Istinom i znanjem o Holokaustu
– Bitno je da se zna šta se desilo tokom Holokausta, to je deo naše evropske istorije, a on se zaista desio u svim mestima – naglasila je menadžerka međunarodnog projekta
„Eskalacija u Holokaust: od streljačkih vodova do gasnog kamiona – dve faze razbuktavanja Holokausta u Srbiji” Nevena Bajalica na jučerašnjoj finalnoj konferenciji u Istorijskom arhivu grada Novog Sada. – Treba na evropskom nivou da učimo decu da smo deo te priče. Ono što radimo mi u Srbiji, radi se i u Evropi. U Holandiji se od osamdesetih godina prošlog veka sve više obeležava Holokaust i uči o njemu. Međutim, i kod njih u školama, kao i ovde, imaju jedan ili dva časa na tu temu. Više se uči u muzejima i dobro je da koristimo sve vannastavne mogućnosti koje imamo.
Projekat je pokrenut na inicijativu Istorijskog arhiva Beograda, a partneri su Centar za istraživanje i edukaciju o Holokaustu iz Beograda, nevladina organizacija „Teraforming” iz Stokholma, Holandski institut za istraživanje rata, Holokausta i genocida NIOD iz Amsterdama, Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci iz Hrvatske, kao i Istorijski arhiv Grada Novog Sada. Otkako je prošle godine počela realizacija projekta, konferencije su održane u Beogradu, Nišu, Kragujevcu, Amsterdamu, Stokholmu i poslednja u Novom Sadu. Na taj način obeležena je i 75. godišnjica Novosadske racije, koja se, doduše, ne spominje u projektu, ali o kojoj je na jučerašnjem događaju bilo reči.
Projekat finansira Obrazovna, audio-vizuelna i kulturna izvršna agencija (EACEA) Evropske komisije kroz program „Evropa za građane – aktivno sećanje na Evropu”. Jedan od produkata projekta je i putujuća izložba „Oktobar 1941”, koja je svojevrsna baza podataka Holokausta u logoru Sajmište u Beogradu, uz edukativno-nastavni materijal i onlajn prezentaciju koja je dostupna na sajtu ester.rs. Izložba obuhvata oko 5.000 imena žena i dece nastradale u Holokaustu.
– Grad Novi Sad i Gradsko veće za kulturu podržavaju ovu manifestaciju, kao što smo i pre dva dana obeležili godišnjicu Novosadske racije – rekao je član Veća Dalibor Rožić. – Bitno je to da struka iznese svoje mišljenje jer samo istina i znanje mogu preduprediti ponovo stvaranje nasilja.
S njim se slaže i direktor Istorijskog arhiva Grada Novog Sada Petar Đurđev, koji je počastvovan što je domaćin konferencije, ističući da je Novosadska racija dramatično pitanje iz naše istorije. Kako je naveo, naši istraživači su ostvarili zavidne rezultate o tome šta se zaista desilo na ovim prostorima tokom januara 1942. godine.
L. Radlovački