Jačanje pripadnosti zajednici naroda Starog kontinenta
U Sremskim Karlovcima, Erdutu iz Hrvatske, Doboju iz Bosne i Hrcegovine, Danilovgradu iz Crne Gore i Novom Mestu iz Slovenije u toku je realizacija projekta „Putevima Evropske unije”
iz programa „Evropa za građane i građanke”. To je jedini projekat iz tog programa koji je odobren u regionu. Tim projektom, u kojem učestvuju opštine iz pet republika nekadašnje Jugoslavije, teži se jačanju osećaja pripadnosti EU među sadašnjim i budućim građanima EU u balkanskim zemljama, podizanju nivoa informisanosti i znanja o EU i pravima evropskih građana, promociji interkulturalnog dijaloga, međusobnog razumevanja i volonterstva na teritoriji EU.
Nosioci projekta u svim partnerskim državama su predstavnici opština i civilnog sektora, a u slučaju Sremskih Karlovaca je to, osim lokalne samouprave, Udruženje građana 1245.
Opština Erdut je vodeći partner. Nakon sastanka početkom septembra, počeće realizacija zacrtanih aktivnosti u svakoj od zemalja-učesnica koje će se odvijati određenom dinamikom koju je vodeći partner precizirao.
Prvi u tom nizu događaja, i praktično i otvaranja projekta, biće u Sremskim Karlovcima između 9. i 11. decembra. Tokom tog skupa Karlovci će biti domaćin za 32 gostiju, po osam u grupi iz četiri države. Svaku od tih grupa činiće predstavnici civilnog i javnog sektora te mladi do 30 godina. Ideja je da se oni upoznaju s vršnjacima i partnerima u drugim zemljama i nakon tog projekta to bude njihova osnova za dalju saradnju i druge projekte.
Na decembarskom skupu u Karlovcima realizovaće se radionice čije teme su „Koja prava imam kao evropski građanin?”, „Migrantska kriza”, „Putovanje unutar teritorije Evropske unije”, „Pravo na boravak – pravo na rad”, „Vaša socijala i politička prava”, „Dijalog s građanima” i „Povelja o temeljnim pravima i službama bepslatne pravne pomoći”. Istovremeno, Karlovci kao domaćin imaju obavezu da za sve učesnike prirede kulturni program s tradicionalnim elementima koji ih na najbolji način reprezentuju u očima gostiju. Ta obaveza važi za sve partnerske zemlje.
Završni skup biće u Novom Mestu u Sloveniji u trajanju od pet dana. Biće u formi omladinskog kampa.
Ukupna vrednost projekta je 105.000 evra. Iz te sume biće finansirane sve aktivnosti. Uloga partnera u svakoj od pomenutih sredina je jednaka: svako od njih treba da uključi odgovarajući broj građana u rad radionica, kao i kadar koji je u stanju da stručno vodi radionice.
Jedini projektom definisan uslov jeste da u aktivnosti budu uključeni mladi ispod 30 godina, kako na domaćem terenu, tako i prilikom gotovanja u partnerskim opštinama. Finansijer je Evropska unija, a pojekat traje do 30. novembra sledeće godine.
Z. Milosavljević