I vakcinisani mogu da daju krv
Povodom Nacionalnog dana davalaca krv i smanjenih zaliha krvi, posebno nulte i krvnih grupa sa negativnim Rh faktorom, juče je u centru Novog Sada održana vanredna akcija davanja krvi u transfuziomobilu u saradnji Crvenog krsta Novog Sada i Zavoda za tranfuziju krvi Vojvodine.
Kako je doktorica medicine u ovom Zavodu Milana Beronja objasnila, u narednom periodu očekuju se povećane potrebe za krvi, s obzirom na to da se planira i početak redovnog programa u hirurgiji, a da svakako postoje i pacijenti koji se leče od malignih i hematoloških oboljenja.
– Iza nas se nalaze praznici koje smo proveli radno, ali smo zalihe za to vreme uspeli da održimo stabilnim, ali da bi to bilo tako i u budućnosti, apelujemo na sve dobrovoljne davaoce krvi da se odazovu u što većem broju kako bismo uspeli da obezbedimo krv za sve naše pacijente – istakla je Beronja. – Naravno da osobe koje su primile vakcinu mogu da daju krv, pa za “Sinofarm” i “Fajzer”, davanje krvi ne mora da se odlaže, iako se savetuje da se nakon vakcinacije sačeka jedan do dva dana da se vidi da li će biti neke reakcije na vakcinu, kako bi se odložilo davanje krvi.
Doktorica Beronja naglasila je da se za osobe koje su primile “Sputnjik” ili “Astrazeneka vakcinu”, davanje krvi odlaže za 14 dana ukoliko nije bilo nikakve reakcije na vakcinu.
Svi dobrovoljni davaoci krvi koji su stariji od 18, a mlađi od 65 godina, a da nemaju neku hronično oboljenje, mogu da daju krv, te svako ko se oseća dobro i smatra da je zdrav je potencijalni kandidat. Iz Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine poručili su da jedno davanje krvi može da spasi tri života.
– Prilikom dolaska da se da krv, popunjava se upitnik, nakon čega se proveravaju vrednosti hemoglobina u krvi i sledi lekarski pregled, na kojem se uzima jedna kraća anamneza, meri se pritisak i slušaju srce i pluća, na osnovu čega se procenjuje da li osoba može dati krv ili ne – objasnila je Milana Beronja. – Postoje i stanja kod kojih osobe trajno mogu biti odbijene, ali im se, naravno, objasni iz kojih je to razloga, a ukoliko će biti odbijene u tom danu, kaže im se kada je sledeći put kad mogu da daju krv.
Tranfuziomobil će se danas i sutra nalaziti na Studentskom trgu od 10 do 13 časova, dok će u centru Novog Sada transfuziomobil ponovo biti u petak od 11 do 17 časova. Radno vreme Zavoda za transfuziju, Hajduk Veljkova 9a, radnim danima je od 7 do 14 časova, a utorkom od 7 do 18 časova, dok svake prve subote u mesecu Zavod radi od 8 do 12 časova.
– Dao sam krv sedam puta do sada, a na to sam se odlučio jer je moj pokojni otac bio dobrovoljni davalac krvi više od 100 puta i samim tim je ta navika još u srednjoj školi prešla na mene – rekao je Nebojša Urošević, koji je juče i sam dao krv.
Zorica Bjelić iz Zavoda za transfuziju krvi Vojvodine podsetila je da je kontinuirano snabdevanje komponentama krvi neophodno kako bi u svakom trenutku bilo dovoljno krvi na zalihama za hitne i vanredne situacije, vitalno ugrožene pacijente, terapiju onkoloških pacijenata i planirane hirurške intervencije.
D. Andulajević
Foto: F. Bakić
Veliko srce Branka Nikolića
Novosađanin Branko Nikolić više od sto puta dao je krv i, kako s ponosom objašnjava, pridruženi je član eminentnog Kluba dobrovoljnih davalaca “100”. Veliko srce i humanost pokazivao je od rane mladosti.
- Imam 77 godina, a krv sam počeo da dajem sredinom svojih dvadesetih godina - navodi Nikolić. - Bio sam izviđački prednjak i neko vreme predsednik Izviđača Novog Sada, pa smo često i na akcijama van grada davali krv, a pošto sam bio predsednik činio sam to prvi, kao primer mlađim kolegama. Inače sam radio kao prosvetni radnik u OŠ “Đorđe Natošević”, gde sam predavao tehničko obrazovanje. Osim toga, iz hobija sam počeo da pravim zastave za izviđače, a napravio sam i jednu s grbom dobrovoljnih davalaca krvi. Taj klub se, inače, nalazi na Telepu i mi se, bez obzira što zbog godina više ne možemo da dajemo krv, u mesnoj zajednici okupljamo jednom ili dva puta godišnje.
J. V.