Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Izložba 75 godina od oslobođenja Novog Sada u Istorijskom arhivu grada

23.10.2019. 11:45 11:54
Piše:
Foto: Arhivska fotografija

Povodom obeležavanja 75 godina od oslobođenja Novog Sada od gotovo četvorogodišnje okupacije tokom Drugog svetskog rata, Istorijski arhiv grada Novog Sada priredio je, zajedno s Muzejom grada, izložbu koja se bavi tim značajnim datumom u istoriji razvoja Srpske Atine.

Fokus izložbe pod nazivom „75 godina od oslobođenja Novog Sada” je upravo na 22. i 23. oktobru 1944. godine, kada je Drugi bataljon Novosadskog partizanskog odreda postavio zastavu na Gradsku kuću, čime je obeležen kraj okupacije grada. Ta postavka kroz 13 panoa prikazuje svedočenja i sećanja ratnih komandanata Vojvođanske brigade, ali i fotografije i ostala dokumenta koja govore o tom događaju, kao i oružje iz tog perioda.

Četvorogodišnja okupacija Novog Sada i borba njegovih građana za slobodu praćeni su velikim gubicima u životima i ogromnom materijalnom štetom. Poginulo je više od 550 učesnika NOB-a, od toga u oružanim jedinicama 200, u pozadini 35, obešenih i streljanih bilo je 67, ubijenih na isleđenju sedmoro, umrlih u zatvorima i logorima 239. Prilikom ulaska okupatora, zloglasne racije u januaru 1942. godine, u logorima u zemlji ili van nje, na prinudnom radu i mobilisanih, izgubilo je život više od pet hiljada stanovnika Novog Sada svih uzrasta, oba pola, različitih nacionalnosti, pretežno Srba i Jevreja.

Zahvaljujući profesoru dr Slobodanu Bjelici došli smo do jednog važnog podatka, koji nam govori o desantu Dunavske rečne flotile, odnosno njenih marinaca, u podnevnim časovima 22. oktobra 1944. na Novi Sad. Taj desant je predvodio jedan od najinteresantnijih likova te vojne jedinice Viktor Andrejevič Kaldanov (Petar Đurđev)

Ta sumorna statistika govori da je gotovo svaki deseti stanovnik Novog Sada položio život za slobodu svoga grada i svoje zemlje.

– Kako je kazao prota Olimpije Popović, očekivala se možda i osveta za sve ono što je Novi Sad prošao u toku tri i po godine okupacije, međutim, Novosađani su se izdigli duhom, kao i 1918. godine, i na izložbi vidimo scene tog velikog narodnog slavlja, koje je trajalo danima jer je sloboda dugo snevana – kazao je  direktor Istorijsdkog arhiva Novog sada Petar Đurđev. – Zahvaljujući profesoru dr Slobodanu Bjelici došli smo do jednog važnog podatka, koji nam govori o desantu Dunavske  rečne flotile, odnosno njenih marinaca, u podnevnim časovima 22. oktobra 1944. na Novi Sad. Taj desant je predvodio jedan od najinteresantnijih likova te vojne jedinice Viktor Andrejevič Kaldanov. On je, po svedočenju, s osam svojih mornara i pet jugoslovenskih dobrovoljaca stigao na pristanište i na prepad napao poslednje nemačke jedinice. Oni su uzeli veliki ratni plen i stigli u Novi Sad, i rekli da je sloboda stigla.


Fotografije evocirale uspomene

Na otvaranju izložbe svoje uspomene na oslobođenja evocirao je prof. dr Milan Runić, koji je, kako nam je objasnio, u vreme kraja Drugog svetskog rata bio u 51. tenkovskoj diviziji Crvene armije, a nakon toga prešao u Devetu vojvođansku brigadu jer nije želeo da ide s Rusima.

– Sve te ljude sa slika sam znao, a čini mi se da su oni zaboravljeni – naglasio je Runić, i dodao da bi bilo dobro da se prisetimo i bitaka na Batini, Bolmanske i Virovitičke jer su u njima, kako je rekao, izginuli Vojvođani, a danas se o tome slabo govori.


Petar Đurđev dodaje da je jedan od važnih izvora i svedočenje prote Alimpija Popovića, prvog predsednika mesnog Narodnooslobodilačkog odbora, koje detaljno prenosi njegovo sećanje o nedelji, 22. oktobra. Po tom svedočenju, kaže Đurđev, istog dana su se nakon 15 časova tukle poslednje neprijateljske jedinice, odnosno oko 500 mađarskih i 400 nemačkih vojnika, te je došlo do miniranja mosta koji je povezivao Bačku i Srem, a nakon toga je otpočelo slavlje i preuzimanje vlasti. 

General Kosta Nađ je ovako govorio o oslobođenju: „Od naših jedinica u Novi Sad, napušten od neprijatelja, prve su stigle čete Novosadskog partizanskog odreda: u grad su ušle već u zoru 23. oktobra”

– Taj datum predstavlja prekretnicu u istoriji Novog Sada posle surove okupacije koja je dovela i do velikog demografskog pada i snažnog ekonomskog nazadovanja – naglasio je direktor Istorijskog arhiva grada Novog Sada. – Srpska Atina je posle Drugog svetskog rata doživela veliki napredak i razvoj i upravo zbog toga uzimamo nepobitnu činjenicu da je sloboda donela ogroman napredak svima koji su živeli u gradu, a u istoriji su ostale brojne teme i dileme o tome ko je tačno prvi ušao u grad Novi Sad i upravo zbog toga smo danas iskazali sećanja vojnih komandanata 18, 12. i 7. vojvođanske brigade, generala Koste Nađa, kao i sovjetskih izvora. Zahvaljujući istraživanjima profesora Alekseja Timofejeva, došli smo do podatka da su hrabri sovjetski mornari oslobodili Novi Sad već 22. oktobra. Naime, Timofejev piše: „Izviđačka grupa marinaca Dunavske flotile pod komandom iskusnog diverzanta Viktora Kalganova, zvanog Brada, 22. oktobra 1944. ušla je u Novi Sad. Evo kako je taj poduhvat opisao kapetan bojnog broda Arkadij Sverdlov, načelnik štaba Dunavske flotile: ’iznenađujuće lako zauzeli smo dunavski gradić Novi-Sad. Tamo je bio izbačen manji izviđački desant – osam marinaca i pet Jugoslovena-dobrovoljaca pod komandom poručnika korvete V. A. Kalganova. Zajedno s izviđačima se iskrcao i saradnik našeg štaba poručnik fregate G. K. Čepižni. Kada su se upoznali sa situacijom, izviđači su zaključili da Nemaca ima malo i da su oni uglavnom kod pristaništa. Marinci su odlučili da napadnu. Iznenadni juriš je zapanjio neprijatelja. Preživeli Nemci požurili su na čamce i pobegli. Ostavivši drugove Jugoslovene da čuvaju barže s vojnom opremom koje je ostavio neprijatelj, marinci su ušli u grad. Kalganov i Čepižni su se obratili okupljenim građanima i rekli su im: Grad je slobodan, fašisti ovde više neće doći’.”


Batinska bitka

– Često konfuzna i vremenski neujednačena sećanja učesnika oslobođenja ne treba previše da nas bune – ističe Đurđev. – Novi Sad je bio prolazna stanica u daljem gonjenju neprijatelja. Sovjetske i naše trupe su se spremale za jednu od najvećih bitaka Drugog svetskog rata u toku trajanja NOB-a na prostoru Jugoslavije, Batinsku bitku. Izneta svedočanstva nikako ne umanjuju značaj borbe i žrtve koje su borci dali u cilju oslobođenja Jugoslavije, tako da nas i danas, posle 75 godina, podsećaju na to kolika je cena slobode.


Prota Alimpija Popovića, prvi predsednik Mesnog narodno-oslobodilačkog odbora Novog Sada, se ovako prisećao 22. oktobra 1944. godine: „Već kroz jedan sat (oko 16 časova) počeli su prolaziti mladi partizani u grupama po desetak s raznovrsnim oružjem, uglavnom su to bili malo stariji pioniri oko 15-16 godina. Koračali su važno i bili ozbiljni, kličući slobodi i smrt fašizmu. U tome je stigao i čika Milan, po koga smo poručili, a nešto kasnije i Ratko, koji nam ukratko reče da se ujutro sastanemo kod dra Moča u 7 sati, pa se oprosti od nas i ode...

„Igralo se i pevalo (na centralnom gradskom trgu) do iznemoglosti a igrali su i oni koji su pretili da će zubima klati kada dođe sloboda. Mesto krvave osvete oni su razdragano igrali i pevali. To i takvo veselje je trajalo nekoliko dana. Najednom se začuše iz Glavne ulice od Vladičanskog dvora poklici i salve od pušaka. Najednom presta muzika i klicanje, a oni koji su bili kod Tanuryićeve palate i koji su prvi ugledali jedan tenk, sav isprepletan platnom i okićen peškirima, prepun mladića i devojaka, a za ovim još jedan isto tako okićen platnom, cvećem i našom omladinom, nastao je pravi delirijum od oduševljenja, sreće i radosti. Glavna ulica, ceo trg, kao i Bulevar, bio je prepun naroda. Tenkovi su polagano mileli da ne bi koga pregazili, i zaokrenuli u Bulevar. Kasnije sam čuo da su ih zaustavili pred bifeom u Tanuryićevoj palati. Ušli su u bife i, navodno, od silnih grljenja i ljubljenja, jer je svako želeo da se s tenkistima pozdravi i izljubi, ni baćuške nisu uspeli da popiju nijednu votku niti pojedu šta im se iznelo. Taj doček zaista će ostati svima – nezaboravan.”


Izložba do 22. novembra

Izložba se može pogledati besplatno sve do 22. novembra radnim danima od 7 do 19 časova u Istorijskom arhivu grada Novog Sada, Filipa Višnjića 2a. Po rečima direktora te institucije Petra Đurđeva, najlepša poruka izložbe je u tome što prikazana građa govori o narodnom slavlju koje se nakon oslobođenja grada dogodilo.


General Kosta Nađ je ovako govorio o oslobođenju: „Od naših jedinica) u Novi Sad, napušten od neprijatelja, prve su stigle čete Novosadskog partizanskog odreda: u grad su ušle već u zoru 23. oktobra, praćene, kako smo obavešteni, velikom povorkom razdraganog i oduševljenog naroda. Toga dana u grad su ušle i neke jedinice 12. brigade, a zatim i prethodnica 75. sovjetskog korpusa.”

V. Bijelić

Piše:
Pošaljite komentar