GRADONAČELNIK MILAN ĐURIĆ ZA „DNEVNIK” Velika imena posluju kod nas, NOVI SAD JE NA INVESTICIONOJ MAPI SVETA
- Naš cilj je da površinu u radnoj zoni Kać popunimo do poslednjeg kvadrata - rekao je u razgovoru za „Dnevnik” gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić. Skupština Grada donela je odluku o izradi izmena i dopuna Prostornog plana Grada Novog Sada, odnosno lokaliteta Radne zone u Kaću, južno od Zrenjaninskog puta. To je lokalitet u kom već posluju neka od velikih imena.
- Radna zona Kać predstavlja značajan prostorni potencijal za razvoj poslovnih sadržaja značajnih ne samo za Kać, nego za čitav Novi Sad, ali i šire. Primarni cilj jeste definisanje novih površina namenjenih poslovanju, a u skladu sa potrebama korisnika i strateškim opredeljenjem Grada za razvoj ovih sadržaja na tom lokalitetu. Uključujući i zone planirane za poslovanje sa severne strane Državnog puta IB-12 koje su delimično realizovane, područje obuhvaćeno ovom odlukom čini jedan značajan prostor planirane radne zone koja se logično nastavlja na zone poslovanja ulaznih pravaca u severnom delu građevinskog područja Novog Sada. Prostor koji je obuhvaćen odlukom predstavlja površinu od čak 130 hektara. Ovo je zona sa velikim potencijalom i vlada zaista veliko interesovanje kompanija, koje će se, uveren sam, i odlučiti da svoje proizvodne pogone i skladišta grade baš u ovoj zoni - ističe gradonačelnik najvećeg vojvođanskog grada.
„Ukupna površina Radne zone Kać iznosi 190 hektara, a u ovoj zoni, pored drugih velikih imena, posluje i čuveni nemački gigant Kontinental automotiv Srbija u fabrici površine čak 30.000 metara kvadratnih”, ističe Đurić i dodaje da je neposredno pored već izgrađene fabrike, Kontinental kupio dodatne površine zemljišta radi budućeg planiranog proširenja.
- Ove godine, kako smo i najavili, očekujemo da u ovoj zoni svoje poslovanje i proizvodnju započne i velika kineska kompanija „Jiangsu Lianbo Precision Technology Co, Ltd“. U pitanju je jedna od vodećih kompanija u svetu kada je u pitanju auto-industrija, a ovo će im biti prva divizija u Evropi. Oni planiraju proizvodnju na okvirno 20.000 kvadratnih metara sa 500 zaposlenih - kaže nam gradonačelnik.
- U prethodnih nekoliko godina Grad Novi Sad je iz gradskog budžeta izdvojio značajna sredstva za izgradnju komunalne i saobraćajne infrastrukture, što je bio prvi preduslov za razvoj industrijske zone. Do sada je uloženo čak 1,4 milijardi dinara, a imamo i velike planove za budućnost. Kako bismo nastavili dalje širenje radne zone, Grad će nužno morati da izdvaja sredstva i ulaže u dalje opremanje ovog prostora. Bez komunalne i saobraćajne infrastrukture nema ni razvoja industrijske zone, tako da nam je to jedan od primarnih ciljeva kada su u pitanju naša dalja ulaganja. Razvoj zona u kojima posluju giganti, koji zapošljavaju veliki broj radnika, Gradu znači daleko više u odnosu na uložena sredstva - kaže gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić.
Odgovarajući na pitanje koliko je Grad Novi Sad do sada uložio u infrastrukturu kako bi privukao investitore, Đurić ističe da je uloženo mnogo, ali da se ne radi samo o izdvojenim finansijskim sredstvima.
- Daleko teže i vrednije bilo je da potpuno promenite sliku zemlje, sliku grada, da uredite i podignete nivo privrednog i poslovnog ambijenta. Zemlja, a i naš grad u velikoj meri, do 2012. godine, objavljivao je samo imena zatvorenih fabrika, a ne novootvorenih. Najvećim gigantima koji su poslovali decenijama, u tom periodu stavljani su katanci na kapiju fabrika. Mi smo od 2012. godine, a tu naravno mislim pre svega na mog prethodnika, prijatelja i kolegu, sadašnjeg mandatara za sastav Vlade Miloša Vučevića, uložili mnogo, mnogo napora da bi danas naš grad bio jedan od najrazvijenih gradova kada je u pitanju investiciona mapa sveta. Dani i noći rada, pregovora, lobiranja, stvaranja poslovnog i privrednog ambijenta, da bismo razvili industrijske zone, da bismo otvarali fabrike. Počeli smo od zone Sever 4, gde danas posluje nekoliko fabrika poput japanskog „Nideka”, austrijskog „BMTS”, američkog „Lear”-a, švajcarske fabrike čokolade „Barry Callebaut”. Britanski Aptiv posluje u radnoj zoni Sever 2, a kako sam već rekao, u radnu zonu Kać uskoro nam stiže i kineski gigant Lianbo. Prema preliminarnim podacima, dosadašnja investiciona ulaganja stranih direktnih investicija iznose preko 331 milion evra, sa 8.440 zaposlenih radnika, a u planu za naredni period su ulaganja u iznosu od još oko 370 miliona evra i otvaranje preko 1.200 novih radnih mesta - kaže Đurić.
Grad Novi Sad ulaže značajna sredstva za infrastrukturno opremanje industrijskih zona, radi stvaranja povoljnog investicionog ambijenta za domaće i strane direktne investicije.
- U tom smislu, u periodu od 2012. do 2023. godi-ne za infrastrukturno opremanje radnih zona uloženo je preko 5,7 milijardi dinara. Trend ulaganja u industrijske zone nastaviće se i u narednom periodu. Činjenica da je u budžetu Grada za 2024. godinu prihod od poreza na zarade predviđen u iznosu od 16,6 milijardi dinara, a da je 2012. godine ovaj porez ostvaren u visini od 6,9 milijardi dinara, kao i činjenica da je u odnosu na isti period, danas u našem gradu zaposleno oko 46.000 više građana, jasno potvrđuju napor koji je uložen prethodnih godina i koliko je danas naš grad, pored toga što je jedno od najvećih gradilišta u ovom delu
Evrope, jedan i od najprepoznatljivijih gradova na investicionoj mapi sveta - kaže Đurić i naglašava - Nastavićemo da se borimo za svako novo radno mesto, za svaku novu investiciju i uveren sam da ćemo i u ovoj godini, baš kako smo prethodne godine zabeležili otvaranje tri nove fabrike, imati lepih vesti i novih investicija.
Niko Perković