priključi na mrežu, budući da je zemljište kontaminirano. Kako je naš sagovornik objasnio, svako domaćinstvo u Kisaču ima barem jednu septičku jamu, a neko i više, zbog čega je zasićenost terena velika, što ugrožava i podzemne vode.
D. Andulajević
Foto: S. Šušnjević