Jugoslovenski karikaturisti na jednom mestu
Devet meseci nakon prvog toma knjige Gorana Maravića „Dva veka karikature na prostorima Jugoslavije“, u Svečanoj sali Karlovačke gimnazije predstavljen je i drugi, koja zbog pristupa temi i obima, ima odlike antologije, enciklopedije ili pak leksikona.
S drugim tomom, u kojem je pažnju posvetio karikaturistima od 1944. do 1999. godine, Maravić je predstavio blizu 1.000 stvaralaca i 3.200 njihovih karikatura, te oko 600 šaljivih časopisa, što je samo mali deo onoga što je tokom četrdesetogodišnjeg istraživačkog rada sakupio.
Rad na knjizi, po Maravićevim rečima, trajao je deset godina i iziskivao mnogo truda i traganja za karikaturistima na prostorima nekadašnje Jugoslavije. Paradoksalno je, po mišljenju Mladena Buluta iz Društva novinara Vojvodne, koje je izdavač dela, da je Maravićeva knjiga ugledala svetlost dana u vreme koje nije blagonaklono prema karikaturi. Sam autor se složio s tom ocenom, rekavši da taj vid umetnosti gubi bitku i da je to posledica toga što je sve postalo karikatura.
Na promociji 27. septembra učestvovao je, osim autora i Buluta, i kolekcionar Nikola Marinković, dok je u muzičkom delu programa nastupila operska umetnica Senka Nedeljković Soldatović uz klavirsku pratnju Sonje Mušikić. Izdavanje knjige pomogli su Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama, Gradska uprava za kulturu Novog Sada, Eparhija sremska i drugi.
Zorica Milosavljević