Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Jubilarni 20. susret dece iz dijaspore i matice u Sremskim Karlovcima

06.07.2016. 19:15 13:33
Piše:

Letnji obrazovni kamp u Sremskim Karlovcima ove godine održava se 20. put, a u njemu od 3. do 11. jula

boravi dvadesetoro mladih Srba iz inostranstva. Reč je o deci između 12 i 16 godina iz Austrije, Švajcarske, Rumunije, BiH, odnosno Republike Srpske, koja u organizaciji Kreativnog kluba „Eduko” kroz ambijentalnu nastavu i u direktnom kontaktu s izvorištem srpske istorije i kulture, kakvo su Sremski Karlovci, izučavaju svoju prošlost, običaje i jezik. S njima vreme provode i karlovačka deca, a jedan od vodiča-domaćina je i najbolji đak Bogoslovije „Sveti Arsenije” Veljko Birač.       Smešteni su u Ekološkom centru „Radulovački”, gde pre podne imaju predavanja iz srpskog jezika i istorije. Poslepodneva su rezrvisana za razne radionice, koje, između ostalog, imaju funkciju njihove međusobne homogenizacije i boljeg upoznavanja. Osim toga, program predviđa obilazak Sremskih Karlovaca, Stražilova, Novog Sada, izlete u Kovilj, Idvor, Titel, Kovačicu. Nisu zapostavljene ni fizičke aktivnosti.

– Ove godine u okviru edukativnih, kreativnih i rekreativnih radionica obeležavamo 160 godina od rođenja Nikole Tesle – kaže projekt-menayer Časlav Kalinić. – To je nit koja se provlači kroz sve aktivnosti. Osim toga, pažnju posvećujemo i nekim drugim našim naučnicima, kao što su Mileva Marić Ajnštajn i Mihajlo Pupin. Pošto je ovo digitalna generacija, vrlo je bitno da znaju da su neki naši naučnici izuzetno zaslužni za to što oni sada koriste.

Ovogodišnji kamp protiče i u znaku sopstvenog jubileja – dve decenije od prvog susreta dece iz dijaspore i matice. Počev od Male škole srpske kulture 1996. do Letnjeg obrazovnog kampa, kakav je danas, kroz njega je do sada prošlo više od 1.100 dece iz dijaspore. To je prilika za sumiranje rezultata i efekata, od kojih su najveći, po mišljenju koordinatorke projekta Draginje Kalinić, to što se nekadašnji polaznici stalno vraćaju u Karlovce.

– Tokom boravka u kampu oni uspostavljaju vezu s Karlovcima i posle nekoliko godina ona se probudi i požele ponovo da dođu – kaže Draginja Kalinić. – Mislim da im mi podstičemo identitet, spoznaju ko su i šta su, drugim rečima, budimo u njima iskru nacionalne pripadnosti. Najveća potvrda toga  je broj dosadašnjih učesnika i dolazaka u Karlovce da pohađaju Gimnaziju, Bogosloviju, studije u Novom Sadu. U ovoj jubilarnoj godini, imamo polaznicu koja je u dva navrata bila u kampu, pre 15, odnosno 16 godina,  a sada zajedno sa sinom, koji je stasao da sam bude polaznik, boravi ponovo s nama.

Da je tako kako kaže koordinatorka projekta, svedoči i pomenuta polaznica dvaju kampova Jasna Karagić iz Beča. Kako kaže, iz kampa je ponela najlepše utiske i, želeći da to isto doživi i njen jedanaestogodišnji sin David, dovela ga je u Karlovce.

– Osećam se kao da sam ponovo polaznik – priča Jasna Karagić. – Kad sam kročila u Bogosloviju, gde smo mi nekada spavali, setila sam se svih doživljaja i emocije su se opet vratile. Kad god sam u Srbiji, dođem u Karlovce. Kad uđem u Sabornu crkvu, prisetim se uvek kako sam šapnula Draginji Kalinić „Draga, kada se budem udavala, biće to ovde”. Tako je i bilo. Zbog toga što sam ponela najlepše utiske s ovog kampa, suprug i ja smo odlučili da se venčamo u Karlovcima i tu krstimo sina. Želeli smo  da i David dođe ovde i oseti to što i ja, nauči nešto više o srpskom narodu i istoriji i da zavoli Karlovce.

Treću godinu zaredom u kamp dolaze mladi Srbi iz Berna u Švajcarskoj s profesorkom Jelenom Mitrović, koja im predaje srpski jezik i istoriju u tamošnjoj srpskoj dopunskoj školi, a svake godine sve ih je više.

– Drago mi je što su moji đaci zainteresovani za dolazak – ističe profesorka Mitrović. – Nisu mogli da dočekaju da dođu. Oni, jednostavno, „žive“ sve ovo i kada prođe nedelju dana, koliko traje kamp, greje ih ta vatra dugo i raduju se novom susretu. Savremene tehnologije im omogućuju da se povežu preko „Fejsbuka” i svih drugih društvenih mreža i stalno su  u kontaktu i žive kao jedna mala zajednica kada sve ovo prođe. Sviđaju mi se teme kampa, oni ovde imaju vremena i za druženje, odmor, sport.

Gost na završnoj večeri u subotu biće i Švajcarac, istoričar Simon Delembah, koji, po rečima profesorke Mitrović, obožava Karlovce i smatra ih najlepšim mestom u Srbiji i dovodi svoje roditelje da se uvere u to.

Jelena Mitrović je i predsednica Udruženja „Mileva Marić Ajnštajn” u Bernu, koje neguje kulturno stvaralaštvo mladih i nauku, i lik te naše naučnice. Koliko je važno da, kako kaže profesorka iz Švajcarske, živeći u stranoj sredini pričamo o sebi, toliko je bitno da i strance upoznamo s našom kulturom, naukom i umetnošću.

Ovogodišnji kamp pomogli su Skupština opštine Sremski Karlovci, Eparhija sremska, Crkva Svetog Nikolaja u Sremskim Karlovcima, kao i donatori iz Švajcarske, Austrije i Saveza Srba u Rumuniji.

Z. Milosavljević

Foto: „Eduko” i F. Bakić

Piše:
Pošaljite komentar